Scenariusz zajęć
Temat: „Poznajemy nazwy i nasiona drzew liściastych rosnących w naszej okolicy.”
Cele operacyjne
Uczeń:
• Rozróżnia liście i owoce różnych gatunków drzew,
• Rozpoznaje niektóre gatunki drzew po liściach lub owocach,
• Wie jaką rolę odgrywa w życiu drzewa nasiono.
Metody pracy
• Podające: objaśnienia, rozmowa kierowana
• Praktyczne: pokaz, ćwiczenia
Formy pracy
• Praca w grupach
Środki dydaktyczne:
• Nasiona i liście drzew
• Ilustracje liści, owoców i drzew
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wstępne.
Nauczyciel wita uczniów. Wysypuje na stół zebrane nasiona i liście drzew. Rozdaje im małe karteczki oraz prosi o przygotowanie zestawów liści, owoców, nasion lub pospolitych gatunków drzew.
Uczniowie w parach segregują okazy, tak by w jednym miejscu znalazły się liście lub owoce podobne do siebie, czyli należące do tego samego gatunku. Następnie podejmują próbę określenia, do jakich drzew należą zgromadzone elementy. Nazwy gatunków zapisują na karteczkach, które kładą przy każdym zbiorze. Prowadzący zajęcia proponuje obejrzenie zdjęć z zasobu multimedialnego, aby uczniowie mogli zweryfikować nazwy drzew, które przyporządkowały do zbiorów liści i owoców. Następnie wszyscy wspólnie omawiają przydatność „skarbów”.
II. Zajęcia właściwe.
Nauczyciel zbiera dzieci do pobliskiego lasu. Uczniowie wykorzystując wcześniejsze karteczki z napisami nazw drzew próbują przyporządkować odpowiednią nazwę do drzewa. Nauczyciel zwraca uwagę dzieci na liście, owoce i korę drzewa. Wskazuje różnice pomiędzy drzewami liściastymi a iglastymi.
Dzieci szukają małych drzewek (sadzonek) - nauczyciel informuje ich w jaki sposób one urosły ( rola nasiona i warunki glebowe). Nauczyciel opowiada o zwierzętach zamieszkujące tutejsze lasy i o ich przysmakach.
Wspólne zbieranie żołędzi jako materiał do siewu oraz na karmę dla dzików.
III. Zajęcia końcowe.
„Dendroterapia” – Każdy uczeń podchodzi do swojego drzewa, dotyka je, opiera się plecami, nadsłuchuje.