Konspekt zajęć logopedycznych
Prowadzący: Logopeda
Miejsce: Przedszkole
Dziecko: Chłopiec lat 5, z niepełnosprawnością ruchową z niedowładem połowicznym prawostronnym.
Rozpoznanie logopedyczne: Niska sprawność aparatu artykulacyjnego, niepoprawna realizacja głosek szeregu syczącego i szumiącego.
Rodzaj zajęć: zajęcia indywidualne
Pomoce dydaktyczne: Lustro, literki papierowe, klocki literowe puzzle, klocki kolorowe, samochód z przyczepą, kartoniki z obrazkami brakujących części, literowe sekwencje, kolorowe kubki, domek z okienkami
TEMAT: Utrwalenie samogłosek prymarnych, ćwiczenia ogólnorozwojowe.
Cele:
usprawnianie aparatu artykulacyjnego artykulacyjnej,
utrwalanie samogłosek prymarnych
rozwijanie sprawności motorycznej i manualnej,
rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego,
rozwijanie pamięci symultanicznej i sekwencyjnej,
Metody:
metoda logopedyczna czynno- wzrokowa,
metoda logopedyczna czynno- słuchowa
metoda słowno- słuchowa
masaż twarzy C. Moralesa
Przebieg zajęć
1. Przywitanie z dzieckiem, przypomnienie ćwiczeń domowych.
2. Masaż twarzy C. Moralesa,
Wykonanie masażu logopedycznego z zachowaniem właściwej kolejności, oraz podstawowych zasad higieny.
3. Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego,
Ćwiczenia artykulacyjne przed lustrem, pokaz ruchów języka i warg, wykonanie grzbietu kota, stukanie językiem o zęby, sprawdzanie poprawności wykonania ruchów.
4. Ćwiczenia w rozpoznawaniu wypowiedzianej głoski i jej obrazu graficznego.
Dopasowywanie odpowiednich kartoników do wybrzmiewanych głosek, karmienie smoka owieczkami z literką, dopasowywanie odpowiednich owoców do wybranych koszyczków z literkami.
Różnicowanie głosek – zabawa z kubeczkami.
5. Ćwiczenia sprawności, manualnej i orientacji przestrzennej.
Układanie obrazka z pzzli, układanie klocków odpowiednio do wskazanego przez prowadzącego położenia w stosunku do samochodu.
6. Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej
Dobieranie brakujących elementów ilustracji, rozdzielanie klocków wg określonej cechy. Wyszukiwanie różnic.
7. Ćwiczenie pamięci symultanicznej i sekwencyjnej.
Ukladanie literowych sekwencji, dobieranie odpowiednich części układanki, odnajdywanie obrazków ułożonych w domku po wcześniejszym zasłonięciu.
8. Pożegnanie i zadanie ćwiczeń do pracy domowej.