Scenariusz zajęć z udziałem mam
„Bawimy się razem z mamą”
Grupa III
Niepubliczne Przedszkole „Kolorowy Świat” w Bielawkach
Termin: 26 maja 2017 r.
Cele:
-wzmacnianie więzi emocjonalnej między dziećmi i mamami podczas wspólnych zabaw i zadań
-prezentacja umiejętności i wiadomości dzieci zdobytych na zajęciach w przedszkolu
Cele operacyjne, dziecko:
-chętnie współpracuje ze swoimi rodzicami
-okazuje rodzicom miłość i szacunek
-współdziała z innymi dziećmi
-naśladuje ruchem i głosem zwierzęta
-rozpoznaje za pomocą dotyku i węchu produkty spożywcze
-liczy w dostępnym zakresie
-wyodrębnia głoskę w nagłosie wyrazów
-potrafi nazwać i przekształcić figurę geometryczną
-grupuje przedmioty wg określonej cechy
-wypowiada się na temat swojej mamy/taty
-potrafi złożyć życzenia swojej mamie
Metody:
-czynne: zadań stawianych do wykonania
-słowne: rozmowa, wypowiedzi dzieci i ich mamy
-twórczego myślenia: rzeźba, pantomima, przekształcenie
-elementy metody V. Sherborne
-elementy pedagogiki zabawy
Formy:
-zbiorowa
-grupowa
-indywidualna
Przebieg:
1.Powitanie, przedstawienie celu zajęć i ich przebiegu.
2.Zabawa integracyjna „Dzieci – rodzice”
Dzieci i mamy tańczą w parach przy akompaniamencie muzyki. Na przerwę w muzyce i hasło „pary” dzieci i mamy dobierają się w inne pary i witają się ze sobą wymienionymi częściami ciała.
3.Zabawa integracyjna „Rzeźbiarz” - mamy są plasteliną, z której dzieci modelują różne figury, mogą być one stojące, siedzące lub leżące. Mamy poddają się działaniu dzieci. Na zakończenie pracy dzieci nadają tytuł swojej rzeźbie.
4.Zabawa „Prowadzenie ślepca slalomem” – mama trzyma dziecko, (które ma zamknięte oczy) i prowadzi je między pachołkami, w drodze powrotnej następuje zmiana ról.
5.Zabawa „Taniec i pantomima” - uczestnicy tańczą w kole do muzyki, na przerwę w muzyce ktoś wyciąga z koszyczka kartkę z nazwą zwierzęcia (dzieciom nauczycielka cicho czyta). Wybrana osoba naśladuje wylosowane zwierze (głosem i ruchami). Pozostali odgadują i podają nazwę zwierzęcia.
6.Zabawa matematyczno – ruchowa – „Słyszymy i liczymy” – dzieci z mamami tworzą węża. Nauczyciel wyjaśnia, że na dźwięk tamburyna przesuwają się do przodu tyle kroków – ile usłyszą dźwięków, a po usłyszeniu kołatki przesuwają się do tyłu tyle kroków, ile usłyszą dźwięków.
7.Zagadki sensoryczne dla dzieci - dzieci rozpoznają przez dotyk, to co przygotował im nauczyciel ( kiwi, cukierek, mandarynka, jabłko, banan, orzech w łupinie itp. ), wszystkie produkty są w pudelku a dziecko ma zawiązane oczy.
W nagrodę za odgadnięcie zagadki mogą zatrzymać wylosowaną rzecz.
8.Zagadki dla mam:
1. Bardzo głośno brzęczy, gdy nad łąką leci, tak się również nazywa zabawka dla dzieci. (bąk)
2. Mnóstwo małych dziurek, przez nie woda się wylewa, gdy ziemia jest sucha mama grządki nią podlewa. (konewka)
3. Zielona łodyżka na niej kolorowe płatki, dzieci dają je w prezencie z okazji Dnia Matki. (kwiatek)
4. Kolorowe skrzydełka na kwiatkach siadają, i swoimi barwami wszystkich zachwycają. (motyle)
5. Ta żółciutka kula mocniej grzeje wiosną, dzięki niej na świecie rośliny urosną. (słońce)
6. Berecik czerwony ma w białe kropeczki, nie chcą go grzybiarze ani wiewióreczki. (muchomor)
7. Ma gruby brzuszek i ogonek mały, będzie z niego pewnie barszczyk doskonały. (burak)
9.Zabawa ruchowa z elementem rzutu „Smażone placuszki”-para otrzymuje krążek/patelnię i woreczek/placuszek, próbuje na zmianę trafić woreczkiem na krążek.
10.Zabawa dydaktyczna „Co słyszysz ?” - na podłodze znajdują się 4 obręcze i przedmioty: klocek, konewka, książka, kredka, lalka, linijka, lusterko, pędzelek, plastelina, pudełko, piłka, garnek, gra, grzechotka. Dzieci określają głoskę w nagłosie nazw przedmiotów i grupują przedmioty w poszczególnych obręczach.
11.„Czyj to portret?” - nauczycielka rozkłada na dywanie portrety mam wykonane przez ich dzieci. Zadaniem mam jest odgadnięcie, który portret namalowało jej dziecko.
12.Zabawa plastyczna „Przekształć figurę” - dziecko i mama losują kopertę z figurą geometryczną, którą mają za zadanie wyciąć, przykleić na duży arkusz papieru i przekształcić w dowolny przedmiot poprzez dorysowanie potrzebnych elementów. Nadanie tytułów swoim pracom.
13.Rundka „Moja mama, moje dziecko jest...”- określenie cech osoby bliskiej.
14.Ćwiczenia relaksujące - ,,Kołysanka” do wiersza J. Porazińskiej pt.,,Bajka iskierki” nuconej przez nauczyciela lub odtwarzanej z płyty CD. Dzieci i mamy siedzą w kole na podłodze w siadzie skrzyżnym i kołyszą się na boki.
Z popielnika na Wojtusia iskiereczka mruga;
Chodź, opowiem ci bajeczkę, bajka będzie długa.
Była sobie raz królowa, pokochała grajka,
Król wyprawił im wesele i skończona bajka.
Była sobie Baba –Jaga, miała chatkę z masła,
A w tej chatce same dziwy! Psst... iskierka zgasła.
Z popielnika na Wojtusia iskiereczka mruga;
Chodź, opowiem ci bajeczkę, bajka będzie długa.
Już ci Wojtuś nie uwierzy, iskiereczko mała.
Chwilkę błyśniesz, potem zgaśniesz.
Ot i bajka cała.
15.Podziękowanie za udział w zajęciach pieczątką uśmiechniętego słoneczka. Złożenie życzeń mamom z okazji ich święta, wręczenie upominków dla mam (bransoletki wykonane przez dzieci ze słomek).