Numer: 34775
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Węglowa Rodzina - scenariusz zajęć

Temat: Węglowa rodzina.
Cele ogólne:
- zapoznanie z produktami powstałymi wskutek chemicznej przeróbki węgla,
- poznanie nowej techniki plastycznej – rysowanie węglem drzewnym.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wymienia produkty powstałe z węgla,
- wykonuje pracę plastyczną z wykorzystaniem węgla drzewnego.
Środki dydaktyczne:
Wiersz M. Terlikowskiej „Węglowa rodzina”, rymowanka „Idzie górnik”, pocięte na części sylwety górników w strojach roboczych i odświętnych, ilustracja „W kopalni”, węgiel kamienny i drzewny, papier rysunkowy, kartoniki z sylabami, bębenek, plastikowe butelki, kosz, karty pracy cz. 2 s. 54,55.
Przebieg:
1. Karta pracy, cz. 2 s. 54.
Rysowanie po prawej stronie tego samego, co jest we wzorze po lewej stronie.
2. Słuchanie wiersza – klaskanie, gdy są wymieniane nazwy produktów, do wytworzenia których jest potrzebny węgiel.
To węglowa jest rodzina:
Parafina,
Peleryna,
Duża piłka w białe groszki
I z apteki proszek gorzki,
I z plastiku sześć koszyków,
Gąbka, co się moczy w wodzie,
I benzyna w samochodzie,
Czarna smoła,
Biała świeca,
To rodzina węgla z pieca.
Widzę już zdziwione miny:
- co ma węgiel do benzyny?
- czy jest z węglem spokrewniona
Gąbka miękka i czerwona.
Otóż właśnie wiem na pewno,
Że jest jego bliską krewną.
Węgla jest po odrobinie ,
W parafinie,
W pelerynie,
W dużej piłce w białe groszki
I z apteki proszku gorzkim,
I w ołówku w tym piórniku,
I w koszyku tym plastiku.
Nawet świeczki, te z choinki,
To też węgla są kuzynki.
Lecz wśród wszelkiej tej rodziny
Wśród kuzynów i rodzeństwa,
Nie ma ani odrobiny
Rodzinnego podobieństwa.
Węgiel czarny jest jak skała,
Koszyk żółty, świeca biała,
Skąd się wzięły te różnice?
O! To już są tajemnice,
Które kryją się w fabryce.

3. Podział wymienionych w wierszu nazw produktów pochodzących z węgla na sylaby z jednoczesnym wykonaniem ruchów (klaskanie, tupanie, podskoki, uderzenia o uda, klaskanie nad głową).
4. Karta pracy cz. 2 s. 55.
Rysowanie wokół grudki węgla tego, co otrzymujemy z niego po chemicznej przeróbce.
5. Praca plastyczna – rysowanie węglem drzewnym na temat „Górnicy przy pracy”.
6. Rozmowa na temat ilustracji „W kopalni”.
7. Zabawy z wykorzystaniem rymowanki „Idzie górnik”.
- Rytmizowanie tekstu, wypowiadanie – ciche i głośne, dopowiadanie przez dzieci wybranych słów z mocniejszym akcentem (np. wytłuszczonych poniżej wyrazów), po przerwaniu mówienia przez nauczyciela; ilustracja ruchowa tekstu.
Idzie górnik do kopalni –
Jeden, drugi, trzeci, czwarty ...
Bryły węgla wydobywa,
Słony pot mu z czoła spływa.

8. Porównywanie wyglądu węgla drzewnego i kamiennego.
9. Zwrócenie uwagi na pracę ludzi, którzy wydobywają węgiel. Podział słowa górnik na sylaby i głoski.
10. Zapoznanie z ubraniami górnika – roboczym i odświętnym.
11. Podziękowanie za zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.