SCENARIUSZ ZAJĘĆ „LISTONOSZ”
CELE:
- zapoznanie dzieci z pracą listonosza,
- poznanie etapów drogi od nadawcy do adresata,
- wyjaśnienie słów: „nadawca”, „adresat”,
- rozwijanie wypowiedzi słownych na temat utworu literackiego i treści obrazka,
- doskonalenie umiejętności układania obrazków zgodnie z kolejnością zdarzeń.
METODY:
słowne: rozmowa, pogadanka, wierszyk, wyjaśnienie, objaśnienie,
czynne (zadaniowe): zadań stawianych do wykonania, ćwiczenia praktyczne,
oglądowa: praca z ilustracjami.
FORMY: grupowa, indywidualna.
POMOCE: tekst wiersza „List” Haliny Szayer, 4 – obrazkowa historyjka „Droga listu”, woreczki w trzech kolorach, emblematy środków lokomocji (samolot, pociąg, samochód).
PRZEBIEG:
1. „List” - słuchanie wiersza Haliny Szayerowej czytanego przez nauczyciela.
„List” Halina Szayer
List trafić ma do adresata,
Choćby on mieszkał na końcu świata...
Gdzieś na biegunie albo na wyspie,
Bo poczta listy doręcza wszystkie.
Lecz nie adresuj, pisząc do cioci:
Kochana ciocia,
Poczta Okocim
Bo listonoszowi trzeba dopomóc.
Podaj ulicę i numer domu,
Imię, nazwisko kochanej cioci.
By pan listonosz No, pomyśl sama,
Nad twoim listem głowy nie łamał.
Rozmowa na temat treści wiersza:
- Na czym polega praca listonosza?
- Czy listonosz dostarcza tylko listy? Co jeszcze dostarcza listonosz?
- Skąd listonosz wie, komu dostarczyć trzeba list lub przesyłkę?
- Czy list bez tych danych doszedłby do osoby do której go wysyłamy?
- Jak nazwiemy osobę, która wysyła listy, a jak osobę, która list otrzymuje?
2. Zabawa ruchowa „Wysyłamy listy”.
- W jaki sposób listy mogą być przewożone do innych miejscowości lud do dalekich krajów?
(niebieski – samolot, czerwony – pociąg, zielony – samochód).
3. Rozwiązywanie zagadek dotyczących tematu poczty:
„W wielkiej torbie listy noszę (listonosz)
Wszyscy zwą mnie...........”
„Na poczcie ich sterta (koperta)
Jedna biała to...............”
„Gdy list napiszesz i do koperty włożysz, (znaczek pocztowy)
Naklej na niej koniecznie.................”
4. Zabawa z rymowanką, wypowiadanie tekstu szybko – wolno, cicho – głośno.
„ Listonosz, to taki ważny pan,
który przynosi listy nam”
5. Układanie historyjki obrazkowej „Droga listu”. Po omówieniu obrazków układanie ich we właściwej kolejności. Naklejanie na czystej kartce.
6. Podsumowanie zajęć. Sprawdzenie poprawności wykonania zadania.