Scenariusz lekcji j. niemieckiego Jordanów, 31.03.2017
Temat: Odmiana przymiotników po rodzajnikach nieokreślonych
Klasa: 3 gimnazjum
Wykorzystane materiały i urządzenia: tablica interaktywna, laptop, „Kopfsalat” karteczki do gry w statki
Cel lekcji: Uczniowie potrafią poprawnie opisać kto co ma ubrane
- powtarzają części garderoby z rodzajnikami
- przypominają odmianę rodzajników nieokreślonych
- poznają odmianę przymiotników
- samodzielnie tworzą poprawne zdania
-utrwalają odmianę przymiotników po rodzajnikach nieokreślonych grając w statki
Przebieg lekcji:
1. Sprawdzenie obecności, zapis tematu i daty, przedstawienie celu zajęć i kryteriów oceniania w sposób zrozumiały dla uczniów
5’
2. Uczniowie powtarzają nazwy części garderoby wraz z rodzajnikami na forum klasy grając w „Kopfsalat”
5’
3. Uczniowie przypominają odmianę rodzajników nieokreślonych i zapisują ją na tablicy. Nauczyciel kontroluje, ewentualnie naprowadza uczniów tworząc odpowiednie zdania
5’
4. Nauczyciel podaje uczniom końcówki przymiotników w każdym przypadku. Następnie notuje parę przykładowych zdań i prosi uczniów, aby na podstawie tabeli uzupełnili poprawnie końcówki przymiotników. W ten sposób kontroluje czy uczniowie rozumieją tabelkę.
5’
5. Uczniowie wybierają sobie ucznia i opisują pisemnie w zeszycie co ma dziś na sobie. Nauczyciel sprawdza zapiski. Następnie parę osób odczytuje swoje opisy innych uczniów a klasa zgaduje kto został opisany. Uczniowie ćwiczą odmianę przymiotników po rodzajnikach nieokreślonych w bierniku.
10’
6. Uczniowie grają w statki (pola poziomo to nazwy części garderoby a pionowo przymiotniki). W ten sposób utrwalają odmianę przymiotników po rodzajnikach nieokreślonych w mianowniku.
10’
7. Podsumowanie lekcji - upewnienie się czy uczniowie wiedzą co było celem lekcji i co będzie podlegało ocenie. Zapowiedzenie pracy projektowej- pokaz mody.
5’