Numer: 34621
Przesłano:
Dział: Języki obce

Sports disciplines - scenariusz lekcji otwartej z języka angielskiego w korelacji z wychowaniem fizycznym

Klasa: 1

Liczba uczniów: 18-20

Czas trwania: 45 minut

Poziom językowy: (A2/B1)

Miejsce: sala gimnastyczna

Cele:

-wprowadzenie nowej leksyki – dyscypliny sportowe,
-rozwijanie sprawności mówienia,
-doskonalenie sprawności rozumienia ze słuchu,
-doskonalenie umiejętności interpersonalnych poprzez współpracę w grupie,
-rozwijanie sprawności fizycznej.

Materiały i pomoce dydaktyczne:

-karty z nazwami dyscyplin sportowych i ich ilustracjami
-puste kartki dużego formatu, flamastry, długopisy
-dwie szarfy

Metody pracy:

•praca w grupach,
•metoda komunikacyjna
•ćwiczenia na bazie metody Total Physical Response (reagowanie całym ciałem)

Przebieg lekcji

1.Czynności organizacyjne – 3 min.

2.Rozgrzewka prowadzona przez nauczyciela wychowania fizycznego w języku angielskim – 5 min.

3.Wprowadzenie nowego materiału – 7 min.

Na polecenie nauczyciela każdy z uczniów dobiega do jednej z porozkładanych po całej sali gimnastycznej białych dużych kart. Na każdej z kart znajduje się nazwa dyscypliny sportowej w języku angielskim oraz mały rysunek/symbol tego sportu. Uczniowie zabierają kartę ze sobą i ustawiają się w dużym kole. Nauczyciel kolejno odczytuje dyscypliny sportowe, które uczniowie następnie powtarzają na głos oraz pokazują wykorzystując do tego całe ciało.

4.Utrwalenie wprowadzonego słownictwa

a)Gimnastyka mózgu

Uczniowie biegają wokół sali gimnastycznej. Nauczyciel wypowiada na głos dyscyplinę sportową. W tym momencie uczniowie zatrzymują się i przekładając słowo na ruch, pokazują ciałem dany sport (indywidualnie lub w parach). Na polecenie nauczyciela uczniowie zaczynają znowu biec. Kolejne dyscypliny sportowe wypowiadane są przez nauczyciela w coraz mniejszych odstępach czasu. (7 min.)

b)Zabawa ruchowa nr 1 – Running dictation

Uczniowie zostają podzieleni na dwie/trzy drużyny-każda drużyna ma swojego sekretarza zaopatrzonego w kartkę i długopis. Zawodnicy ustawiają się jeden za drugim-pierwszy na linii startu a za nim pozostali. Przy linii startu ustawia się również sekretarz. Nauczyciel z przygotowanym krótkim tekstem, dotyczącym nietypowej dyscypliny sportowej, ustawia się w pewnej odległości od zawodników. Na dany znak, pierwsi w kolejce z każdej drużyny startują, dobiegają do kartki z tekstem i starają się zapamiętać jak najwięcej treści. Przybiegają do sekretarza i dyktują mu to, co udało im się zapamiętać, a następnie ustawiają się na koniec kolejki. Następni zawodnicy sprawdzają na jakim etapie kończy się zapis sekretarza, biegną do kartki, zapamiętują dalszą część, wracają i dyktują ją sekretarzowi. Punkty przyznaje się w dwóch kategoriach: za szybkość i za poprawność wykonanego zadania. (7 min.)

c)Zabawa ruchowa nr 2 – Guess the discipline

W tych samych grupach, również startując kolejno rzędami, uczniowie mają za zadanie dobiec do kartek, na których znajduje się sześć zagadek związanych z dyscyplinami sportowymi. Uczniowie muszą odgadnąć i wpisać nazwy sportów, ale każdy z nich może odpowiedzieć tylko na jedną zagadkę, a następnie wrócić do drużyny. Dodatkowe utrudnienie stanowią szarfy na środku sali, przez które uczniowie muszą przejść dołem podczas wyścigu. Drużyny otrzymują punkty za poprawność odpowiedzi oraz za szybkość wykonania zadania. (7 min.)

5.Podsumowanie lekcji – 2 min.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.