KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH
/Uczeń słabo widzący, niepełnosprawny intelektualnie w stopniu lekkim, 7 - letni/
TEMAT ZAJĘĆ: UTRWALENIE KSZTAŁTU I PISOWNI LITERY „O”.
Czas trwania zajęć: 60 min
Miejsce zajęć: dobrze oświetlona i wywietrzona sala.
Cele rewalidacyjne:
• usprawnianie percepcji wzrokowej,
• spostrzeganie figur i tła,
• usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
• doskonalenie orientacji w schemacie ciała,
• usprawnianie orientacji w przestrzeni, pojęcia „tu”, „tam”,
• usprawnianie analizatora wzrokowego, słuchowego,
• usprawnianie analizatora kinestetyczno – ruchowego,
• kształcenie lateralizacji.
Środki dydaktyczne:
• duża piłka (najlepiej w intensywnym, np. żółtym kolorze),
• piłeczka pingpongowa,
• ciemny materiał, brystol lub podkładka,
• dwa zestawy kolorowych obrazków,
• powiększona liniatura z zarysem litery „o”,
• słoiczki z umieszczonymi w nich produktami spożywczymi, oraz nazwy tych produktów powiększonym drukiem,
• duży kontur koła,
• brystol A4 podzielony na 4 części oraz materiały o różnej fakturze (np.: papier kolorowy, papier ścierny, folia, gąbka, futerko, zmywak kuchenny, kawałek polaru, drewna, plastiku, itp.).
Metody pracy:
• instruktaż słowny,
• metoda praktycznego działania,
• elementy Metody Dobrego Startu,
• elementy Kinezjologii Edukacyjnej Dennisona.
Forma pracy: indywidualna
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Zajęcia wstępne:
1. Powitanie dziecka na zajęciach znaną mu piosenką „Dzień dobry”.
Dzień dobry, dzień dobry ..... (imię ucznia), pięknie witamy się. Podajmy sobie ręce obie (prowadzący trzyma ucznia za ręce i kołysze nimi w rytm piosenki), dzień dobry, dzień dobry ..... / x 2/
2. Ćwiczenia ruchowe z elementami rytmiki i śpiewu:
• Demonstracja przez prowadzącego krótkiej piosenki „Piłka”, rytmiczne powtarzanie słów i melodii piosenki razem z uczniem.
• Zabawa ruchowa z piłką – ilustrowanie słów piosenki ruchem:
Kolorową piłkę mam – dziecko trzymając piłkę w rekach sprawdza dotykiem jej kształt i wielkość,
.... /imię ucznia/ piłkę dam – rzuca piłkę do osoby prowadzącej,
Skacze piłka tap, tap, tap – kozłuje lub odbija piłkę od podłogi,
Tu ją złap – podrzuca piłkę do góry i łapie nie ruszając się z miejsca,
Tam ją złap – rzuca piłkę przed siebie i biegnie by ja złapać.
3. Ćwiczenia oddechowe :
• Uczeń siada przy stole nakrytym ciemnym materiałem, brystolem lub podkładką (w celu stworzenia kontrastu – uczeń będzie lepiej widział piłeczkę). Jego zadaniem jest dmuchanie w piłeczkę pingpongową tak, by toczyła się po stole.
Zajęcia właściwe:
1. Ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowo – słuchowej:
• Uczeń wykonuje w powietrzu ruchy koliste najpierw prawą ręką, potem lewą, następnie obiema rękami, tak samo palcem wskazującym jednej dłoni, itd. Potem kreśli kształt litery „o” na ławce, tak jak wcześniej.
• Uczeń otrzymuje arkusz papieru z wyraźnym konturem koła (skojarzenie piłki) i wodzi palcem wskazującym prawej dłoni po konturze.
• Uczeń pisze po śladzie kształt litery „o” w powiększonej liniaturze, następnie pisze w powiększonej liniaturze samodzielnie.
2. Ćwiczenie na orientację w schemacie własnego ciała – zabawa „Pani mówi..”
• Uczeń w pozycji siedzącej wykonuje polecenia prowadzącego, np. Pani mówi dotknij prawą ręka czubka nosa, Pani mówi dotknij lewą piętą prawego kolana, itd.
3. Ćwiczenia usprawniające analizę i syntezę wzrokową na materiale obrazkowym:
• Uczeń układa obrazków według podobieństwa: uczeń otrzymuje pierwszy zestaw obrazków. Jego zadaniem jest wyszukanie takich samych obrazków i ułożenie ich jeden obok drugiego, obrazki bez pary odkłada na bok. Następnie, jeśli zadanie zostało wykonane poprawnie uczeń otrzymuje drugi zestaw obrazków, z którym ma zrobić to samo, co z poprzednim. Wśród ułożonych obrazków ma wskazać te, które rozpoczynają się na literę „o”.
4. Ćwiczenia kompensacyjne mające na celu ćwiczenie pozostałych zmysłów:
• Zabawa „Pachnące słoiczki” angażująca zmysł węchu. Przed uczniem ustawiamy oklejone kolorowym papierem i z wierzchu zakryte gazą słoiczki. W słoiczkach umieszczone są produkty spożywcze o charakterystycznym zapachu. Uczeń stara się przy pomocy węchu rozpoznać, co znajduje się w słoiczkach i przyporządkować każdemu z nich napisaną powiększonym drukiem nazwę produktu (olej, orzechy, ocet, ogórki konserwowe, cukier wanilinowy).
• Zabawa „Dokończ słowo” angażująca zmysł smaku i słuchu. Kiedy uczeń odgadnie prawidłowo, co znajduje się w każdym słoiczku następuje degustacja tych produktów i próba określenia ich smaku, oraz wrażeń jakie wywołują, w formie dokańczania słów w zdaniach, np.
Olej jest tłu.....(tłusty)
Orzechy są chru....(chrupiące)
Ocet jest kwa....(kwaśny)
Cukier wanilinowy jest sło....(słodki)
(dziecko ma dokończyć słowo, a następnie powtórzyć całe zdanie)
• Zabawa „Dotykowa układanka” angażująca zmysł dotyku. Przed uczniem ustawiamy sztywny brystol w formacie A4 podzielony na cztery części. W dwóch częściach brystolu przyczepione są materiały o różnych fakturach np. papier kolorowy i papier ścierny. Zadaniem ucznia jest dobranie (z zamkniętymi oczami) materiałów o podobnej fakturze spośród rozłożonych przed nim na stole np. papier kolorowy – folia, papier ścierny – zmywak kuchenny. Następnie uczeń otwiera oczy i przyczepia wybrane materiały do brystolu określając miejsce, w którym je przyczepia, np. w prawym górnym rogu, oraz jakie wrażenie dotykowe sprawia dana para materiałów, np. papier kolorowy i folia są śliskie, itd. Ćwiczenie można powtarzać kilkukrotnie zmieniając materiały.
5. Wykorzystanie metody Dennisona podczas zajęć śródlekcyjnych w celu włączenia naturalnych mechanizmów integracji umysłu i ciała.
• Wykonywanie ćwiczenia „aktywna ręka”. Wyprostowaną rękę unieść go góry, chwycić ją drugą ręką zza głowy poniżej łokcia i na wydechu naciskać w czterech kierunkach. Ręką naciskaną stawiać opór.
• Ćwiczenie „ krążenia szyją” – powolnym ruchem przenieść głowę od ramienia do ramienia, pozwalając, by broda była jak najbliżej klatki piersiowej. Robić to na wydechu. W skrajnym bocznym położeniu wykonać wdech i powtórzyć czynność.
• „Oddychanie przeponowe” – dłonie położyć na dolnej części brzucha. Wziąć głęboki wdech, zwrócić uwagę na to, jak dłonie oddalają się od siebie – powoli zrobić wydech, dłonie się zbliżają.
• „Ruchy naprzemienne” – podnieść do góry prawe kolano i dotknąć go lewą ręką, następnie podnieść lewe kolano i dotknąć prawą ręką, lekko skręcając ciało.
Zajęcia końcowe:
• Podziękowanie uczniowi za aktywny udział w zajęciach i pochwała za pracę podczas zajęć.
• Dokańczanie przez ucznia zdań takich, jak np.: Na dzisiejszych zajęciach uczyłem się...., Na zajęciach wykonywałem takie zadania jak ...., Najbardziej podobało mi się..... , itp.
• Pożegnanie z uczniem.