Scenariusz zajęć w grupie dzieci 2,5 oraz 3- letnich
Temat zajęć: " W wiejskiej zagrodzie".
Cel operacyjny:
Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa wybrane zwierzęta hodowlane;
- rozwiązuje zagadki słowne;
- naśladuje sposób poruszania się zwierząt hodowlanych;
- rozpoznaje i nazywa produkty pochodzące od zwierząt;
- naśladuje odgłosy wydawane przez zwierzęta wiejskie;
- współdziała z grupą;
- reaguje na umówiony sygnał;
Metody:
- słowna – instrukcje, zagadki, rozmowa;
- oglądowa – pokaz, obserwacja;
- czynna - samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dzieck
- pedagogiki zabawy;
- Klanzy;
Formy pracy:
- z całą grupą;
- w małych grupach;
- indywidualnie;
Środki dydaktyczne:
- ilustracje zwierząt hodowlanych;
- produkty pochodzące od zwierząt np. jajko, jogurt, mleko;
- sylwety zwierząt do powieszenia na szyi;
- kostka;
- sznurek do zrobienia zagrody;
- płyty CD;
Zagadnienia realizowane z podstawy programowej:
Dziecko:
- przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej ( stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych ) Ad 1, pkt 2;
- zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym Ad 3, pkt 1;
- nazywa i wyróżnia zwierzęta żyjące w różnych środowiskach np. na wsi Ad 12, pkt 1;
- liczy obiekty Ad 13, pkt 1;
Przebieg zajęć:
1.Zabawa powitalna pt. " Ole ole! Witamy wszyscy się!".
2.Zabawa dydaktyczna pt. "Wiejskie zwierzęta" - słuchanie zagadek słownych i wskazywanie odpowiedniej ilustracji.
-
Dobre ma zwyczaje - ludziom mleko daje ?( krowa)
-
Chodzi po podwórku, o ziarenka prosi, siaduje na grzędzie, pyszne jajka znosi ?( kura)
-
Bawię się w błocie, krzyczę kwiku, kwiku i mieszkam w chlewiku? ( świnia)
-
Syty i zadowolony głośno pomrukuje, lubi mleko, łapie myszy, zły pazurki pokazuje?
( kot)
- Głośno pieje kukuryku! Najważniejszy jest w kurniku? ( kogut)
3.Zabawa ruchowa doskonaląca umiejętność liczenia pt. " Zagroda"- nauczyciel rozkłada na dywanie zagrody, dzieci - koniki biegają swobodnie po sali i kląskają. Na sygnał nauczyciela wbiegają do dowolnej zagrody i przeliczają ilość koników znajdujących się w każdej z nich.
4.Zabawa klasyfikująca i doskonaląca orientację w przestrzeni pt."Kotki i płotki"- każde dziecko otrzymuje sylwetę kotka w danym kolorze. Na dywanie nauczyciel rozkłada płotki, na których dzieci układają swoje koty według poleceń nauczyciela np. pod płotem, nad płotem, obok płotka. Na zakończenie zabawy dzieci segregują koty i płotki ze względu na kolor.
5.Zabawa rozwijająca zmysł smaku pt. "Co nam dają zwierzęta?"- rozpoznawanie i nazywanie produktów pochodzących od zwierząt wiejskich np. jajka, mleko, jogurt, kabanosy.
6.Zabawa muzyczno - ruchowa pt. "Mój mały zajączku"- naśladowanie odgłosów oraz sposobu poruszania się różnych zwierząt.
7.Zabawa ortofoniczna pt. "Kostka ze zwierzętami"- każde dziecko otrzymuje emblemat zwierzęcia i zawiesza go na szyi. Następnie dzieci biegają swobodnie w rytm muzyki. Na przerwę nauczyciel rzuca kostką na której naklejone są ilustracje zwierząt, jeżeli kostka wskaże np. krowę to dzieci, które mają ten emblemat naśladują odgłosy wydawane przez krowę.
8.Ewaluacja zajęć:
- układanie promyka do słoneczka jeśli zajęcia się podobały;
- wybieranie chmurki jeśli zajęcia się nie podobały;