Scenariusz zajęć
TECHNOLOGIA GASTRONOMICZNA
Temat działu: Zakąski zimne i gorące
Temat lekcji: Charakterystyka zakąsek.
Czas zajęć: 45 minut
Cel ogólny: poznanie rodzajów zakąsek, ich cech charakterystycznych.
Cele szczegółowe: uczeń:
- zna krótką historię spożywania zakąsek
- potrafi przedstawić podział zakąsek
- wymieni cechy charakterystyczne przystawek
- zna wyposażenie i warunki higieniczne w garmażerii
- przedstawi wykładniki decydujące o jakości przekąsek
- poda dodatki stosowane do zakąsek
- przedstawi zastawę stołową do ekspedycji zakąsek
Metody:
- wykład z prezentacją
- dyskusja dydaktyczna
- praca z podręcznikiem (tekst przewodni)
- ćwiczenia
Formy pracy:
- grupowa
Środki dydaktyczne:
- prezentacja multimedialna
- podręcznik
- materiały do wklejenia w zeszycie
Przebieg lekcji
1.Sprawy organizacyjno-porządkowe:
- sprawdzenie listy obecności
- zapisanie tematu do dziennika
2.Wprowadzenie do tematu:
- nawiązanie do lekcji poprzedniej dotyczącej zasad sanitarno – higienicznych podczas produkcji zakąsek – odpytanie ucznia
- sprawdzenie zadania domowego
- przedstawienie tematu zajęć
3.Zapis tematu na tablicy i do zeszytów
4. Prezentacja multimedialna z omówieniem historii zakąsek.
5. Pokaz zdjęć wybranych przekąsek
6 Ustalenie cech zakąsek
7.Podział klasy na grupy, każda grupa :
- omawia jedno zagadnienie dotyczące garmażerii na podstawie tekstu z podręcznika
- dobiera zastawę stołową do podanych zakąsek – ćwiczenie w grupach dwuosobowych
8. Omówienie dodatków stosowanych do przystawek oraz warunków decydujących o jakości zakąsek
9.Zapis notatki do zeszytu, wklejenie materiałów.
10.Podsumowanie lekcji.
11. Zadanie domowe