X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 34634
Przesłano:
Dział: Logopedia

Usprawnianie głoski "r" w zabawach i ćwiczeniach na materiale słownym. Scenariusz grupowych zajęć logopedycznych

SCENARIUSZ GRUPOWYCH ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
OPRACOWAŁA - ANNA GĄTKOWSKA

Grupa: III - uczniowie klas II - IV szkoły podstawowej.

Czas trwania: 60 min

Temat zajęć: Usprawnianie głoski "r" w zabawach i ćwiczeniach na materiale słownym.

Cel główny:

Utrwalanie prawidłowej wymowy głoski "r".

Cele szczegółowe:
• usprawnianie aparatu mowy (zwłaszcza czubka języka) i prawidłowego oddychania (wdech nosem, wydech ustami),
• doskonalenie słuchu fonemowego,
• utrwalanie prawidłowej wymowy głoski „r” w wyrazach,
• utrwalanie głoski „r” w zdaniach i mowie swobodnej,
• usprawnianie techniki czytania.

Metody pracy:

• ćwiczeń ortofonicznych,
• oglądowa,
• słowna,
• ćwiczeń praktycznych,
• aktywizująca.

Środki dydaktyczne:

• lusterka, kartoniki z obrazkami, woreczek z kaszą, karty pracy.

Przebieg zajęć:

Zajęcia wprowadzające

1.Ćwiczenia usprawniające ruchomość języka "Zabawa pana Jęzorka".

• Pan Jęzorek jest wielkim czyściochem. Codziennie maluje sufit w swoim domu. Przesuwaj szeroki język po podniebieniu górnym w przód i w tył.
• Po malowaniu jest straszny bałagan. Pan Jęzorek wymiata śmieci z podłogi. Przesuwaj język po podniebieniu dolnym, nie „wychodź” poza zęby.
• Jęzorek skacze z sufitu. Kląskaj w bardzo wolnym tempie.
• Nasz przyjaciel zamienia się w gumę do żucia. Połóż boki języka na zęby dolne i przygryź lekko zębami górnymi. Żuj jak gumę. Pan Jęzorek ustawia meble w domu – dotykaj językiem górnych a następnie dolnych zębów.
• Jęzorek idzie odpocząć - rozciągaj język leżący swobodnie w jamie ustnej tak, aby jego boki dotykały zębów trzonowych; nstępnie wstaje, wychodzi na podwórko – wysuwaj szeroki język przez lekko zbliżone zęby.

2. Ćwiczenia przygotowawcze.
Zabawa w mechanika samochodowego, który wymienia silniki w pojazdach. Naśladowanie odgłosów pracy silnika mówiąc wielokrotnie logotomy: tttt, dddddd, tdtdtd, tdn, teda, tede, tedo, tedu, tedy.

3. Wykonywanie ruchów naprzemiennych mówiąc jednocześnie sylaby

• dotykaj na zmianę prawą ręką lewego kolana i lewą ręką prawego kolana, mów rytmicznie: tra, tro, tre, tru, try,
• dotykaj na zmianę prawą ręką lewej pięty, i lewą ręką prawej pięty mów rytmicznie: dra, dro, dre, dru, dry,
• dotykaj na zmianę prawym kolanem lewego łokcia i lewym kolanem prawego łokcia, mów rytmicznie: pra, pro, pre, pru, pry.

Zajęcia właściwe

1. Zabawa słowami. Rzucenie woreczka do kolegi wymawiając słowo, które zaczyna się ostatnią głoską usłyszanego słowa z występującą w niej głoską "r".

2. Zgadnij o czym mówię? Dziecko opisuje rzecz na obrazku, którą wylosowało, pozostali próbują odgadnąć o czym mowa.

3. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej (dwa zdania dla każdego dziecka).

czekoladowych kupił cukierków. Arek kilogram
się peleryną Rolnik granatową z kapturem. nakrył
kredką paprykę. rysuje czerwoną Renata
różowe pokazano żakiety. W żurnalu
Trębacz hejnał. dla gra uroczyście słuchaczy
regularnie Czarek karate. ćwiczy Wieczorem
aby pograć wybiorę w warcaby. We wtorek do Radka się,
i kalkulator. Marlenie lornetkę podarował Marcel

4. Czytanie staranne zdań, odnajdowanie w nich ukrytych imion i zapisywanie ich.

Wystraszył mnie ryk lwa. ____________________
Wiele par turystów przeszło tym szlakiem. ____________________
Bar to szybkie jedzenie. ____________________
Gwiazdor otarł łzy wzruszenia. ____________________
Baranów grupa trykała się rogami. ____________________
Robotnik zwija reklamę w rulon. ____________________
Ta wielka rolada jest pyszna. ____________________
Zęby ma rekin bardzo ostre. ____________________
Komar tak brzęczał, aż mnie obudził. ____________________
Ta aparatura fałszuje pieniądze. ____________________
Głupio trafić kręcąc się wkoło. ____________________
Słowik to rodzaj ptaka. ____________________

Zajęcia końcowe
Podsumowanie zajęć. Podziękowanie uczniom za aktywny udział. Zadanie pracy domowej. Nauczenie się na pamięć wiersza K. Łochockiej.

“Pantera i afera”
W ZOO afera, bo uciekła pantera.
Teraz generał wyciera futerał,
pistolet opiera, cel sobie wybiera.
Ale pantera - cóż za maniera -
oczy przeciera i się upiera,
że ona nigdzie się nie wybiera.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.