Numer: 34503
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bajka wędruje przez świat bawi i uczy nas - scenariusz hospitalizacji problemowej

SCENARIUSZ HOSPITACJI PROBLEMOWEJ W GRUPIE
DZIECI 4-LETNICH
pt. „Bajka wędruje przez świat bawi i uczy nas”

Grupa: 4- latki

Imię i nazwisko nauczyciela: Danuta Banach

Temat zajęcia: „Bajka wędruje przez świat bawi i uczy nas”

Temat obserwacji: Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości

Cel obserwacji: Wykorzystanie literatury dziecięcej do wprowadzania dzieci w świat postaw moralnych

Wskaźniki podlegające obserwacji:
• różnorodność wykorzystanej literatury dziecięcej
• aktywność i zaangażowanie dzieci podczas zajęć
• sposób motywowania dzieci do podejmowania aktywności werbalnej
• stopień realizacji założonych celów

Cele główne zajęcia:
- Rozwijanie umiejętności dokonywania oceny postaw moralnych bohatera literackiego
- Wprowadzenie dzieci w świat wartości poprzez kształtowanie postaw społecznych zgodnych z wartościami, takimi jak miłość, przyjaźń i odwaga;
- Utrwalenie znajomości popularnych bajek dla dzieci ( Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka...)
- Rozwijanie wyobraźni dziecięcej, oraz inspirowanie ich do wyrażania treści w formie ekspresji ruchowej.
- Rozwijanie zainteresowań dzieci bajkami i baśniami.

Cele operacyjne:
1. wynikające z podstawy programowej

1.2) przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) ,
3.2) mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;
3.3) uważnie słucha bajek, wypowiada się na ich temat
7.2) ) odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem;.
8.1) śpiewa piosenki , tańczy przy muzyce
8.2) dostrzega zmiany charakteru muzyki i wyraża je ruchem;
14.4) interesuje się książkami;
2. wynikające z zajęcia
- odpowiada na pytania nauczyciela dotyczące treści teatrzyku pt. Serduszko małego misia
- wybiera prawidłowe zachowania dla przyjaciela o dobrym sercu
- rozpoznaje wybrane bajki na obrazku i podaje ich tytuł
- rozpoznaje i nazywa bohaterów znanych bajek.
- poprawnie rozwiązuje zagadki słowne dotyczące bohaterów bajek
- ocenia zachowanie bohatera występującego w bajce stosuje określenia : bohater dobry- bohater zły;
- podaje skojarzenia do pojęcia „Dobre serce” do tworzenia mapy mentalnej
- Zgodnie współdziała w grupie

Formy pracy:
- z całą grupą,
- indywidualnie
Metody:
- aktywizująca- mapa mentalna
- słowna – opowiadanie, zagadki, list, wypowiedzi dzieci,
- oglądowa – teatrzyk, pokaz ilustracji, sylwet
- czynna – zadań stawianych do wykonania, ekspresja ruchowa przy muzyce.

Środki i pomoce dydaktyczne:
-czarodziejskie pudełko ,list od wróżki, różdżka, dzbanek z eliksirem,
- teatrzyk, sylwety do teatrzyku, nagranie bajki „ Serduszko małego misia”, serduszka
- obrazki do bajek,
- postacie z bajek,
- minki małe i duże wesołe i smutne, tablica,
- nagrania piosenek ,
- plansza do mapy mentalnej , pisaki
- pierniki.
Literatura:
- „ Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni”- Warszawa 2010. Bettelheim B.,
- „Serduszko małego misia” Chomiuk A., Chomiuk J.,
- „ Złota księga bajek. Opowieści ze wszystkich stron świata”
- Czerwony Kapturek
- Jaś i Małgosia
- Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków
PRZEBIEG:
• Witajcie w naszej bajce- powitanie piosenką- dzieci maszerują po kole
• Czarodziejskie pudełko-otwarcie pudełka i odczytanie listu
Witam was serdecznie.
Jestem bajkową wróżką piszę do was list z „Krainy bajek” gdzie:
gdzie bajka idzie w świat w czarodziejskiej szacie,
Przyjrzyjcie się dobrze – może ją poznacie...?
Na naszą krainę spadło wielkie nieszczęście. Otóż zły czarodziej Kadabra rzucił na nią klątwę. W bajkowej krainie wszystko się pomieszało dobro i zło. Nikt teraz nie wie, w jakiej mieszkał bajce i czy ma dobre czy złe serce. Pomóżcie naszym bohaterom, bo przecież wy dzieci bardzo dobrze znacie wszystkie bajki. Przesyłam wam czarodziejską różdżkę i eliksir . Pamiętajcie, że do krainy bajek mogą przenieść się osoby, które mają dobre serce. Posłuchajcie najpierw bajki o misiu, który chciał mieć dobre serce.
• Nauczycielka nalewa dzieciom eliksir z czarodziejskiego dzbanuszka, kiedy go wypiją będą miały dobre serduszka, czaruje różdżką: Abra Kadara, hokus pokus, bim sala bim niech wszystkie dzieci z dobrymi serduszkami przeniosą się do krainy bajek.
• „Serduszko małego misia” -Zapoznanie z treścią bajki autorstwa Agnieszki i Jakuba Chomiuk ,przedstawionej w formie teatrzyku
• Odpowiadanie na pytania na temat treści bajki- po wysłuchaniu bajki rozdanie dzieciom serduszek, zadawanie pytań –dzieci podnoszą serduszka i odpowiadają na pytania
- Jakie postacie występowały w bajce?
- Po co miś wybrał się do wróżki Mirabell?
- Komu pomagał misiu?
- Czy misiu miał dobre czy złe serce?
- Odkładają serca do koszyczka
• Zabawa „Prawda czy fałsz?”
Dzieci wstają i wybierają prawidłowe zachowania przyjaciela o dobrym sercu (klaskanie -prawda, tupanie - fałsz):
Przyjaciel o dobrym sercu:
- pomaga w trudnych chwilach
- umie pocieszyć smutnego kolegę
- kłamie
- bije dzieci
- można na nim polegać
- przezywa innych
- często się obraża
- potrafi się dzielić zabawkami
- jest koleżeński
- zawsze mówi prawdę
- skarży
- jest złośliwy
- jest troskliwy
• Jaka to bajka? – Nauczycielka pokazuje obrazki przedstawiające znane dzieciom bajki i prosi o podanie nazwy tych bajek.
• „ Na Wojtusia z popielnika...”- taniec przy piosence
• Minka smutna – minka wesoła.
Dzieci otrzymują 2 rodzaje „minek”, nazywają je odpowiednio i pokazują: minka wesoła i smutna. N-lka czyta odpowiedni tekst, a zadaniem dzieci jest wskazanie odpowiedniej „minki”.
- Wilk połknął babcię
- Czerwony kapturek niesie dla babci lekarstwa
- Zła królowa wygnała Śnieżkę do lasu
- Śnieżka zamieszkała z krasnoludkami
- Śnieżka zjadła zatrute jabłko
- Królewicz uratował śnieżkę i żyli długo i szczęśliwie
- Macocha zabroniła Kopciuszkowi pójść na bal
- Kopciuszek dzięki dobrej wróżce znalazła się na balu u królewicza
- Siostry wyśmiewały się z Kopciuszka, że chodzi w podartej i brudnej sukience
- Królewicz poślubił Kopciuszka, żyli długo i szczęśliwie.
- Baba Jaga uwięziła Jasia i Małgosię
• Była sobie kiedyś Baba Jaga stara- śpiewanie piosenki
• Zagadki- Rozwiązanie zagadek słownych
- Chociaż kłopoty z wilkiem miała, wyszła z opresji zdrowa i cała. (Czerwony Kapturek )
- W chatce krasnoludków mieszka, a nazywa się ... (Królewna Śnieżka )
- Kłopoty mają braciszek i siostrzyczka, którzy znaleźli dom z piernika. (Jaś i Małgosia )
• Zabawa przy piosence Jaś i Małgosia-dzieci łączą się w pary tańczą przy piosence – na sygnał Czarownica chowają się
• Bohater dobry i zły- duża buzia uśmiechnięta i zła- dzieci przyporządkowują sylwety bajkowych postaci i uzasadniają swój wybór.
• Zabawa przy piosence Czerwonego Kapturka, Wilka i Gajowego
-reagują na sygnały dźwiękowe, odgrywają role
• „ Dobre Serduszko”- mapa mentalna- ćwiczenie twórcze : dzieci podają skojarzenia do pojęcia „życzliwość”, dobroć. Przyjaciel o dobrym sercu ... Dziecko bierze serduszko z koszyka, nauczycielka zapisuje propozycje na małych sercach i umieszcza na mapie
• Gdy szczęśliwy jesteś- zabawa przy piosence
• Ewaluacja zajęć. Proszę aby dzieci, którym podobały się dzisiejsze zajęcia, pomachały do mnie. Za wspaniałą pracę na zajęciach dzieci otrzymują pierniki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.