SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Grupa: 5 –latki I
Prowadząca: Justyna Ptak
Data: 20.04.2017r
Temat: Rozmowa w oparciu o teatrzyk pt. „Kopciuszek”.
Cele: - wdrażanie dziecka do uważnego słuchania tekstu,
- kształcenie wyobraźni twórczej.
Metody: - oglądowa ,
- czynna,
- słuchowa.
Formy: praca z całą grupą .
Przebieg:
1. Wysłuchanie i obejrzenie baśni o kopciuszku w formie teatrzyku.
2. Rozmowa kierowana na temat charakterystyki, postępowania głównych bohaterów.
Jak zachowały się siostry kopciuszka?
Dlaczego źle traktowały Kopciuszka?
Jak zachowywał się Kopciuszek w stosunku do sióstr i macochy. Dlaczego?
Jak oceniasz postępowanie bohaterów?
Jak skończyła się bajka?
3. Zabawa w formie twórczej ekspresji ruchowej.
Bal Kopciuszka- wchodzenie w role:
N: Bal na zamku.
Dz.: Radośnie tańczą solo lub w parach.
N: Kopciuszek ucieka z balu .
Dz.: Biegną.
N:Kopciuszek gubi pantofelek.
Dz.: Smutne.
N: Kopciuszek szuka pantofelka.
Dz. Rozglądają się zatroskane.
N. Kopciuszek znalazł pantofelek.
Dz.: Radośnie podskakują
4.Słuchanie zagadek o baśniach
Jaka to dziewczynka
ma roboty wiele
a na wielkim balu
zgubi pantofelek? (Kopciuszek)
Jak na imię mają
brat i siostrzyczka
Co nocą uciekli
z chatki pierniczka. (Jaś i Małgosia)
Ta dziewczynka z bajki
z krasnoludkami mieszka
choć włosy ma czarne
nazywa się... (Śnieżka)
Ta dziewczynka mała
babcię swą kochała
do jej chatki sama
przez las wędrowała (Czerwony Kapturek)
5. Skojarzenie rekwizytu z postacią bajkową. Nauczyciel podnosi do góry jeden z rekwizytów np. koronę, pantofelek, jabłko, krasnoludka. Dzieci wymieniają z którą bajką kojarzą im się te rekwizyty.
6. Zabawa muzyczno – ruchowa „Królewski ukłon” – dzieci patrzą sobie w oczy, tak jak Kopciuszek z królewiczem, kłaniają się sobie nawzajem pochylając się w przód. Dzieci chodzą swobodnie po sali w rytm muzyki, w czasie przerwy zatrzymują się i przez chwile patrzą partnerowi w oczy. Następnie wykonują ukłon i rozchodzą się po sali balowej.