Konspekt zajęcia dla dzieci 4-letnich z aktywnym udziałem rodziców-
z serii deszczowa pogoda
Nauczycielki: Bożena Cieślak, Karolina Kubicka
Temat kompleksowy: To chodzi jesień w parku i w lesie.
Temat zajęcia: Zaczarowane parasole.
Cele ogólne:
-poznanie oznak jesiennej pogody
-aktywizowanie wzajemnych kontaktów i współpracy w grupie
-umacnianie więzi między dzieckiem i rodzicem poprzez wspólne zabawy
-kształcenie umiejętności tworzenia prac plastycznych z różnorodnych materiałów
Pomoce dydaktyczne: obrazki ilustrujące jesienną pogodę, obrazki do opowiadania, gazety, kartony, flamastry, różnorodne materiały plastyczne i pasmanteryjne, klej, nożyczki, płyta CD, teksty piosenki „Parasolka” dla rodziców
Literatura: H. Łochocka „Jak czerwony parasolik smokiem został mimo woli” zmodyfikowany na potrzeby tematu.
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna/we współpracy z rodzicem
Przebieg zajęcia:
I.Wstęp:
1.Zaproszenie dzieci i rodziców do wspólnych działań, powitanie zabawą rytmiczną „Jesienna pogoda”.
2.Poinformowanie o zadaniu na dzień bieżący.
II.Część główna:
1.Omówienie charakterystycznych cech jesiennej pogody na podstawie obrazków i własnych obserwacji dzieci.
2.Zabawa dźwiękonaśladowcza „Płaczące chmurki” z wykorzystaniem gazet:
-kapuśniaczek-leciutkie uderzanie opuszkami palców
-deszczyk-nieco głośniejsze uderzanie palcami
-deszcz-głośne uderzanie całą dłonią
-ulewa-mocne uderzanie pięściami
-grad-mocne zgniatanie gazet i rzut do kosza
3.Wysłuchanie opowiadania „Jak czerwony parasolik smokiem został mimo woli” ilustrowanego obrazkami, rozmowa n/t utworu kierowana pytaniami N:
-Z czego Wiewiórka zrobiła parasol dla Elemelka?
-Kto się go przestraszył?
-Co stało się z parasolem?
-Jak ptaszki i ludzie chronią się przed deszczem?
4.Wspólne wykonanie piosenki „Parasolka”.
5.Zaproszenie dzieci i rodziców do wspólnego wykonania pracy plastycznej „Parasole” z przygotowanego materiału.
III.Zakończenie:
1.Prezentacja i wyeksponowanie wykonanych prac na tablicy.
2.Podziękowanie za wspólnie spędzony czas.