Scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami
1. Data: 7.11.2016.
2. Grupa: „0”
3. Prowadzące: Ewa Dziubińska, Maja Górka.
4. Temat: „Marsz, marsz Plastuś woła”.
5. Cele ogólne:
- rozwijanie współpracy z rodzicami,
- kształtowanie umiejętności współpracy miedzy dziećmi i rodzicami,
- stworzenie rodzicom możliwości obserwacji zachowania swojego dziecka na tle grupy,
- umożliwienie rodzicom bycie aktywnym uczestnikiem procesu edukacyjnego,
- rozbudzanie zainteresowani książką,
- wyzwalanie ekspresji twórczej.
6. Cele szczegółowe:
- umożliwienie rodzicom bycie aktywnym uczestnikiem procesu edukacyjnego,
- wzmacnianie więzi grupowych i rodzinnych,
- umożliwienie rodzicom na śledzenie postępów dziecka w zakresie osiąganych kompetencji,
- przybliżenie twórczości Marii Kownackiej,
- rozwijanie wyobraźni, pomysłowości, wrażliwości estetycznej,
- wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy.
7. Metody pracy: słowna – zagadka słowna, objaśnienie, oglądowa – pokaz, praktycznego działania – działania dzieci i rodziców, aktywizująca – zabawa chustą animacyjną.
8. Formy pracy: indywidualna, zespołowa, grupowa.
9. Pomoce: 2 piłki „jeżyk”, płyta ze spokojną muzyką, chusta animacyjna, książki Marii Kownackiej, miska z wodą, łódki, karteczki z tekstami, koperty, puzzle, materiały plastyczne: kolorowe kartki A3, klej, nożyczki, papier kolorowy, mulina, wełna, tasiemki, krepina, elementy dekoracyjne, karta ewaluacyjna.
Przebieg
1. Wstęp „Maria Kownacka – patronka naszego przedszkola”.
2. Zajęcie miejsc w kręgu w pozycji fotelik: rodzic siedzi na podłodze z nogami wyprostowanymi, obejmując rękoma siedzące przed nim dziecko, dziecko siedzi na udach i podudziach rodzica, odwrócone do niego plecami – /muzyka/ – kołysanie dziecka na boki, poruszanie się razem z nim w przód i w tył.
3. Masażyki – pisarzyki – rodzic siedzi z wyprostowanymi nogami, dziecko leży brzuchem na udach rodzica (w poprzek jego nóg), rodzic masuje plecy dziecka, lekko opukuje je palcami, kantami dłoni, rysuje...
4. Paczka – zabawa w parach – rodzic klęczy za swoim dzieckiem, dwoje dzieci siedzi przodem do siebie, mocno trzymając się za ręce i nogi – w ten sposób przypominają zawiązaną paczkę, rodzice delikatnie próbują „rozpakować paczkę”, rozplatając ręce i nogi.
5. Ania do Basi – zajęcie miejsca w kręgu – /po turecku/ rodzic siedzi za dzieckiem: dzieci podają do siebie piłkę, wymawiając swoje imię oraz imię osoby, do której jest adresowana, np.: Wojtek do Piotrka..., potem to samo robią rodzice, podając piłkę do siebie.
6. Wywoływanie osób – uczestnicy stojąc w kręgu, trzymają chustę animacyjną, wszyscy jednocześnie wachlują chustą /w tle muzyka/, podnosząc ją wysoko, nauczycielka mówi: „Pod chustą przebiegają wszyscy ci, którzy mają psa, niebieskie oczy, lubią kanapki..., uczestnicy dopowiadają, kto jeszcze powinien przebiec pod chustą.
7. Zajęcie miejsc w kręgu, rodzic, dziecko, rodzic...
8. Guiz – dzieci kolejno wyjmują z wody łódki zaczynając od tej z numerem 1, potem 2, 3... rodzic odczytuje pytanie, dziecko odpowiada:
1. Kto jest patronką naszego przedszkola? /Maria Kownacka?
2. Co to za wesoła pocieszka, co w książkach Marii Kownackiej bardzo lubi mieszkać? /Plastuś/
3. Z czego zrobiony był Plastuś? /z plasteliny/
4. Kto ulepił Plastusia? /Tosia/
5. Gdzie mieszkał Plastuś? /w piórniku/
6. Z kim mieszkał Plastuś w swoim drewnianym domku? /gumka myszka, stalówka, ołówek, scyzoryk, kałamarz/
7. Plastuś przez pewien czas nosił czapeczkę, jaka to była czapeczka? /żołędziowa/
8. Jak miała na imię koleżanka Tosi? /Hania/
9. Jak nazywa się bocian, który nie odleciał do ciepłych krajów? /Kajtek/
10. Gdzie mieszkał Kajtek, na wsi czy w mieście? /na wsi/
11. Imię kotka ulepionego z plasteliny? /Plaskotek/
12. Imię pieska ulepionego z plasteliny? /Plastelinek/
13. Gdzie mieszkali kotek Plaskotek, piesek Plastelinek? /w Plastusiowie/
14. O kim mowa: jeden lubi miodek, drugi chodzi w czerwonej czapce? /Miś i Krasnal/
15. Dokończ tytuł książki: Razem ze ... /słonkiem/
16. Dokończ tytuł książki: Plastusiowy ... /pamiętnik/
17. Dokończ tytuł książki: Kajtkowe ... /przygody/
18. Dokończ tytuł książki: Kukuryku na ... /ręczniku/
19. Dokończ tytuł książki: Wesołe ... /przedszkole/
20. Dokończ tytuł książki: Za ... /żywopłotem/
21. Dokończ tytuł książki: Misio i ... /Plastuś/
22. Dokończ tytuł książki: Szkoła za ... /obłokami/
23. Dokończ tytuł książki: Rogaś z Doliny ... /Roztoki/
24. Jaki order otrzymała Maria Kownacka? /uśmiechu/
9. Puzzle – dzieci losują kopertę z pociętą ilustracją przedstawiającą okładkę wybranej książki, której autorką jest Maria Kownacka, następnie układają elementy na kartce i przykleją..
10. Praca plastyczna na temat: „Oczami Marii Kownackiej”
11. Wypełnienie karty ewaluacyjnej – dzielenie się wrażeniami ze spotkania.