Numer: 34577
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosna wokół nas - zabawy ortofoniczne z wykorzystaniem piosenki "Hej pada, pada…". Scenariusz zajęć

Tematyka kompleksowa: Na wiosennej łące.
Temat zajęcia: „Wiosna wokół nas – zabawy ortofoniczne z wykorzystaniem piosenki „Hej pada, pada...” .
Grupa: 5,6-latki.

Cele ogólne:
- usprawnianie narządów artykulacyjnych,
- ćwiczenia prawidłowego toru oddechowego,
- doskonalenie cech prozodycznych mowy (akcent, intonacja, tempo, rytm),
- rozwijanie percepcji słuchowej,
- kształtowanie prawidłowej artykulacji głosek szumiących.

Cele szczegółowe: dziecko:
- wykonuje poprawnie ćwiczenia artykulacyjne,
- potrafi prawidłowo nabierać i wypuszczać powietrze,
- prawidłowo wypowiada poszczególne słowa,
- aktywnie uczestniczy w zabawach,
- słucha poleceń nauczyciela,
- dzieli poprawnie wyrazy na głoski, podaje prawidłową ich liczbę,
- rozpoznaje zwierzęta żyjące na łące
- śpiewa piosenki i ilustruje ruchem ich treść,
- potrafi współpracować w grupie.

Formy: zajęcia z całą grupą, w małych zespołach, praca indywidualna.
Metody: słowna, zabawowa, zadań stawianych dzieciom, czynna, aktywizująca.
Środki dydaktyczne: kwiatki wycięte z papieru, sylwety biedronek dla każdego dziecka, słomki, czarne kropki z papieru, wierszyki, szablony kwiatów, na których umieszczone są rysunki przedstawiające rośliny i zwierzęta występujące na łące, cyfry od 1 do 10, obręcze, parasolki, pałeczki, woreczki, płyta CD, odtwarzacz.
Literatura:
„Trening słuchu”, J. Graban, R. Sprawka, wyd. Harmonia
„Szumiące wierszyki”, I. Michalak-Widera, K. Węsierska, wyd. UNIKAT 2
„160 pomysłów – rozwijanie fantazji, zainteresowań i zdolności uczniów”, J. Stasica, wyd. Impuls
„Plamki, kropki i kropeczki”, I. Jackowska, I. Rutkowska-Błachowiak, wyd. Bonami.


Przebieg zajęcia:
1. Na powitanie śpiew piosenki „Znów przyszła wiosna” – ilustracja ruchowa
z wstążkami.
2. „Języczek wędrowniczek” – gimnastyka narządów mowy wg układ własny naucz. Nastała wiosna. Za oknem słychać było śpiew ptaków (dziecko naśladuje głosy ptaków). Języczek wybrał się do lasu na poszukiwanie oznak wiosny. Jechał na koniku („kląskanie” językiem). Na łące zobaczył bociany (dziecko wymawia „kle. kle, kle”) i świerszcze (cyk, cyk...).
W oddali usłyszał kukułkę (ku – ku, ku-ku). Pogalopował dalej („kląskanie” językiem). Zatrzymał się na leśnej polanie (dziecko wymawia „prr”). Zsiadł z konia, rozejrzał się wokoło (oblizują wargi ruchem okrężnym). Było ciepło i przyjemnie (uśmiecha się, rozchylając wargi). Pachniało wiosną (dziecko oddycha głęboko, wdychając powietrze nosem, wydychając ustami). Języczek pochylił się i kichnął (dziecko kicha wymawiając „apsik”). W tym momencie zauważył przeciskającego się przez zarośla zaspanego jeża (dziecko ziewa). Zrobiło się późno. Języczek wsiadł na konia i pogalopował do domu („kląskanie”).
3. „Wąchamy kwiatki” – ćwiczenie oddechowe, powolny wdech nosem, powolny wydech ustami - zdmuchiwanie kwiatków z powierzchni dłoni (powtarzamy kilka razy). Dzieci na rączkach trzymają wycięte z papieru kwiatki.
4. „Biedronka w czarne kropeczki” – zabawa oddechowa, nanoszenie kropek na biedronkę za pomocą słomki. Na każde skrzydełko po pięć kropek.
5. „Bocian i żaby” – zabawa ruchowa. Żaby skaczą po łące i rechoczą na sygnał BOCIAN żaby wskakują do stawu (obręcze). Na sygnał RECH, RECH żaby skaczą po łące.
6. „Kto jest bocianem? – zabawa dźwiękowa. Jedno dziecko siedzi w kręgu
z zawiązanymi oczami. Wskazane dziecko przez naucz. mówi kle, kle... . Zadaniem dziecka jest odgadnąć, kto jest bocianem.
7. „Schowane w kwiatach” – ćwiczenie rozwijające percepcję słuchową; odszukanie
w wymawianych przez naucz. częściach słów takich, które uzupełnione nagłosową głoską utworzą nazwę obrazka umieszczonego na kwiatku. Dziecko, które wykona zadanie wymawia słowo głoskami. Liczenie głosek, umieszczenie obrazków pod odpowiednią liczbą.
-rawa (trawa), -ucha (mucha), -otyl (motyl), -sa (osa), -rówka (mrówka), -yszka (myszka), -aba (żaba), -uk (żuk), -tokrotka (stokrotka), -omar (komar), -ak (mak), -ret (kret).
8. „Jakie słowo zostało powiedziane dwa razy? – zabawa słuchowa;
(żaba, bocian, żuk, żaba),
(konik polny, łąka, świerszcz, łąka),
(wiosna, zima, wiosna, lato),
(mrówka, mysz, świerszcz, mysz),
(motyl, mak, mrówka, motyl).
9. „Pszczoły” – zabawa ruchowa z elementami ćwiczeń ortofonicznych. Dzieci – pszczoły stoją w umówionych miejscach – tu są ule. W trakcie muzyki pszczoły wylatują z uli i latają w różne strony zbierając pyłek z kwiatów. Na przerwę w muzyce z głośnym brzęczeniem (bzzzzzzz) wracają do ula. W ulu brzęczą bardzo cichutko (mmmm).
10. „Podaj dalej” - zabawa muzyczna z woreczkami.
11. „Szumiące wierszyki” – utrwalenie wymowy głoski „ż”.

„Idzie wąż wąską dróżką nie porusza żadną nóżką.
Poruszałby gdyby mógł, lecz wąż przecież nie ma nóg”.

„Duża żaba nad kałużą napotkała żuka.
Żuk na nóżki włożył buty, obcasami stukał.
Nad kałużą podskakiwał, żółte buty pokazywał,
aż je usmarował błotem. Oj, co było potem!”

„Jedna żabka z drugą żabką napotkały żuka.
Stał na drodze gorzko płakał, swojej mamy szukał.
Pocieszały żabki żuka: „twoja mama w lesie
widziałyśmy szła z koszyczkiem.
Jeżyn ci przyniesie”.
Żuczek zaraz przestał płakać,
otarł oczy łapką, ale za nim poszedł dalej
podziękował żabkom”.

12. „Wiosenne wierszyki” – zabawa artykulacyjna. Naucz. prosi dzieci o dokończenie krótkich wierszyków:

Zawitała do nas wiosna,
pani piękna i ...(radosna).

W prezencie przyniosła kwiecie,
by cudnie było na ...(świecie).

Na drzewo i ten krzew szary
rzuciła zielone ...(czary).

Ptaków tłumy czarowała,
piękne nutki ...(darowała).

Zimę i szarą pogodę
wysłała w daleką ...(drogę).

Lata osa koło ...(nosa).

Radują się dzieci, gdy słonko mocno... (świeci).

13. Śpiewanie piosenki „Hej pada deszczyk...”, ilustracja ruchowa do piosenki,
podział na małe zespoły.
14. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.