Konspekt indywidualnych zajęć rewalidacyjnych
Uczennica lat 8 - klasa 1b rok szkolny 2014/15
Opracowała - Anna Gątkowska
Temat: Doskonalenie percepcji wzrokowej i umiejętności językowych na materiale obrazkowym
i literowym.
Nauczyciel: Anna Gątkowska
Czas trwania zajęć: 60 min.
Cel główny: Usprawnianie syntezy wzrokowej oraz umiejętności językowych.
Cele szczegółowe:
Dydaktyczne:
- utrwalanie nazw miesięcy, pór roku, dni tygodnia,
- poznanie nazw pierwszych wiosennych kwiatów,
- rozwijanie umiejętności czytania sylab, wyrazów i zdań,
- rozwijanie myślenia matematycznego, przeliczanie w zakresie 10 na konkretach i w pamięci,
- doskonalenie umiejętności pisania.
Wychowawcze:
- zachęcanie do uważnej obserwacji,
- uwrażliwianie na piękno przyrody wiosną,
- kształtowanie współdziałania i współpracy z nauczycielem,
- przestrzeganie zasad panujących podczas zajęć.
Rewalidacyjne:
- rozumienie i prawidłowe reagowanie na polecenia nauczyciela,
- rozwijanie mowy czynnej i biernej,
- wydłużanie czasu koncentracji uwagi,
- rozwijanie funkcji percepcyjnych,
- rozwijanie wrażliwości słuchowej,
- ćwiczenie sprawności manualnej,
- rozwinięcie umiejętności logicznego myślenia,
- integracja półkul mózgowych,
- relaksacja.
Metody pracy: poglądowa , słowna, praktycznego działania.
Formy pracy: indywidualna praca z uczniem.
Środki dydaktyczne: karty pracy, obrazki, etykiety, rozsypanka wyrazowa , płyta CD z muzyką relaksacyjną, przybory do pisania, nożyczki, klej.
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wstępne.
1. Podanie ręki na przywitanie i przedstawienie swojego imienia.
2. Ćwiczenia ruchowe z gimnastyki mózgu P. Denissona.
- ruchy naprzemienne,
- leniwa ósemka – wykorzystanie drewnianej ósemki,
- pompowanie piętą.
3. Kinezjologiczna zabawa dydaktyczna .
Dziecko słuchając muzyki muzyce z zamkniętymi oczami kreśli linie odzwierciedlając melodię raz prawą, a raz lewą ręką (A. Vivaldii „Wiosna”).
Ćwiczenie równoważy lateralnie organizm, powoduje, że dziecko bardzo szybko się odpręża
i koncentruje do wykonania następnego zadania.
II. Zajęcia właściwe.
1. Obserwacja zjawisk atmosferycznych.
2. Prowadzenie liter po nitkach do kratek odczytanie hasła zajęć.
3. Rozmowa wprowadzająca na temat zbliżającej się wiosny, zmian w przyrodzie i w wyglądzie najbliższego otoczenia ( cieplejsze, dłuższe dni, zmienna pogoda, kwitnienie drzew i kwiatów).
Przypomnienie nazw pór roku, miesięcy.
4. Rozpoznawanie nazw pierwszych wiosennych kwiatów kwiatów (krokusy, tulipany, sasanki).
5. Układanie zdania z rozsypani wyrazowej. Kto na spacer wyruszy niech otwiera oczy i uszy.
6. Puzzle matematyczne. Wykonanie działań w zakresie 10. Wycinanie i naklejanie części obrazka
w odpowiednim miejscu. (karta pracy nr 2).
7. Szuka różnic na wiosennych obrazkach (karta pracy nr 3).
III. Podsumowanie zajęć.
1. Udzielenie pochwały za aktywny udział w zajęciach.
2. Porządkowanie przyborów i sali zajęć.
3. Pożegnanie z nauczycielem.