SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 4-LETNICH
PT.”WYSPA SZCZĘŚLIWYCH DZIECI”
Cele główne: zapoznanie dzieci z prawami dzieci,
uwrażliwienie dzieci na niesienie pomocy ludziom pokrzywdzonym,
uświadomienie dzieciom konieczności respektowania tych praw przez osoby dorosłe.
Cele operacyjne: dziecko zna swoje prawa,
dziecko wie,że ma takie same prawa jak osoby dorosłe,
dziecko wie ,że nie można używać przemocy wobec dzieci i osób starszych.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci zabawą integrującą grupę „Iskierka przyjaźni”
Jesteśmy wszyscy razem przedszkolaki i Kubuś Puchatek”
bo to zawsze jest raźniej żyć ze sobą w przyjaźni.
2. Rozmowa z dziećmi na temat treści bajek:
„Kopciuszek”, „Dziewczynka z zapałkami”,”Jaś i fasola”
-Czy kopciuszkowi było dobrze bez mamy?
-Czy małe dzieci powinny ciężko pracować?
-Czy dobrze jest dzieciom,kiedy nie mają co jeść?
3. W oparciu o wiersz „O prawach dzieci”i ilustracje zapoznanie dzieci z ich prawami.
-zawieszenie na tablicy ilustracji przedstawiającej dzieci, graficzna ilustracja praw dzieci:
szczęśliwe dzieci- uśmiech, słoneczko
bezpieczne dzieci -ramiona rodziców
zdrowe dzieci-owoce, chleb, soki.
mające swe sekrety-pamiętnik.
4.Złe rzeczy, które nie powinny spotykać dzieci.
Dzieci wymieniają te rzeczy a następnie rozładowują negatywne emocje związane z tymi odczuciami poprzez gniecenie starych gazet i wrzucanie ich do worka wróżki, aby je zniszczyła i wyrzuciła za siedem gór i jezior, aby nikt ich nie odnalazł.
5.Zabawa ruchowa: Wróżka czaruje dzieci-żabki,ptaszki, zajączki.
6.Praca plastyczna-”Wyspa szczęśliwych dzieci”, jak powinna wyglądać taka wyspa( kolorowe kwiaty,słoneczko, drzewka, dzieci bawiący się razem z rodzicami).
7.Zaproszenie dzieci do pracy w zespołach .
8.Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu, zorganizowanie wystawy prac dzieci.