X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 34557
Przesłano:

Droga do realizacji marzeń na podstawie bajki aborygeńskiej - "O gąsienicy, która zamieniła się w motyla". Konspekt zajęć

Konspekt do zajęć czytelniczych z elementami biblioterapii dla klas I- III szkoły podstawowej.

Droga do realizacji marzeń na podstawie bajki aborygeńskiej - „ O gąsienicy, która zamieniła się w motyla”

Obszar tematyczny: zajęcia czytelnicze z elementami biblioterapii
Cele:
poznanie elementów kultury aborygeńskiej, twórcza ekspresja ruchowa i plastyczna, wzmacnianie poczucia własnej wartości, kształtowanie zachowań empatycznych, kształtowanie systemu wartości moralnych

Treści: Głównym celem zajęć jest wzmacnianie poczucia własnej wartości u dzieci, ich wiary
w siebie, w wartość przyjaźni i w sens pokonywania trudności na drodze do realizacji marzeń.

Metody, techniki i formy pracy: praca indywidualna, praca w parach, pogadanka, heureza, formy żywego słowa (teatrzyk kamishibai), aktywne słuchanie bajki, elementy dramy i choreoterapii, praca plastyczna, twórcza ekspresja.

Wykorzystane materiały: skrzynka do teatrzyku kamishibai, kolorowe chustki

Literatura:
Bajka z serii „Bajki świata”: O gąsienicy , która zamieniła się w motyla. I o tym, dlaczego ptaki wiją gniazda (Wydawnictwo: Zielona Grupa, Poznań) - w formie kart do przedstawienia za pomocą teatrzyku kamishibai.
Frederick Rose, Pierwotni mieszkańcy Australii, Warszawa 1973 (rysunki, zdjęcia naskalnych malowideł)
Państwa świata: leksykon, t. 4, Azja, Australia, Oceania. Red. serii Beata Lewandowska-Kaftan Warszawa, s. 6-7 (PBW Opole, C 171213).
Wielka Encyklopedia Geografii, Ludy Ziemi, Oxford, Bielsko-Biała 2003,Wydawnictwo Pascal s. 62-63.

Czas trwania zajęć: 2 godz. lekcyjne

Materiały: skrzynka do teatrzyku kamishibai, kolorowe chustki, płyta „Muzyka różnych krajów” lub inna relaksacyjna muzyka; utwór „Poranek” Greiga, kartki A3 i A4 z wydrukowanymi obrazkami aborygeńskimi do uzupełnienia wg swojego pomysłu, kredki, kleje, bibuła, kolorowy papier, nożyczki, ewentualnie brokat, jakieś gotowe wzorki np. na wstążkach do wycięcia itp. lub patyczki do uszu i farby.

Przebieg zajęć:
Wprowadzenie

1. Mapa Australii, Mapa świata – dzieci pokazują, gdzie leży Australia.

Aborygeni (z łac. „od początku”, czyli ci, którzy byli tutaj od początku) – pierwsi mieszkańcu Australii. Przybyli tam ok. 40, a może 50 tys. lat temu. Bardzo związani z otaczającym ich środowiskiem, właściwie uzależnieni od niego. Żyli dzięki łowiectwu (byli myśliwymi), rybołóstwu i zbieractwu (zbierali rośliny, żywili się nimi).
Żyli w plemionach (tych plemion było ok 500). Każde plemię miało odrębny język. Mieli swój system znaków (język migowy), którym porozumiewali się z innymi podczas polowań (np. otwierająca się stopniowo dłoń oznacza kangura).
Sztuka. Malowali w jaskiniach (malowidła naścienne), różne wzorki, proste znaki (pokazać albumy).
Legendy, pieśni i tradycje – przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie.

Jedną z takich opowieści jest bajka aborygeńska. Zaraz ją poznacie.

Treść bajki - Teatrzyk
2. Jednak aby otworzył się teatrzyk, trzeba wypowiedzieć „zaklęcie Kubusia Puchatka”: „Abrakadabra powiem 3 razy, i coś miłego zaraz się zdarzy” (wszyscy powtarzają , 3 razy).

Przedstawienie bajki – Teatrzyk Ilustracji Kamishibai.

3. Przypomnienie treści bajki:
Barabaj (Duch, nadaje światu kolory) – Gąsienica – (zmęczona) – CZYM BYŁA ZMĘCZONA? (noszeniem ciężkich farb) JAKIE MIAŁA MARZENIE? (móc latać, mieć skrzydła). Ptak Willy (DO CZEGO JĄ NAMÓWIŁ? , PODSTĘP) – Jaszczurka (POMAGA JEJ, RATUJE JĄ; przyprowadza przyjaciela Pająka - on owija gąsienicę kokonem (chroni ją przed ptakiem) - Barabaj NAGRADZA skrzydłami gąsienicę za ciężką pracę.

Przepracowanie tematu

4. Rozmowa o marzeniach. Co jest potrzebne do realizacji marzeń??
Droga do marzeń (na przykładzie opowieści o gąsienicy):
Szukanie dobrych doradców
(nie wszyscy chcą naszego dobra)
Pomoc przyjaciół, ich wsparcie – Ważne!
Praca, trud, wytrwałość w dążeniu do celu i cierpliwość.

Docenienie, nagroda za trud.
Gąsienica również zobaczyła, jak pięknie wygląda pomalowany świat.
(Gdy czynimy świat bardziej pięknym, bardziej kolorowym to sami stajemy się piękniejsi, lepsi, szczęśliwsi).
Wdzięczność jaszczurki (miała okazję odwdzięczyć się gąsienicy za nadanie jej pięknych kolorów).
Przeobrażenie – dzięki temu stała się MOTYLEM.

5. Taniec motyli (z chustami, przy muzyce np. „Poranek” (Greig) – wraz z rozwojem tempa i nasilenia muzyki, dzieci stopniowo od skulonych i owiniętych chustkami (poczwarka w kokonie) przeistaczają się w roztańczone motyle.

Praca plastyczna
6. A teraz poczujmy się jak aborygeni.
(Jeszcze raz pokazać wzorki, charakterystyczne kropki, sztukę Aborygenów).
Na kartkach, na których mamy zaznaczone kontury (głównie są to postaci zwierząt występujących w Australii) nanosimy kropki z patyczków do uszu maczanych w farbie, rysujemy kropki lub inne charakterystyczne aborygeńskie wzorki.
Do wykorzystania także: cekiny, brokat, bibuła, farby, kleje, kredki.

Na kartkach A4- indywidualna praca;
Na A3 – praca w grupach (np. po 3 osoby).

W tle – aborygeńska muzyka (z płyty „Muzyka różnych krajów”)

6. Zajęcia możemy zakończyć WYSTAWĄ PRAC.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.