Konspekt zajęcia dla dzieci 4-5-letnich- zabawy ruchowe przy muzyce
Nauczycielka: Bożena Cieślak
Temat kompleksowy: Już puka wiosenka do naszego okienka
Temat zajęcia: Wiosna tańczy wokół mnie- zabawy ruchowe przy muzyce
Cele ogólne:
-kształtowanie świadomości własnej osoby, schematu ciała i przestrzeni
-nabywanie umiejętności dzielenia przestrzeni ze współuczestnikami zabawy
-rozwijanie ekspresji ciała poprzez powiązanie ruchu z muzyką
Pomoce dydaktyczne: apaszka dla każdego dziecka, utwory muzyczne o różnych rodzajach tempa
Formy pracy: z całą grupą
Przebieg zajęcia:
I.Wstęp:
1.Zabawa integracyjna w kręgu „Walczyk labada”.
2.Przypomnienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas zabaw ruchowych.
II.Część główna:
1.Zabawa „Tropiciele wiosny”- dzieci poruszają się w różnych kierunkach przy muzyce o zróżnicowanym tempie. Między pauzami w nagraniu zatrzymują się przybierając dowolną pozę.
2.Zabawa „Trawki rosną”- dzieci leżą w rozsypce, przy spokojnej muzyce wyciągają ręce i nogi jak najwyżej do sufitu, rozkładają kończyny na boki próbując zająć jak największą przestrzeń.
3.Zabawa „Jaskółki do gniazd”- dzieci przy szybkiej muzyce biegają z apaszkami nad głową naśladując lot ptaszka. Na przerwę w muzyce, kucają i kulą się próbując zająć jak najmniejszą przestrzeń.
4.Zabawa „Strużka deszczu”- dzieci przy muzyce o umiarkowanym tempie siedzą ze zwiniętymi w rulon apaszkami i przesuwają je pod i nad kolanami, nad głową, za sobą, kładą je z boku, przed sobą, wykonują z nimi ruch rotacyjny wokół własnej osi ciała, przekładają z ręki do ręki.
5.Zabawa „Taniec lwich paszczy”- dzieci poruszają się swobodnie po sali w rytm spokojnej muzyki, wprawiają w ruch apaszki i obserwują ich „taniec”.
III.Zakończenie:
1.Zabawa „Kwiatki tulą płatki”- dzieci zajmują dogodne pozycje na podłodze, przy muzyce relaksacyjnej głaszczą apaszkami wskazane przez N. części ciała. Gdy muzyka cichnie, nakrywają się nimi i „zasypiają”.