Scenariusz zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej przeprowadzonych w grupie dzieci 3,4 - letnich
Temat zajęć: „Na tropie witamin".
Cel ogólny:
poszerzenie wiadomości dzieci na temat zdrowego stylu życia;
Cele:
Dziecko:
wie, że należy zdrowo się odżywiać;
wie jak należy dbać o zdrowie;
rozpoznaje i nazywa przekrojone warzywa i owoce;
rozróżnia produkty zdrowe i niezdrowe;
przelicza na liczmanach w zakresie 5;
sprawnie wykonuje ćwiczenia ruchowe;
współdziała z grupą;
Metody:
słowna – instrukcje, rozmowa;
oglądowa – pokaz, obserwacja;
czynna - samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku;
aktywizujące - pedagogiki zabawy, Klanzy;
Formy pracy:
z całą grupą;
indywidualnie;
w parach;
Środki dydaktyczne:
maskotka Doktora Witaminki;
ilustracje do wiersza;
sylwety warzyw i owoców;
sylwety zęba smutnego i uśmiechniętego;
sylwety marchewek z kropkami od 1 do 6;
koła do przeliczania;
świeże warzywa i owoce;
płyty CD;
Zagadnienia realizowane z podstawy programowej:
Dziecko:
przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej ( stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych ) Ad 1, pkt 2;
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym Ad 3, pkt 1;
uważnie słucha oraz formułuje dłuższe wypowiedzi Ad 3, pkt 3;
zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia Ad 5, pkt 1;
śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru Ad 8 pkt 1;
nazywa oraz wyróżnia rośliny żyjące w różnych środowiskach Ad 12, pkt 1;
liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego Ad 13, pkt 1;
Przebieg zajęć:
1. Zabawa powitalna według pedagogiki zabawy pt. " Dzień dobry witam was".
2. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez słuchanie wiersza B.Lewandowskiej pt. " Na zdrowie"
ilustrowanie treści za pomocą obrazków;
rozmowa na temat sytuacji przedstawionych w wierszu;
zapoznanie dzieci z Doktorem Witaminką;
wyjaśnienie dzieciom, że na sali znajdują się papierowe warzywa oraz owoce z zadaniami do wykonania od Doktora Witaminki;
odszukanie sylwet i przystąpienie do wspólnej zabawy;
Treść wiersza:
Doktor Witaminka niech nam powie, jak należy dbać o zdrowie!
Kto chce prosty być jak trzcina, gimnastyką dzień zaczyna! (...)
Wie, że zęby białe, czyste
lubią szczotkę i dentystę!
Pije mleko. Wie, że zdrowo
chrupać marchew na surowo!
Kiedy kicha, czysta chustka
dobrze mu zasłania usta! ( ...)
Rób tak samo, bo chcesz chyba
taki zdrowy być jak ryba!
ZADANIE ZNAJDUJĄCE SIĘ NA JABŁKU
3. Zabawa dydaktyczna doskonaląca spostrzegawczość pt. "Pomieszane witaminy"
wręczenie dzieciom przekrojonych na pół warzyw i owoców;
swobodne poruszanie się w rytm muzyki;
na przerwę w muzyce dobieranie się w pary tak, aby połączyć ze sobą dane warzywo lub owoc;
ZADANIE ZNAJDUJĄCE SIĘ NA MARCHEWCE
4. Zabawa dydaktyczna doskonaląca umiejętność liczenia pt. " Marchewkowa matematyka"
rozdanie dzieciom sylwet marchewek z narysowanymi kropkami od 1 do 6;
układanie tylu kółek ile narysowanych jest kropek;
5. Zabawa muzyczno - ruchowa według Klanzy pt. " Rower"
ilustrowanie ruchem treści piosenki;
ZADANIE ZNAJDUJĄCE SIĘ NA GRUSZCE
6. Zabawa dydaktyczna doskonaląca umiejętność klasyfikowania pt. " Co lubią nasze zęby?"
każde dziecko otrzymuje obrazek z produktem spożywczym;
umieszczanie odpowiednich ilustracji przy sylwetach smutnego lub uśmiechniętego zęba;
ZADANIE ZNAJDUJĄCE SIĘ NA PIETRUSZCE
7. Zabawy muzyczno - ruchowe z wykorzystaniem plansz edukacyjnych pt. " Witaminkowe ćwiczenia"
naśladowanie ćwiczeń i gestów narysowanych na planszach edukacyjnych;
8. Ewaluacja zajęć:
wybieranie buzi uśmiechniętej jeśli zajęcia się podobały;
wybieranie buzi smutnej jeśli zajęcia się nie podobały;