KONSPEKT IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWEJ „ANDRZEJKOWE CZARY-MARY”
dzieci 4-6-letnie
Nauczycielki prowadzące: Bożena Cieślak i Danuta Biniewska
Cele ogólne:
-tworzenie okazji do poznawania staropolskich zwyczajów i obrzędów andrzejkowych poprzez uczestnictwo w zabawach i wróżbach
-dostarczanie okazji do odczuwania radości z własnej aktywności i zabaw z rówieśnikami
-zachęcanie do opowiadania rodzicom o wydarzeniach z przedszkola i do wspólnych z nimi zabaw w domu
Cele operacyjne:
Dziecko:
-zna tradycyjne zabawy i wróżby związane z wieczorem andrzejkowym
-chętnie korzysta z przygotowanych na spotkanie atrakcji, współpracuje i bawi się z rówieśnikami
-integruje się z uczestnikami spotkania poprzez wspólną zabawę
Pomoce dydaktyczne: elementy do dekoracji sali, akcesoria do przeprowadzenia wróżb i „Księgi znaczeń”, emblematy dla oznaczenia zespołów.
Formy pracy: z całą grupą, w małych zespołach
Przebieg spotkania:
I. Wprowadzenie:
1.Powitanie uczestników wierszem:
„Dziś Andrzejki urządzamy
Więc witamy wszystkich gości
Mamy złoty klucz do bramy
Różnych wróżb i wielkiej radości”
2. „Jak to dawniej było”- wyjaśnienie celu spotkania, przybliżenie wybranych tradycji andrzejkowych - odwołanie się do wiedzy dzieci.
3.Wysłuchanie bajeczki logopedycznej „W zaczarowanej komnacie” połączone z ćwiczeniami artykulacyjnymi i ćwiczeniami mięśni narządów mowy.
4.Losowanie emblematów - podział dzieci na zespoły. Zaproszenie do zabawy wierszem:
„W przedszkolu zabawa
Andrzejek to czas
Niech magia i wróżba
Królują wśród nas”
oraz przysłowiem
„Święty Andrzeju daj nam znać
Co się będzie z nami dziać”
II. Część główna:
Wróżby andrzejkowe przeprowadzone przy współudziale wszystkich nauczycielek-wróżek
1.SERCE IMION
Uczestnik wróżby losuje serduszko, na którym zapisane jest imię przyszłej ukochanej lub ukochanego.
2.OWOCOWE TAJEMNICE
Uczestnik wróżby kręci butelką. Po zatrzymaniu się szyjka butelki wskazuje owoc. Nauczycielka odkrywa owocową tajemnicę odczytując wróżbę.
3.MAGICZNE LICZBY
Uczestnik wróżby losuje ze szklanej kuli karteczkę z liczbą. Nauczycielka odczytuje jej znaczenie.
4.ZACZAROWANE KUBECZKI
Pod kubeczkami ukryte są różne rekwizyty o tajemniczym znaczeniu. Uczestnik wróżby odkrywając jeden z kubeczków dowie się, co przyniesie mu przyszłość. Nauczycielka wyjaśnia dziecku symbolikę wylosowanego przedmiotu.
5.WĘDRUJĄCE BUTY
Uczestnicy ustawiają swoje prawe buty jeden za drugim, a następnie przekładają je aż do drzwi. Czyj but pierwszy znajdzie się przy progu, ten jako pierwszy wyjedzie w długą podróż.
6.KOMNATA CIENI
Uczestnik wróżby dopatruje się w cieniu swojego odlewu z wosku znajomych kształtów i interpretuje ich znaczenie.
III. Zakończenie:
1.Każdy uczestnik spotkania otrzymuje od Czarownicy grosik. Wszyscy trzykrotnie wypowiadają zaklęcie:
„Hokus-pokus, czary-mary
Aby wróżby się spełniły
Złóżmy dary”
po czym, każdy wrzuca swój pieniążek przez lewe ramię do „cembrowanej studni”.
2.Zaproszenie wszystkich na słodki poczęstunek i do wymiany wrażeń.
3.W kręgu -podziękowanie za wspólną zabawę, pożegnanie się „Iskierką przyjaźni”.