Numer: 34675
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy badawcze "Kolorowy świat przyrody – mali odkrywcy." Scenariusz zajęć otwartych z zakresu edukacji przyrodniczej dla przedszkolaków

Scenariusz zajęć otwartych z zakresu edukacji przyrodniczej dla przedszkolaków

Temat zajęć: Zabawy badawcze „Kolorowy świat przyrody – mali odkrywcy”
Osoba prowadząca: Monika Gołofit (wraz z asystentami z klasy II gimnazjum)
Grupa: dzieci 5- i 6-letnie
Cele ogólne:
• Rozbudzanie ciekawości otaczającego świata oraz nauczenie dzieci prowadzenia obserwacji i interpretowania doświadczeń.
• Tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez eksperymentowanie, obserwowanie i odkrywanie.
• Doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie podczas wykonywania doświadczeń.
• Doskonalenie umiejętności przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Cele operacyjne:
W wyniku podjętej aktywności dziecko:
• zachowuje ostrożność w kontakcie z substancjami spożywczymi i chemicznymi (soda oczyszczona, ocet, barwnik spożywczy, płyn do mycia naczyń) wykorzystywanymi do wykonywania doświadczeń;
• zna zasady obowiązujące podczas prowadzenia doświadczeń;
• podejmuje próby przewidzenia wytłumaczenia wyniku eksperymentu;
• przeprowadza doświadczenia zgodnie z instruktażem nauczyciela;
• posługuje się pipetą;
• czerpie radość z doświadczania i eksperymentowania;
• aktywnie uczestniczy w zajęciu, podejmuje działania, przestrzega zasad bezpieczeństwa;
• wie jak wykonać zadanie, rozumie polecenia nauczyciela.
Metody:
• słowne: rozmowa, instrukcja, objaśnienia
• percepcyjne: obserwacja, pokaz doświadczenia
• czynne: kierowanie własną działalnością (samodzielne doświadczenia), zadań stawianych dziecku
Formy organizacyjne:
• praca indywidualna
• praca zbiorowa
• praca grupowa

Formy metodyczne: zabawa badawcza i integracyjna

Środki dydaktyczne:
Balony, butelki o pojemności 1 l oraz 0,3 l, plastikowe miseczki, patyczki do czyszczenia uszu, bagietka, model wulkanu, probówki, statywy, pipety, ocet, olej, woda, barwniki spożywcze, tabletki musujące, płyn do mycia naczyń, mleko, wywar z czerwonej kapusty, proszek do prania, kwasek cytrynowy, proszek do pieczenia, sok jabłkowy

Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów.
2. Mali Badacze - rozmowa z dziećmi na temat zajęć. Podział przedszkolaków na 2 osobowe grupy i przydzielenie im opiekunów (uczniowie klasy II gimnazjum). Wyjaśnienie dzieciom, iż zostaną odkrywcami nowych, ciekawych doświadczeń. Omówienie zasad bezpiecznego zachowania się w trakcie wykonywania doświadczeń.
3. Przekazanie dzieciom instrukcji wykonania doświadczeń oraz kontrola nad przebiegiem eksperymentów. Po zakończeniu każdego doświadczenia rozmowa z dziećmi na temat wyniku doświadczenia, a następnie podanie przez nauczyciela prostego wniosku.

Doświadczenia oraz polecenia kierowane do dzieci:
BALON NADMUCHANY CHEMICZNIE
A. Przesypcie sodę z probówki do balona.
B. W plastikowej butelce, którą macie na stoliku znajduje się ocet.
C. Ostrożnie załóżcie balon na szyjkę butelki w taki sposób, aby soda nie wysypała się z balona.
D. Sprawdźcie czy balon jest szczelnie umieszczony na szyjce butelki.
E. Unieście balon z sodą do góry, a następnie szybko przesypcie całą zawartość balona do butelki.
F. Zdejmijcie balon z butelki i zawiążcie, aby zebrany w nim gaz nie wydostał się.
Wniosek: Ocet reaguje z sodą oczyszczoną, wydziela się gaz, który zbiera się w balonie.

LAMPA LAWA
A. Do butelki z wodą i olejem wlejcie kilka kropli wybranego barwnika.
B. Wrzućcie tabletkę musującą do butelki i obserwujcie zmiany.
Wniosek: Tabletka musująca rozpuszcza się w wodzie i powstają pęcherzyki gazu, a one wypychają zabarwioną wodę ku górze, gdy woda osiąga szczyt naczynia opada z powrotem na dno.

KOLOROWA CHEMIA
A. Do ponumerowanych probówek dodajcie po kolei: ocet, kwasek cytrynowy, sok jabłkowy, sodę oczyszczoną, proszek do prania, proszek do pieczenia.
B. Wymieszajcie zawartość probówek.
C. Nabierzcie pipetą wywar z kapusty i dodajcie do każdej probówki.
D. Obserwujcie zmianę zabarwienia w probówkach.
Wniosek: Wywar z czerwonej kapusty jest wskaźnikiem, który zmienia zabarwienie substancji w probówkach.

TORNADO KOLORÓW
A. Do mleka w miseczce dodajcie kilka kropli różnych barwników.
B. Zamoczcie patyczek do czyszczenia uszu w płynie do mycia naczyń.
C. Zanurzcie wszyscy patyczki w talerzu z mlekiem.
Wniosek: W mleku znajduje się tłuszcz, który odpowiada za obserwowaną „eksplozję kolorów”.

4. Pokaz doświadczenia „Wulkan” w wykonaniu uczniów klasy II gimnazjum.
5. Zakończenie zajęć, uprzątnięcie stanowisk pracy. Podziękowanie dzieciom za udział.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.