X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 3455
Przesłano:

Układanie opowiadania do historyjki obrazkowej "Zabawa z piłką". Konspekt lekcji z j. polskiego dla kl. III

Temat: Układanie opowiadania do historyjki obrazkowej
pt. „Zabawa z piłką”
Cele ogólne
- rozwój umiejętności wyodrębniania sekwencji zdarzeń w opowiadaniu;
- kształcenie umiejętności układania opowiadania;
- kształtowanie postawy twórczej.
Cele szczegółowe
Uczeń potrafi:
- dopasować wyrazy i zwroty do poszczególnych części opowiadania;
- ułożyć historyjkę obrazkową wg. kolejności zdarzeń;
- ułożyć tytuł do ilustracji;
- stosować akapity przy pisaniu opowiadania;
- ułożyć lub uzupełnić brakujące części opowiadania.
Metody:
- aktywizujące;
- działań praktycznych;
- elementy metody problemowej.
Formy pracy:
- praca indywidualna i grupowa;
- zbiorowa jednolita;
- grupowa zróżnicowana.
Środki dydaktyczne
- historyjka obrazkowa,
- kartki z wyrazami;
- wiersz;
- kartki dla poszczególnych grup.

Przebieg zajęć:

1. Część wstępna
- Praca w grupach: ułożenie wiersza dotyczącego budowy opowiadania.
2. Część główna
- Dobranie charakterystycznych wyrazów i zwrotów do poszczególnych części opowiadania.
- Przypięcie ich do tablicy.
- Ułożenie historyjki obrazkowej pt. „Zabawa z piłką” i nadanie tytułów ilustracjom;
- Gromadzenie słownictwa do historyjki obrazkowej;
- Praca w grupach:
• Grupa I (czerwona) otrzymuje:
kartkę z pytaniami;
kartkę ze wstępem i początkiem pierwszego zdania z rozwinięcia;
brakuje rozwinięcia i zakończenia opowiadania.
• Grupa II (żółta) otrzymuje:
kartkę z pytaniami;
kartkę ze wstępem i zakończeniem;
brakuje rozwinięcia opowiadania.
• Grupa III (zielona) otrzymuje:
kartkę z pytaniami;
kartkę ze wstępem i rozwinięciem;
brakuje zakończenia opowiadania.
• Grupa IV (różowa) otrzymuje:
kartkę z pytaniami;
tekst opowiadania z pustymi miejscami
należy uzupełnić tekst brakującymi wyrazami
• Grupa V (niebieska) otrzymuje:
kartkę z pytaniami;
kartkę z brakującymi wyrazami;
tekst opowiadania z pustymi miejscami
należy uzupełnić puste miejsca w tekście;
- Prezentacja prac dzieci.
3. Podsumowanie i zadanie pracy domowej.
- Z jakich części składa się opowiadanie?
- Która część opowiadania jest najdłuższa?
- Jak wyróżniamy w tekście pisanym wstęp, rozwinięcie i zakończenie?

Załączniki nr 1 – Tekst z pustymi miejscami

Pewnego popołudnia
dwóch chłopców, Tomek i Marek, wybrało się na łąkę w piłkę. W pobliżu stała piękna, rozłożysta lipa.
W pewnej chwili Marek tak mocno
piłkę, że ta wylądowała na
i utknęła między konarami. Dzieci zdecydowały
swoją piłkę. Tomek wpadł na
świetny . Koledzy zaczęli
w nią różnymi przedmiotami, aby ta
na ziemię. Niestety, nie udało im się.
Wszystkie rzeczy zawisły obok .
Dobrze się stało, że na łące
tata Tomka, który przyszedł po chłopców. Mężczyzna bez kłopotów zabawkę
oraz inne wiszące na drzewie .
Doradził im, aby nigdy więcej nie
w piłkę w drzewa.

Załącznik nr 2 – Wyrazy opuszczone w tekście

Słonecznego, pograć, kopnął, drzewie, odzyskać, pomysł, rzucać, spadła, piłki, pojawił się, ściągnął, przedmioty, grali, pobliżu.
Słonecznego, pograć, kopnął, drzewie, odzyskać, pomysł, rzucać, spadła, piłki, pojawił się, ściągnął, przedmioty, grali, pobliżu.
Słonecznego, pograć, kopnął, drzewie, odzyskać, pomysł, rzucać, spadła, piłki, pojawił się, ściągnął, przedmioty, grali, pobliżu.

Załącznik nr 3 – Wyrazy użyte w opowiadaniu

dwóch, chłopców, na łąkę, pograć, w piłkę, utknęła, wylądowała, między, konarami,
zdecydowali, odzyskać, pomysł, rzucać, spadła, pojawił się, mężczyzna, ściągnął, na drzewie, doradził, nie grali, wybrało się, lipa, mocno, kopnął, w pobliżu, drzewa

Załącznik nr 4 – Wyrazy do wstępu, rozwinięcia i zakończenia.

pewnego popołudnia, któregoś dnia, dawno temu, dobrze się stało, zrozumieli, postanowili, w pewnej chwili, nagle, wtem, w pewnym momencie, aż tu nagle, niespodziewanie

Załącznik nr 5 – Pytania – plan opowiadania
Wstęp
1. Gdzie i w jakim celu poszli chłopcy?
Rozwinięcie
2. Co zrobił Jacek?
3. Co się stało z piłką?
4. Nad czym zastanawiali się chłopcy?
5. Co postanowili?
Zakończenie
6. W jaki sposób odzyskali piłkę?
Wstęp
1. Gdzie i w jakim celu poszli chłopcy?
Rozwinięcie
2. Co zrobił Jacek?
3. Co się stało z piłką?
4. Nad czym zastanawiali się chłopcy?
5. Co postanowili?
Zakończenie
6. W jaki sposób odzyskali piłkę?
Załącznik nr 6 – Polecenia dla grupy I

GRUPA I
1. Uwaga!
2. Zaczynam czytać.
3. Dostaliśmy kartkę, na której jest wstęp do opowiadania.
Mamy też początek pierwszego zdania z II części, czyli rozwinięcia.
Naszym zadaniem jest napisanie na kartce w trzy linie brakujących części opowiadania (rozwinięcia i zakończenia).Pomogą nam w pracy pytania, które otrzymaliśmy na dodatkowej kartce.
4. Najpierw wyznaczona osoba przeczyta części opowiadania oraz pytania, które otrzymaliśmy.
5. Jeżeli wszystko jasne – zabieramy się do pracy, jeżeli nie – zgłaszamy się do nauczyciela.
6. Wykonaną prace naklejamy na duży, kolorowy karton.
7. Powodzenia.

Załącznik nr 7 – Polecenia dla grupy II

GRUPA II
1. Uwaga!
2. Zaczynam czytać.
3. Dostaliśmy kartkę, na której jest wstęp i zakończenie opowiadania.
4. Naszym zadaniem jest napisanie na kartce w trzy linie brakującej części opowiadania, czyli rozwinięcia.
5. Pomogą nam w pracy pytania, które otrzymaliśmy na dodatkowej kartce.
6. Najpierw wyznaczona osoba przeczyta części opowiadania oraz pytania, które dostaliśmy.
7. Jeżeli wszystko jasne – zabieramy się do pracy, jeżeli nie – zgłaszamy się do nauczyciela.
8. Wykonaną prace naklejamy na duży, kolorowy karton.
9. Powodzenia.

Załącznik nr 8 – Polecenia dla grupy III

GRUPA III
1. Uwaga!
2. Zaczynam czytać.
3. Dostaliśmy kartkę, na której jest wstęp i rozwinięcie opowiadania.
4. Naszym zadaniem jest napisanie na kartce w trzy linie brakującej części opowiadania, czyli zakończenia.
5. Pomogą nam w pracy pytania, które otrzymaliśmy na dodatkowej kartce.
6. Najpierw wyznaczona osoba przeczyta części opowiadania oraz pytania, które dostaliśmy.
7. Jeżeli wszystko jasne – zabieramy się do pracy, jeżeli nie – zgłaszamy się do nauczyciela.
8. Wykonaną prace naklejamy na duży, kolorowy karton.
9. Powodzenia.

Załącznik nr 9 – Polecenia dla grupy IV

GRUPA IV
1. Uwaga!
2. Zaczynam czytać.
3. Dostaliśmy tekst opowiadania z pustymi miejscami.
4. Naszym zadaniem jest uzupełnienie tych miejsc brakującymi wyrazami. Większość tych wyrazów znajduje się na tablicy. Zamiast nich możemy również użyć wymyślone przez siebie słowa.
5. W pracy pomogą nam pytania, które otrzymaliśmy na dodatkowej kartce.
6. Wyznaczona osoba czyta tekst opowiadania, a pozostali dobierają pasujące wyrazy.
7. Jeżeli wszystko jasne – zabieramy się do pracy, jeżeli nie – zgłaszamy się do nauczyciela.
8. Wykonaną prace naklejamy na duży, kolorowy karton.
9. Powodzenia.

Załącznik nr 9 – Polecenia dla grupy V

GRUPA V
1. Uwaga!
2. Zaczynam czytać.
3. Dostaliśmy tekst opowiadania z pustymi miejscami.
4. Naszym zadaniem jest uzupełnienie tych miejsc odpowiednimi wyrazami.
5. W pracy pomogą nam pytania oraz brakujące wyrazy, które otrzymaliśmy na dodatkowych kartkach.
6. W puste miejsca możemy również wpisać wymyślone przez siebie słowa.
7. Wyznaczona osoba czyta tekst opowiadania, a pozostali dobierają pasujące wyrazy.
8. Jeżeli wszystko jasne – zabieramy się do pracy, jeżeli nie – zgłaszamy się do nauczyciela.
9. Wykonaną prace naklejamy na duży, kolorowy karton.
10. Powodzenia.

Załącznik nr 1- Praca domowa


Opowiadanie przedstawione w postaci historyjki obrazkowej składającej się z trzech obrazków i brakującego czwartego obrazka, który będzie zakończeniem opowiadania.

Wymyśl inne zakończenie tej historii.
Narysuj je i naucz się opowiadać całości.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.