Konspekt do zajęć
przeprowadzonych w grupie dzieci 3 letnich
Data: 16 maja 2016r.
Prowadząca: Ewa Muzyka
Temat: Od gąsienicy do motyla.
Treści z podstawy programowej:
1.2. (przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej, stara się współdziałać
w zabawach i sytuacjach zadaniowych), 3.3 (uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty),
8.2 (dostrzega zmiany charakteru muzyki i wyraża je ruchem), 12.2 (nazywa oraz wyróżnia rośliny i zwierzęta żyjące
na łące), 12.3 (potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu zwierząt w kolejnych porach roku), 14.2 (potrafi uważnie patrzeć, aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach, 14.3 (dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebna do rysowania, wycinania i nauki pisania), 14.4 (słucha np. opowiadań
i rozmawia o nich).
Cele:
Dziecko:
- rozwija umiejętność uważnego słuchania tekstów literackich;
- udziela odpowiedzi na pytania dotyczące treści utworu;
- zna przemianę rozwojową od gąsienicy do motyla;
- ćwiczy spostrzegawczość wzrokową;
- nazywa mieszkańców łąki na podstawie fragmentu ilustracji;
- wie, czym żywią się motyle;
- nazywa i rozpoznaje kolory;
- doskonali sprawność manualną;
- potrafi kreślić rytmicznie pionowe kreski, w ruchu, przy muzyce.
- rozwija koordynację wzrokowo-ruchową.
Metody: aktywizujące, oglądowe, czynne, słowne, Doroty Dziamskiej – edukacja przez ruch.
Formy pracy: indywidualna, zespołowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
wiersz D. Geller „Gąsienica – tajemnica”, historyjka obrazkowa do wiersza, obrazki przedstawiające mieszkańców łąki (motyla, żabę, pszczołę, mrówkę, biedronkę, muchę, ważkę, żuka, konika polnego), sylwety motyli w kolorach: żółtym, niebieskim, zielonym, czerwonym, fioletowym, pomarańczowym, kostka z kolorowymi ściankami, ilustracje: pyłku i nektaru kwiatowego, pary sylwet (kwiat i motyl) w takich samych kolorach, sylwety kwiatów z imionami dzieci, sylwety kwiatów po dwie dla każdego dziecka, białe kartki A5 dla każdego dziecka, szary papier, klej, kredki (ciemnozielona, jasnozielona, żółta), taśma malarska, nagrania mp3: melodia z filmu Most na rzece Kwai, Antonio Vivaldi - Cztery Pory Roku – Wiosna, melodia relaksacyjna.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna „Kwiatuszek przyjaźni”.
Dzieci siedzą w półkolu. Nauczyciel przekazuje jednemu dziecku sylwetę kwiatuszka i mówi: „Lubię Cię”. Dzieci kontynuują przekazywanie sylwety.
2. Nauczycielka przedstawia dzieciom wiersz „Gąsienica – tajemnica” D. Gellner
z jednoczesnym odsłanianiem historyjki obrazkowej na tablicy.
„Gąsienica – tajemnica”
Idzie ścieżką gąsienica, kolorowa tajemnica.
Krótkich nóżek mnóstwo ma... Jedną robi nam„pa, pa!”
Do widzenia! Do widzenia! Już się zmieniam - już mnie nie ma!
Nitką się owinę cała i przez zimę będę spała!
Gdy ochłodzi się na dworze, będę spała, jak w śpiworze!
Już się niby nic nie dzieje, kokon się na wietrze chwieje...
gąsienica w środku śpi, zatrzasnęła wszystkie drzwi.
A na wiosnę - patrzcie teraz! Ktoś w kokonie drzwi otwiera!
Macha do nas skrzydełkami... Kto to jest? Powiedzcie sami!
3. Rozmowa z dziećmi na temat wiersza.
- Kto szedł ścieżką?
- Jak wyglądała gąsienica?
- Co zrobiła przed zimą gąsienica?
- W czym przespała zimę?
- Co się stało na wiosnę?
4. „Ukryty mieszkaniec łąki” – zabawa dydaktyczna.
Na tablicy przygotowane są obrazki przedstawiające mieszkańców łąki: motyla, żabę, pszczołę, mrówkę, biedronkę, muchę, ważkę, żuka, konika polnego. Ilustracje są zakryte motylkami w barwach odpowiadających kolorom ścianek na kostce. Nauczyciel podaje wybranemu dziecku kostkę z kolorami. Dziecko rzuca kostką, nazywa kolor na wyrzuconej ściance a nauczyciel zdejmuje motylka (przesłonę) w tym samym kolorze. Dzieci próbują odgadnąć jaki mieszkaniec łąki ukryty jest pod motylkami, zanim odkryta zostanie ostatnia przesłona.
5. „Motylki lubią kwiaty”- zabawa orientacyjno – porządkowa.
Nauczyciel informuje dzieci, że motyle lubią kwiaty, ponieważ żywią się ich nektarem i pyłkiem - pokaz ilustracji. Nauczyciel przygotowuje pary sylwet: motyl
i kwiat w tym samym kolorze. Każde dziecko otrzymuje jedną
z sylwet. Po usłyszeniu melodii dzieci spacerują po sali
i starają się dobrać w pary wg kolorów: motyl i kwiat. Kiedy odnajdą swój kolor, siadają naprzeciwko siebie i kładą motylka na kwiatku. Kiedy już wszystkie dzieci usiądą, nauczyciel zbiera sylwety i prosi, aby wystawiły za plecami rękę. Nauczyciel ponownie rozdaje sylwety i zabawa zaczyna się od nowa.
6. „Wiosenna łąka” - kreślenie rytmicznych pionowych kresek.
Praca plastyczna z wykorzystaniem elementów metody D. Dziamskiej Edukacja przez ruch. Na stolikach leżą przygotowane kartki A5 – wcześniej przyklejone na rogach do stolika taśmą malarską:
• Etap I – wykonanie tła „trawy” – kreślenie kresek kredką w rytm marszowej muzyki.
Dzieci stojąc kreślą palcem w powietrzu pionowe kreski, następnie palcem na kartce. Dzieci stojąc kreślą pionowe kreski kredką: ciemnozieloną, jasnozieloną lub żółtą w rytm marszowej muzyki (dzieci trzyletnie kreślą jedną ręką). Na przerwę w muzyce dzieci zamieniają się kredkami. Po usłyszeniu melodii dalej wykonują kreski.
• Etap II – dzieci dekorują łąkę – przyklejają wcześniej malowane farbą kwiaty według własnego pomysłu. Wybierają jeden kwiat ze swoim imieniem. Tak przygotowaną łąkę przyklejają na szarym papierze.