Numer: 34684
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nasze emocje - Od złości do radości - konspekt zajęć

Konspekt zajęcia z cyklu „Nasze emocje” – dzieci 3-5-letnie

Opracowała: Bożena Cieślak

Temat zajęcia: „Od złości do radości”.

Cele ogólne:
-rozwijanie samoświadomości emocjonalnej
-nabywanie umiejętności panowania nad negatywnymi emocjami i kontrolowanego odreagowywania ich w sposób werbalny i pozasłowny
-budowanie pozytywnego obrazu własnej osoby

Pomoce dydaktyczne: pacynki Skarpecianki i Skarpeciaka, obrazki „buziek”-wesołej i smutnej, lusterka, kartki, kredki, kartonowy pojemnik na „minki” z podwójnym dnem, pelerynka, różdżka, cylinder magika, wesoła minka dla każdego dziecka

Formy pracy: z całą grypą, indywidualna

Przebieg zajęcia:
1.Powitanie w kole piosenką:
„Mam dwie rączki i ty dwie
Więc podajmy sobie je
I zatańczmy wkoło tak
By się cieszył z nami świat
Hop, hop, tra la la
Niech zabawa fajna trwa”
2.Poinformowanie o temacie wiodącym zajęcia-prezentacja wesołej i smutnej „minki”.
3.Wysłuchanie opowiadania pacynek „Złość radości szkodzi”.
-Dzień dobry Skarpeciaku, zawołała wesoło Skarpecianka do swojego przyjaciela, kiedy tylko przekroczyła próg sali przedszkolnej.
-Dzień dobry, odpowiedział jej smutno Skarpeciak, który z zatroskaną miną siedział na dywanie i dumał.
-Oj! Widzę, że masz dzisiaj zły humorek, coś się stało?
-A stało się, stało. W drodze do przedszkola spotkałem swojego kolegę Krzysia. Był bardzo rozgniewany. Tupał i krzyczał i nie odpowiedział mi cześć. I wstyd powiedzieć, ale zamiast pozdrowienia, pokazał mi język. A do tego kopał swoją mamę.
-O, to faktycznie bardzo nieładne zachowanie. A co go tak zdenerwowało?
-Jego mama powiedziała mi, że Krzyś ma kiepski humor, bo zepsuł mu się rowerek, tata nie zdążył go naprawić i Krzyś musiał dziś pokonać drogę do przedszkola pieszo. A on bardzo lubi jeździć rowerkiem.
-No tak, ale zepsuty rower nie usprawiedliwia takiego zachowania. Myślę, że jest dużo innych sposobów, żeby rozładować swoją złość, a przy tym nie sprawić nikomu przykrości, bo domyślam się, że mama nie była zachwycona zachowaniem swojego synka.
-Masz rację, była bardzo smutna. Dlatego tak rozmyślam jak pomóc Krzysiowi pokonać gniew, bo jak sama widzisz złość radości szkodzi.
-Myślę, że chętnie też pomogą nam w poszukiwaniach pomysłów przedszkolaki.
4.Pogadanka pacynek z dziećmi n/t zachowania Krzysia i samopoczucia jego mamy.
5.Swobodne wypowiedzi dzieci n/t sytuacji, które u nich wywołują złość, towarzyszącym im emocjom i zachowaniom-zwrócenie uwagi dzieci ,że gniew jest naturalną reakcją na trudne sytuacje, ale nie można wyrażać go w sposób krzywdzący innych.
6. „Jak pomóc Krzysiowi pokonać złość”-wspólne poszukiwanie właściwych sposobów na pozbycie się lub zniwelowanie negatywnych emocji:
-nazwanie swoich uczuć- powiedz „Jestem zdenerwowany”,
-poinformowanie o sytuacji innych –„Denerwuję się, kiedy...”, „Zdenerwowałem się, bo...”,
-przekazanie swoich emocji pośrednio, np. przez pacynkę
-przejście do ulubionej zabawy/zajęcia,
-słuchanie muzyki, bajek(w tym muzykoterapia, masażyki), śpiewanie poznanych piosenek, melodeklamacje,
7.Zabawa pantomimiczna „Od złości do radości” z wykorzystaniem lusterek-oglądanie wyrazu twarzy zdenerwowanej i wesołej, określanie jej wyglądu, dokonywanie wyboru, którą „minkę” wolę,
8.„Pożegnanie złości”-wyrażanie emocji za pomocą ekspresji plastycznej-rysowanie kredkami na kartce, zgniatanie obrazka, wyrzucenie do przygotowanego pojemnika ze słowami „pa, pa, pa mino zła”.(W dolnej części pojemnika umieszczone są wesołe minki dla wszystkich dzieci).
9.Zabawa przy piosence „Chodź do mnie” powtarzana kilkakrotnie, ostatni taniec we wspólnym kole.
10.Zakończenie zajęcia:
-przekazanie sobie w kręgu „Iskierki przyjaźni”,
-„Przemiana Minek”-czarowanie w kręgu–dziecko przebrane za magika czaruje w dowolny sposób lub rymowanką „Kręć się pudełeczko kręć, na zniknięcie złości mamy chęć” a karton rundkę krąży z rąk do rąk. Na koniec Skarpetka i Skarpeciak otwierają karton i obdarowują dzieci wesołymi minkami.
-ozdobienie pojemnika szyldem „Zjadacz Złości”(lub innym) a przez chętne dzieci dowolnymi wzorkami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.