Scenariusz zajęć integrujących grupę dla uczniów klas I – III zasadniczej szkoły zawodowej z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim
Zajęcia I. Temat: „JA- TY – MY - poznajmy się”
/Program zajęć socjoterapeutycznych: „Nauczmy się siebie nawzajem”/
Opracowany przez:
Agata Tabor
1. Charakterystyka grupy objętej programem.
Grupa liczy 6 uczniów w wieku 17 – 20 lat. Są to uczniowie z lekką niepełnosprawnością umysłową. Pochodzą z rodzin rozbitych, dotkniętych alkoholizmem, niewydolnych wychowawczo. Większość z nich trafiła do Ośrodka dopiero w Zasadniczej Szkole Zawodowej. Do tej pory młodzież realizowała obowiązek szkolny w szkołach masowych. Uczniowie nieśmiali, małomówni, w kontakcie z rówieśnikami niepewni siebie, wycofani, z zaniżoną samooceną, miewający stany lękowe. Uczniowie niejednokrotnie przeżywali różnego rodzaju niepowodzenia na tle grupy, środowiska rodzinnego, co zaskutkowało trudnościami w adaptacji w nowej grupie rówieśniczej.
2. Cel ogólny:
- Integracja grupy poprzez tworzenie prawidłowych relacji;
a) cele szczegółowe:
- Wdrażanie do współodpowiedzialności za pozostałych członków grupy i bezpośredniego komunikowania się,
- Wspieranie kompleksowego rozwoju wychowanków,
- Kreowanie świadomości uczestnictwa w grupie;
b) Cele operacyjne, uczestnik:
- Dobrze czuje się w swojej grupie,
- Ma poczucie własnej wartości,
- Czuje się potrzebny,
- Wykształca umiejętności interpersonalne, dzięki którym rozwija w sobie tolerancję, otwartość na potrzeby innych, potrafi pracować w zespole;
- Otwiera się przed innymi członkami grupy,
- Odreagowuje napięcie,
- Przełamuje własną niepewność,
- Pogłębia wiedzę o sobie i koleżeństwie,
- Nawiązuje kontakt z terapeutą oparty na wzajemnym zaufaniu, porozumieniu i autorytecie.
3. Metody pracy:
- dyskusja,
- burza mózgów,
- gry i zabawy ruchowe.
4. Formy pracy:
- zbiorowa,
- grupowa,
- indywidualna.
5. Czas trwania: 1 godzina zegarowa
6. Materiały: kartki papieru, mazaki, tablica z minami, kolorowy papier, przepaska na oczy, krzesła, 6 kapeluszy, znaczki z emocjami, karton z różnymi przedmiotami.
Przebieg zajęć:
1. Imię i gest. Uczestnicy stoją w kręgu, jedna osoba wypowiada swoje imię z odpowiednią intonacją i jednocześnie wykonuje wymyślone przez siebie gesty. Następnie wszyscy razem powtarzają imię i gest. I tak do ostatniej osoby z kręgu.
2. Zostaw swój ślad. Każdy z uczestników odrysowuje na kartce papieru swoją stopę, zostawia swój ślad, a w nim zapisuje, co skłoniło go do udziału w spotkaniu.
3. Dokończ zdanie: "Najważniejsi w moim życiu są/najważniejsze w moim życiu jest..."
4. Siatka bezpieczeństwa. Cała grupa ustawia się w kolejce, która odgrywa rolę siatki bezpieczeństwa. Pierwszej osobie z kolejki zawiązujemy oczy, obracamy kilka razy w koło i puszczamy, tak aby przeszła po klasie. Siatka wyłapuje ją zanim uderzy w ścianę. Każda osoba kolejno wykonuje to ćwiczenie.
6. Rundka „Co miłego zdarzyło Ci się w ostatnim tygodniu?
7. "Autobus". Terapeuta przydziela jednemu z uczestników rolę kierowcy autobusu, pozostali stanowią pasażerów. Kierowca ogłasza przystanki, bierze ostre zakręty, ostro hamuje, przyspiesza. Pasażerowie dopasowują się do kierowcy – pochylają się do przodu kiedy hamuje, wychylają na boki, kiedy skręca. Pasażerowie wsiadają i wysiadają z autobusu, rozmawiają ze sobą i z kierowcą. Mają przydzielone różne role:
1. Mężczyzny z dużą paczką śmieci,
2. Starszej kobiety,
3. Kobiety w zaawansowanej ciąży,
4.„Paniusi”, której się bardzo śpieszy,
5. Chuligana
6. Pijanego mężczyzny
8.Rundka końcowa. Prowadzący zadaje pytanie „jak się czułeś podczas zajęć?”. Uczestnicy mają do wyboru znaczki symbolizujące emocje lub puste kartki, na których mogą narysować emocje. Przyklejają je na sobie.
9. Iskierka. Uczestnicy na pożegnanie przesyłają niewidzialny uścisk dłoni.