Numer: 34499
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na wsi - scenariusz zajęć

CELE:
- poznanie mieszkańców zagrody wiejskiej i ich dzieci,
- rozwijanie wypowiedzi słownych na temat utworu literackiego i treści obrazka,
- wykonanie pracy plastycznej według instrukcji nauczyciela.

METODY:
słowne: rozmowa, pogadanka, wierszyk, wyjaśnienie, objaśnienie.
czynne (zadaniowe): zadań stawianych do wykonania, ćwiczenia praktyczne,
oglądowa: praca z ilustracjami.
FORMY: grupowa, indywidualna.
POMOCE: wiersz H. Łochockiej „Na podwórku koło bramy”, ilustracje zwierząt wiejskich i ich dzieci, szarfy, papierowe talerzyki, farby i papier kolorowy.

PRZEBIEG:
1. Słuchanie wiersza Hanny Łochockiej „ Na podwórku koło bramy” czytanego przez nauczyciela. Rozmowa na temat treści wiersza:
- jakie zwierzątka kłóciły się na podwórku i o co?
- jaka przygoda przytrafiła się zwierzątkom w wierszu?
- jak nazywamy dzieci zwierząt występujących w wierszu?
Dobieranie par „Zwierzęta wiejskie i ich dzieci”.

Rozmowa dotycząca mieszkańców podwórka na podstawie ilustracji „Wiejskie podwórko”:
- Jakie zwierzęta można spotkać na wiejskim podwórku?,
- Jak wyglądają te zwierzęta?,
- Które mają dwie nogi, a które cztery?
- Które mają rogi?,
- Kto dba o zwierzęta mieszkające na wiejskim podwórku?.
„Na podwórku koło bramy” Hanna Łochocka .

Na podwórku koło bramy wiodą spory cztery mamy.
Każda woła, że jej dziecię najładniejsze jest na świecie.
Mówi krowa: cielątko! Mówi owca: jagniątko!
Mówi świnka: prosiątko! A kobyłka: źrebiątko!

Lecz tymczasem dziatek czwórka już wymknęła się z podwórka
i na łączce sobie hasa w lewo, w prawo, hej hopsasa!
Podskakuje cielątko, a tuż za nim jagniątko,
podryguje prosiaczek, biega w kółko źrebaczek.

A z pobliskiej biegł zagrody hałaśliwy kundel młody
i ogonem raźnie machał, poszczekując: hau, hau, hau, hau.
Oj, umyka cielątko, oj, umyka jagniątko,
oj, umyka źrebaczek, a na końcu prosiaczek.

2. Zabawa ruchowa „Na pastwisku”. Dzieci podzielone na 3 grupy: krowy, konie i owce. Dzieci na sygnał dany przez nauczyciela naśladują odgłosy i sposób poruszania się zwierząt.

3. „Wiemy wszystko o zwierzętach”- zabawa dydaktyczna. Dokonywanie klasyfikacji zwierząt zgodnie z jedną podaną cechą. Dzielenie na sylaby i wyróżnianie głoski w nagłosie i wygłosie.

4. Praca plastyczna „Na wiejskim podwórku – krowa” z wykorzystaniem talerzyków papierowych.
Duża i łaciata,
na zielonej łące.
Mlekiem nam dziękuje,
za trawę i słońce.

PODSUMOWANIE.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.