Konspekt zajęcia dla dzieci 4-5-letnich-zabawy ruchowe
Opracowała: Bożena Cieślak
Temat kompleksowy: Pies przyjacielem człowieka
Temat zajęcia: Szkoła dla psów – zabawy ruchowe
Cele ogólne:
-rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej i percepcji słuchowej
-przyjmowanie na siebie odpowiedzialności za realizację powierzonego zadania
-rozumienie konieczności przestrzegania reguł zabawy
Pomoce dydaktyczne: koc, skakanki, piłka, woreczki gimnastyczne, zabawka psa z pozytywką
Materiał źródłowy: „Zabawy według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne” M. Bogdanowicz, D. Okrzesik
Formy pracy: z cała grupą, indywidualna wg własnego wyboru
Przebieg zajęcia:
I.Wstęp:
1.Zabawa rytmiczna przy piosence „Rozmowa z psem”.
2.Wspólne wyjaśnienie pojęcia tresura, określeń i działań z nią związanych oraz jej celowości
3.Przypomnienie zasad bezpieczeństwa w czasie zabaw.
II.Część główna:
1.Zabawy ruchowe „Tresura psów”:
• czołganie się w tunelu /dzieci w klęku podpartym/
• przechodzenie przez przeszkodę na czworakach /koc zwinięty w rulon/
• przechodzenie tyłem na czworakach wzdłuż ulicy /ułożonych skakanek/
• aportowanie piłki-toczenie na czworakach wzdłuż ulicy/ze skakanek/
• przechodzenie na czworakach po śladach /rozłożonych woreczkach/
• przechodzenie na czworakach między szczeblami drabinki/nogami stojących dzieci/
2.Zabawa „Świetny słuch”- dzieci siedzą na dywanie z zamkniętymi oczami, jedno dziecko chowa w dowolnym miejscu sali zabawkę psa i włącza pozytywkę. Po jego powrocie do koła, wybrane dziecko kierując się melodią stara się odszukać zabawkę.
III.Zakończenie:
1.„Dla każdego coś miłego”-propozycje dalszych działań:
-karty pracy „Pies przyjacielem człowieka”-łączenie linią pasujących do siebie obrazków
-składanie w całość pociętej na różne elementy sylwety psa
-konstruowanie z klocków budy dla psa, toru przeszkód, innych obiektów
-inne działania w kącikach zainteresowań