KONSPEKT LEKCJI W KLASIE III D
Data: 3 marca 2017.
Temat zajęć: Znaki interpunkcyjne.
Prowadzący: Krystyna Gilman
CELE OGÓLNE:
- utrwalenie wiadomości na temat rodzajów zdań,
- poprawne pisanie znaków interpunkcyjnych,
- rozpoznawanie znaków interpunkcyjnych w tekście,
- poprawne stosowanie poznanych znaków interpunkcyjnych,
- doskonalenie umiejętności głośnego czytania,
- rozwijanie umiejętności zawierania własnych myśli i spostrzeżeń w formie zdań.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
- zna rodzaje zdań,
- wymienia znaki interpunkcyjne
- stosuje znaki interpunkcyjne w zdaniach
- zna budowę zdania, samodzielnie układa zdania
- czyta głośno ze zrozumieniem
- wykazuje się starannością w pracy
- potrafi wyrażać swoje stany emocjonalne za pomocą intonacji
- potrafi brać aktywny udział w zajęciach
METODY PRACY:
słowne: podająca- rozmowa, opis
oglądowa: ilustracje,prezentacje
praktyczne; praca z tekstem
FORMY PRACY:
zbiorowa, indywidualna, grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: krzyżówka, kartka z napisem, szablony znaków interpunkcyjnych, ilustracja wiosny, wiersz J. Brzechwy „Znaki przestankowe”
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Krzyżówka. Uczniowie rozwiązują krzyżówkę, której hasłem jest wyraz „ Zdania”.
2. Przypomnienie o rodzajach zdań. Przykłady zdań układanych przez dzieci w formie ustnej.
3. Przedstawienie ilustracji wiosny i ukrytych tam znaków. Liczenie ilości tych znaków.
4. Zapoznanie uczniów z tematem dzisiejszych zajęć. Temat to „Znaki interpunkcyjne”
5. Przedstawienie dzieciom znaków interpunkcyjnych w formie lizaków. Głośne ich nazywanie.
6. Czytanie wierszyków M. Brykczyńskiego o znakach.
Przerwa śródlekcyjna: utrwalenie rzeczowników i czasowników. Nauczyciel wypowiada wyrazy, które są czasownikami lub rzeczownikami i objaśnia uczniom jaką czynność wykonują gdy jest to czasownik lub rzeczownik.
7. Zapisanie w zeszycie tematu lekcji.
8. Układanie zdań z poznanymi znakami interpunkcyjnymi.
9. Czytanie przez nauczyciela wiersza J. Brzechwy „Znaki przestankowe”- dzieci pokazują znaki o których mowa.
10. Wykonywanie ćwiczeń w książce.
11. Podsumowanie zajęć;
- o czym dzisiaj rozmawialiśmy?
- jakie znaki interpunkcyjne poznaliśmy?
- pochwała dla uczniów, którzy pięknie pracowali na zajęciach.