Numer: 34776
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kiedy żyły dinozaury? Scenariusz zajęć

Temat: Kiedy żyły dinozaury?
Cele ogólne:
• Rozpoznawanie i nazywanie litery k: małej i wielkiej, drukowanej i pisanej.
• Zapoznanie z wyglądem Ziemi w czasach prehistorycznych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Rozpoznaje i nazywa literę k: małą i wielką, drukowaną i pisaną.
• Wypowiada się na temat roślin i zwierząt występujących w czasach prehistorycznych.
Pomoce: bębenek, tamburyn, alfabet demonstracyjny, sylwety dinozaurów różnej wielkości, obrazki: przedmiotów do rebusu fonetycznego, dinozaurów (pocięte na części), kotów (pocięte na części oznaczone literami), nakrywki: białe, czerwone i niebieskie, poznane litery i litera k, ruchomy alfabet, opaski z literami: k, o, t, plastelina, książki o dinozaurach, obrazek przedstawiający park jurajski, karty pracy cz. 2, str. 40, 41, 42, 43, 44.
Przebieg:
1. Ekspresja słowna.
- Podział słowa dinozaur na sylaby i głoski.
- Podawanie określeń dinozaura (przymiotników, imiesłowów) zaczynających się kolejnymi głoskami z jego nazwy, zapisywanie ich przez nauczyciela, np.:
D – duży
I – inteligentny
N – nienajedzony
O – ogromny
Z – złośliwy
A – agresywny
U – uparty
R – ruchliwy
- Podawanie jak największej liczby czasowników, odpowiadanie na pytania, np. Co robił dinozaur?
2. Ćwiczenie orientacyjno-porządkowe Poranek dinozaurów: dzieci maszerują i biegają w różnych kierunkach Sali. Na mocne uderzenie w bębenek zatrzymują się w miejscu, kręcą głowami w prawo i w lewo – dinozaury rozglądają się.
3. Dinozaury szukają pożywienia: na hasło wysoko, dzieci stają na palcach, wyciągają ręce do góry. Na hasło nisko – dzieci przykucają, naśladując rękami rozgarnianie trawy.
4. Marsz dinozaurów: dzieci maszerują parami po obwodzie koła, mówiąc rymowankę: dinozaury maszerują, pożywienia poszukują. Na mocne uderzenie w bębenek zmieniają kierunek marszu.
Wprowadzenie litery k: małej i wielkiej, drukowanej i pisanej.
1. Karta pracy, cz. 2, s. 40.
- Słuchanie historyjki: Kotów jest dużo na świecie. Nasz kotek upodabnia się do ludzi, ale są też dzikie koty. Żyją one na swobodzie, głównie w ciepłych krajach i ludzie ich raczej w domach nie trzymają. To są groźne koty. Znacie lwa – króla zwierząt. To kot. Tygrys, lampart, ryś, gepard to też koty. Zwinne, szybkie i ... niebezpieczne. My na co dzień spotykamy małe koty o aksamitnych futerkach, sennie mruczących ... ale naprawdę, te duże groźne koty to ich rodzina.
- Oglądanie obrazka. Wskazywanie elementów, w których nazwach występuje głoska k.
2. Analiza dźwiękowa słowa koty – podział na sylaby i na głoski, układanie schematu i modelu tego słowa.
- Podawanie przykładów słów, w których głoska k występuje na początku, w środku i na końcu.
3. Rozwiązywanie rebusu fonetycznego.
Nauczyciel pokazuje obrazki. Dzieci określają pierwsze głoski w ich nazwach, układają z nich imię właściciela kotów. Np. kapusta, arbuz, miska, igła, las – KAMIL.
4. Analiza dźwiękowa słowa Kamil – układanie schematu i modelu tego słowa.
5. Zapoznanie z literą k.
- Pokaz litery k – drukowanej i pisanej, małej i wielkiej, opisywanie wyglądu liter, porównywanie ich.
- Kreślenie litery k palcem w powietrzu i na podłodze.
- Kreślenie litery k palcem po kaszy na podstawkach.
- Układanie z poznanych liter wyrazów: koty, Kamil pod schematami.
6. Zabawa ruchowa Koty.
Dzieci otrzymują opaski z literami potrzebnymi do ułożenia napisu kot. Poruszają się po Sali przy dźwiękach wystukiwanych na tamburynie. Podczas przerwy ustawiają się po trzy osoby, tworząc z liter na opaskach wyraz kot.
7. Karty pracy cz. 2, str. 41-42.
- Dzielenie nazw obrazków na głoski. Zaznaczanie w okienkach miejsca głoski k.
- Rozwiązywanie rebusów.
- Czytanie sylab, wyrazów, tekstów.
8. Karty pracy cz. 2, str. 43.
Pisanie litery k po śladach, a potem – samodzielnie (chętne dzieci).
Jak żyły dinozaury? – rozmowa na temat czasów prehistorycznych.
1. Zapoznanie dzieci z książkami o dinozaurach.
- zwrócenie uwagi na wygląd Ziemi w tych czasach,
- oglądanie obrazka przedstawiającego las jurajski,
- słuchanie ciekawostek o wybranych dinozaurach,
- zapoznanie z nazwami wybranych dinozaurów i ich wyglądem.
2. Składanie z części obrazków wybranych dinozaurów, przypinanie ich do tablicy. Porównywanie ich wyglądu, nazywanie, określanie sposobu życia.
3. Karta pracy cz. 2, str. 44.
Otaczanie pętlami po 3 obrazki dinozaurów i po 4 obrazki jaj dinozaurów. Liczenie pętli.
4. Lepienie dinozaurów z plasteliny.
- nadawanie nazw dinozaurom.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.