Ekologia- konspekt zajęcia dla 4-5-latków
Nauczycielka: Bożena Cieślak
Temat kompleksowy: Z ekologią za pan brat.
Temat zajęcia: W moim ogródeczku.
Cele ogólne:
-rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności w stosunku do świata roślin
-wdrażanie do wypowiadania się na określony temat w formie słownej i plastycznej
-rozwijanie inwencji twórczej i umiejętności współpracy w zespole
-kształtowanie wrażliwości muzycznej i umiejętności harmonijnego poruszania się w rytm melodii
Pomoce dydaktyczne: wycięte z ciemnego papieru sylwety dłoni i stóp dzieci, białe kartki A4, obrazek ogrodu z kwiatami, białe kartony papieru -format A3, kredki, kolorowy papier, nożyczki, klej, flamastry, apaszki, płyta CD, obrazki kwiatów (do pocięcia).
Formy pracy: z całą grupą, w zespołach
Przebieg zajęcia:
I.Wstęp:
1.Zabawa powitalna przy piosence „Jestem sobie ogrodniczka”.
2.Rysunek kredką „Kwiatek”.
II.Część główna:
1. „Kwiatowa rabatka”-rozłożenie obrazków na dywanie, wypowiedzi dzieci n/t wrażeń odbieranych z wyglądu ogródka-ukierunkowanie uwagi dzieci na jego piękno i niezniszczone kwiaty.
2.Rozłożenie na obrazkach sylwet dłoni i stóp- wymiana spostrzeżeń n/t zniszczonego ogrodu.
3. „Jak o mnie zadbasz przyjacielu?”-udzielanie odpowiedzi na pytanie kwiatów z obrazka.
4.Praca plastyczna w zespołach „Wymarzony ogród kwiatowy”-wykonanie plakatów techniką jednorodną lub mieszaną-według pomysłów własnych dzieci.
III.Zakończenie:
1.Prezentacja prac przez zespoły.
2.Zabawa rytmiczna do utworu „Walc lwich paszczy”-improwizacje ruchowe z apaszkami.
3.Praca z chętnymi dziećmi-„Kwiatowe puzzle”-składanie w całość obrazków pociętych po ich uprzedniej ekspozycji.