Scenariusz zajęć
Temat: „Siejemy zebrane nasiona.”
Cele operacyjne uczeń:
• Zna zasady siania nasion.
• Wie w jakich warunkach zachodzi proces kiełkownia nasion.
• Zna nazwy nasion.
Metody pracy
• Podające: objaśnienia, rozmowa kierowana
• Praktyczne: pokaz, ćwiczenia
Formy pracy
• Praca w grupach
Środki dydaktyczne:
• Książka
• Ilustracje przedstawiające wzrost rośliny
• Nasiona
• Narzędzia niezbędne do psiania nasion (donice, ziemia, konewka)
• Papier technczny
• Mazaki
• Taśma dwustronna
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wstępne.
Nauczyciel czyta opowiadanie pt. „Tajemnica małego nasionka” J.Wasilewskiej
„Było sobie ziarenko. Ziarenko było maleńkie i słabe. Bało się, że zjedzą je ptaki, albo polna myszka. Ale zaopiekował się nim ogrodnik, który był duży i silny. Chodził po ogrodzie z łopatą i kopał ziemię. Włożył ziarenko do świeżo skopanej ziemi. A tam pod ziemią było ciemno, ciepło i cicho. Teraz sobie pośpię – pomyślało ziarenko. Leżało spokojnie przez jakiś czas, aż nagle poczuło, że wokół zrobiło się mokro. Ach! To pewnie ogrodnik podlał ziemię! Rozzłościło się okropnie. Ze złości zaczęło się nadymać i pęcznieć tak mocno, aż pękło. Ale nic złego się nie stało. W miejscu pęknięcia pojawił się mały, biały kiełek. Małe ziarenko zaczęło szybko rosnąć. Ogrodnik podlewał je, a słońce ogrzewało swoimi promieniami i w niedługim czasie zamieniło się w...........Wówczas dzieci wypowiadają się w co zmieniło się nasionko.
II. Zajęcia właściwe
Nauczyciel wyjaśnia i pokazuje narzędzia i produkty, które są potrzebne do zasiania nasion oraz prezentuje wysiew.
Nauczyciel dzielili uczniów na cztery zespoły. Każdy zespół otrzyma kopertę, w której są obrazki przedstawiające, co dzieje się z nasionkami po wysianiu ich do ziemi. Zadanie polega na tym, aby poukładać te obrazki tak, aby pokazały nam jak rozwija się roślina.
Uczniowie w grupach wybierają nasiona, które będą siać. Każda grupa ma inny gatunek nasion. Młodzież napełnia donice substratem torfowym, sieje nasiona i podlewa. Po wysianiu nasion dzieci wykonuję etykiety z nazwami nasion drzew, które posiali a następnie przyklejają na donice. Donice układne są w nasłonecznionym miejscu .
III. Zajęcia końcowe
Porządkowanie klasy. Dzieci dzielą się swoimi spostrzeżeniami i wiedzą na temat siania nasion.