Numer: 34575
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zabawy andrzejkowej w przedszkolu

SCENARIUSZ ZABAWY ANDRZEJKOWEJ

Cele zabawy: (dziecko)
- zna pochodzenie andrzejkowych tradycji,
- opowiada o swoich marzeniach,
- wie, że wróżenie to zabawa,
- zna tańce i zabawy integracyjne,
- współpracuje w grupie

Metody pracy: zabawa dydaktyczna, zabawy muzyczno – ruchowe, pogadanka

Środki dydaktyczne: magnetofon, kaseta z muzyką do tańców, papierowe serca, klucze, buty, gwiazdy, rekwizyty do wróżb, wosk, świece.

PRZEBIEG SPOTKANIA

1.Powitanie w kręgu.
- witam tych, którzy mają długie włosy
-witam tych, którzy lubią śpiewać
-witam tych, którzy mają coś czerwonego
-witam wszystkie dziewczynki
-witam wszystkich chłopców
-witam tych, którzy chcą się przenieść do „Krainy Magii”

2. Gawęda nauczyciela o historii wróżb andrzejkowych.

Andrzejki to najbardziej magiczny dzień w roku, pełen czarów, magii i dziwnych zdarzeń. Dawno temu w przedostatni dzień listopada, gdy ktoś chciał się dowiedzieć co go spotka w najbliższym czasie sięgał po andrzejkowe wróżby.
Bardzo popularną wróżbą było lanie wosku. Roztopiony wosk wlewano na wodę przez dziurkę od klucza i po zastygnięciu przyglądano się, jaki kształt ma cień woskowej figury. Były też wróżby z udziałem zwierząt. Każda z dziewcząt stawiała na podłodze miskę z ziarnem. Do pomieszczenia wpuszczano koguta. Ta, której ziarno kogut zaczął jeść jako pierwsze, mogła mieć nadzieję, że najszybciej wyjdzie za mąż.
Niektóre stare wróżby przetrwały do dziś, inne zastąpiono nowymi, a zarówno przy jednych, jak i drugich zabawa jest doskonała. Teraz przyszła kolej na zabawę w naszym przedszkolu. Będziemy sobie wróżyć, wylewać wosk i wspaniale się bawić. Aby wszystkie wróżby się spełniły nauczmy się zaklęcia:
Czary – mary,
Garnek stary.
Niech się spełnią
nasze czary.

Wybierzemy się teraz na spacer wyobraźni. Zamknijcie oczy, posłuchajcie muzyki i wybierzcie się w świat swoich marzeń. Czy ktoś ma jakieś marzenia?

3.Magiczne pudełko:
Dzieci wrzucają papierek do pudełka z podwójnym dnem wymawiając jednocześnie zaklęcie (czarowanie pogody). Pani zamyka pudełko i stawia w widocznym miejscu, wcześniej niepostrzeżenie go przewracając (w drugiej części pudełka znajdują się cukierki)

Czary mary, czary mary, czary mary uuuuu...- koliste ruchy rąk
Hokus pokus, hokus pokus, hokus pokus- klaskanie
Kszsz, kszsz, kszsz, kszsz- rozprostowujemy palce
Abrakadabra, abrakadabra, abrakadabra, abrakadabra-unosimy powoli ręce

4.Moneta w studni:
Każde dziecko otrzymuje 1 grosz. Wypowiadamy zaklęcie:

Hokus pokus czary mary
Aby wróżby się spełniły złóżmy dary.

Wrzuca monetę do miski z wodą.

5.”Kto jest moim najlepszym kolegą”- Przebijanie szpilką serca.

6.Zaczarowane pudełko, czyli kim będę gdy dorosnę.

Nici- krawcowa
Długopis- pisarz
Piłka- sportowiec
Grzechotka- muzyk
Samolot- lotnik
Pieniądz- bankier
Grzebień- fryzjer
Słuchawki- lekarz
Strzykawka- pielęgniarka
Samochód- kierowca
Statek- marynarz

7 .”Buty” – dzieci kolejno przekładają z lewej stopy buty. Osoba której but pierwszy znajdzie się za drzwiami, pierwsza spotka się z Mikołajem.

8. Lanie wosku.
Nauczyciel odczytuje list od Wróżki:
Kochane dzieci!
W szkatułce, która leży przed Wami znajduje się klucz, który ma magiczną moc i przez który to będziemy lać wosk do wody. Klucz ten można wyciągnąć dopiero po zaklęciu, które należy powiedzieć głośno i razem, ze trzy razy! Zaklęcie brzmi:

Czary – mary, czarne koty chcę zobaczyć klucz ten złoty.

Lanie wosku – wspólne odczytywanie cieni (lampa). Wszyscy wymawiamy zaklęcie:

Czary mary, wosku lanie
Co ma stać się, niech się stanie.

9.”Kostka”-Dziecko rzuca kostką. Pani czyta ile wypadło oczek i odczytuje przeznaczenie:

0-złapiesz katar
1-poznasz nowego kolegę, koleżankę
2-otrzymasz prezent
3-podróż
4-spełnienie marzeń
5-coś zgubisz
6-będziesz mieć rodzeństwo

10. Magiczne pudełko – odbieranie złożonych darów.
Pani bierze ponownie pudełko i sprawdza, czy zaklęcia dzieci sprawiły jakieś zmiany w jego zawartości. Po otworzeniu częstuje wszystkie dzieci cukierkami.

11. Drzewko szczęścia: na materiale przypięte są gwiazdki z wróżbami. Dzieci przy wyjściu wybierają jedną i zabierają do domu i wkładają pod poduszkę. Wróżbę odczytują dopiero następnego dnia po obudzeniu się. W przeciwnym razie wróżba nie spełni się.

12.Zabawa taneczna „Kaczuchy”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.