Numer: 34641
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co słychać na wiejskim podwórku? - zabawy przy muzyce. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęcia z zakresu aktywności muzycznej
w grupie dzieci 5 - letniej

Temat: „Co słychać na wiejskim podwórku” - zabawy przy muzyce

Cel ogólny:
Kształtowanie wrażliwości i wyobraźni muzycznej oraz pamięci muzyczno – ruchowej.

Cele operacyjne
Dziecko:
-W skupieniu słucha utworu muzyki instrumentalnej.
-Określa nastrój oraz tempo wysłuchanego utworu muzycznego.
-Ilustruje treść piosenki ruchem oraz grą na instrumentach perkusyjnych.
-Zapamiętuje głosy zwierząt oraz wykorzystuje podczas zabaw wyrazy dźwiękonaśladowcze.
-Interpretuje muzykę ruchem według własnego pomysłu.

Metody:
słowna (wiersz, piosenki, rozmowa, objaśnienia)
czynna ( zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń dziecka)
percepcyjna (obserwacja, pokaz)
aktywizujące: pracy we współpracy
el. metody „Pedagogika zabawy”
el. metody C. Orffa

Formy pracy: z całą grupą, indywidualna, zespołowa

Środki dydaktyczne: opaski z sylwetami zwierząt, odgłosy zwierząt z wiejskiego podwórka
z płyty CD, obrazki przedstawiające zwierzęta, piórka, obręcze, instrumenty perkusyjne (bębenki, talerze, dzwonki, tamburyna, grzechotki, kołatki, trójkąty), nagranie utworu „Koszyczek” (ze zbioru „Tańce, pląsy i zabawy przy muzyce”), utworu Modesta Musorgskiego „Taniec kurcząt w skorupach”, nagranie piosenki „Dziwne rozmowy” (sł. A. Aleksandrowicz, muz. W. Zaliński), utworu „Koniki” (ze zbioru „Śpiewanki pokazywanki”).

Przebieg zajęcia:

Część wstępna

1. Powitanie zabawą integracyjną : „Wszyscy są” / wg KLANZA

Dzieci ustawione są parami po obwodzie koła (powstaje koło zewnętrzne i wewnętrzne). Dzieci śpiewają i pokazują:

Wszyscy są, witam Was – w parze zwracają się twarzą do siebie.
Zaczynajmy, już czas – raz klaszczą w swoje ręce, raz w ręce kolegi.
Jestem ja, jesteś Ty – pokazują na siebie, a potem na kolegę.
Raz, dwa, trzy – klaszczą w dłonie kolegi trzy razy

2. Wprowadzenie do zajęcia wierszem W. Chotomskiej „Co słychać na wsi”

Nauczycielka opowiada dzieciom, że na dzisiejszym zajęciu dowiemy się co słychać na wsi.
Następnie zaprasza dzieci do wysłuchania wiersza.
Co słychać? Zależy gdzie.
Na łące słychać: Kle, kle!
Na stawie: Kwa, kwa!
Na polu: kraaa!
Przed kurnikiem: - kukuryku!
- ko, ko, ko, ko, ko w kurniku
Koło budy słychać: - hau!
A na progu - miau.
A co słychać w domu
Nie powiem nikomu ...
Dzieci odpowiadają na pytanie: Jakie zwierzęta możemy usłyszeć w zagrodzie wiejskiej? ( na podstawie wiersza oraz własnych doświadczeń).

3. Zagadki słuchowe „Odgłosy z wiejskiego podwórka”

Dzieci siedzą w kole. Nauczycielka rozkłada na dywanie obrazki zwierząt i mówi, że na wsi zawsze jest głośno
i wesoło. Z każdej strony słychać głosy różnych zwierząt, posłuchajcie- nauczycielka włącza odgłosy zwierząt z płyty CD. Dzieci podają nazwę zwierzęcia, odszukują obrazek
i przywieszają go na tablicy magnetycznej. W trakcie rozwiązywania zagadek dzieci określają jak można nazwać głosy zwierząt ( odpowiadają na pytanie co robi np. kura)
-kura- gdacze, świnia- kwiczy, kot- miauczy, kaczka- kwacze, koń- rży, pies- szczeka, krowa- muczy, kogut- pieje, gęś- gęga, indyk- gulgocze.

Część podstawowa

1.Słuchanie melodii piosenki „Dziwne rozmowy”
(sł. A. Aleksandrowicz, muz. W. Zaliński) – rozpoznawanie tytułu piosenki po zagranym fragmencie.
-Śpiew piosenki z rytmicznym jej wyklaskiwaniem .
-Wyjaśnienie przez dzieci tytułu piosenki.

I W chlewiku mieszka świnka
I trąca ryjkiem drzwi
Gdy niosę jej jedzenie
To ona „Kwi, kwi, kwi”

II Na drzewie siedzi wrona
Od rana trochę zła
Gdy pytam „Jak się miewasz?”
To ona „Kra, kra, kra”

III Opodal chodzi kaczka
Co krzywe nóżki ma
Ja mówię jej „ Dzień dobry”
A ona „ Kwa, kwa, kwa”

IV Przed budą trzy szczeniaczki
Podnoszą straszny gwałt
Ja mówię „Cicho pieski!”
A one „hau, hau, hau”

2. Zabawa inscenizowana przy piosence „Dziwne rozmowy”

Dzieci stoją w kole, twarzą zwróconą do środka. Chętne dzieci otrzymują opaski z sylwetami zwierząt, które będą odgrywać podczas zabawy. Dzieci poruszają się po kole śpiewając piosenkę. Podczas kolejnych zwrotek do koła wchodzą dzieci naśladując poruszanie się i głosy zwierząt występujących
w piosence ( świnka, wrona, kaczka, trzy szczeniaki).

3. Ćwiczenia oddechowe z piórkami
Wyobraźcie sobie że nasza sala jest wiejskim podwórkiem.
Za chwilę odbędzie się tu ptasi koncert. Ptaki z wiejskiego podwórka postanowiły nauczyć się śpiewać. Jednak żeby ładnie śpiewać trzeba mieć długi oddech.
Nauczycielka rozdaje dzieciom piórka oraz włącza muzykę. Dzieci dmuchają, starając się jak najdłużej utrzymać
w powietrzu otrzymane piórka.

4. Zabawa ortofoniczna „Koncert na wiejskim podwórku”

Nauczycielka rozkłada cztery obręcze na dywanie oraz dzieli dzieci na cztery zespoły. Każdy zespół staje obok jednej obręczy. Nauczyciela mówi – tu są kury, pokazuje dzieci i wkłada obrazek kury do obręczy. Tu są gęsi – pokazuje dzieci i wkłada obrazek gęsi do drugiej obręczy. Tu są indyki – pokazuje dzieci i wkłada obrazek indyka do trzeciej obręczy, a tu są kaczki – nauczycielka wkłada obrazek kaczki do czwartej obręczy.

Przypomnienie głosów wydawanych przez ptaki:
-Kury śpiewają tak: ko, ko, ko
-Gęsi: gę, gę .....
-Indyki: gul, gul, gul...
-Kaczki: kwa, kwa....

Nauczycielka zostaje dyrygentem i pokazuje, który zespół ma śpiewać. Dzieci śpiewają piosenkę „Dziwne rozmowy” głosami zwierząt.
Następnie chętne dziecko zostaje dyrygentem.

Nauczycielka dziękuje zwierzętom za piękny śpiew i zaprasza do następnej zabawy.

5. Słuchanie utworu Modesta Musorgskiego „Taniec kurcząt
w skorupach”, określanie jego tempa i nastroju.
-Zabawa muzyczno-ruchowa „Taniec kurcząt” (dzieci improwizują taniec tytułowych zwierząt).

6. Zabawa przy piosence „W sobotę” ( sł. E. Budryk, muz. P. Kaja)

-Wspólny śpiew piosenki z rytmicznym jej wyklaskiwaniem.
-Utworzenie kapeli muzycznej (wybór instrumentów przez dzieci, podział na siedem zespołów).
Dzieci wspólnie śpiewają refren (nauczycielka gra melodię refrenu na dzwonkach).

Poszczególne zwrotki recytują dzieci w określonych zespołach z graniem na instrumentach
( rytmizowanie tekstu ).

Ref.
W sobotę, w sobotę gra kapela pod płotem.
W sobotę, w sobotę gra kapela pod płotem.

I
Bam, bam, pałeczkami na bębenku baran gra.
Bam, bam, bam. Bam, bam, bam. Bam, bam, bam.
II
Buch, buch, na talerzach rytm wybija byczek zuch.
Buch, buch, buch. Buch, buch, buch. Buch, buch, buch.
III
Dzyń, dzyń na dzwoneczkach pięknie gra para świń.
Dzyń, dzyń, dzyń. Dzyń, dzyń, dzyń. Dzyń, dzyń, dzyń.
IV
Tam, tam, la, la, la, na tamburynie myszka gra.
Tam, tam, tam, la, la, la. Tam, tam, la.
V
Szu, szu na grzechotkach rytm wybija owieczka.
Szu, szu, sza. Szu, szu, sza. Szu, szu, sza.
VI
Plum, plam na kołatce mały osioł pięknie gra.
Plum, plum, plam. Plum, plum, plam. Plum, plum, plam.
VII
Toń, toń na trójkącie gra kopytkiem mały koń.
Toń, toń, toń. Toń, toń, toń. Toń, toń, toń.

Część końcowa

1. Zabawa ruchowo- naśladowcza przy piosence „Koniki” ze zbioru „Śpiewanki pokazywanki”.

2. Ewaluacja zajęcia przez nauczycielkę i dzieci.
Nauczycielka dziękuje dzieciom za udział w zajęciu, ocenia ich aktywność. Z kolei dzieci wypowiadają się „Najbardziej podobało mi się...".

Opracowała - Anna Olesińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.