Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji matematycznej
Data: 10.04.2017
Prowadząca: Lilianna Dąbrowska
Oddział I – dzieci 3- letnie
Temat: Bajeczka na Wielkanoc – zabawy matematyczne przy opowiadaniu N.
Obszary podstawy programowej:
Obszar 13 – Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną:
13.1 - liczy obiekty i odróżnia błędne liczenie od poprawnego,
13.8 - rozróżnia przedmioty, obiekty, kolory, podstawowe figury geometryczne i porównuje ich wielkości.
Obszar 4 - Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
4.2 - grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.
Obszar 14 - Tworzenie warunków do doświadczeń językowych i komunikacyjnych w zakresie
reprezentatywnej i komunikatywnej funkcji języka (ze szczególnym uwzględnieniem nabywania umiejętności czytania):
14.2 - potrafi uważnie postrzegać (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach,
14.3 - dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania lub innymi zdolnościami i sprawnościami niezbędnymi do skutecznego komunikowania się z innymi.
Obszar 3 - Wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci.
3.3 - uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach.
Obszar 8 - Wychowanie przez sztukę – muzyka: różne formy aktywności muzyczno-ruchowej (śpiew, gra, taniec).
8.1 - śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu.
Obszar 9 - Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne.
9.1 - umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych.
Główne treści programowe:
- liczenie z wymienianiem kolejnych liczebników,
- liczenie przedmiotów,
- określanie wielkości przedmiotów,
- słuchanie wierszy, opowiadań,
- uczestniczenie w zabawach sprzyjających koncentracji uwagi przez krótki czas,
- śpiewanie piosenek razem z dorosłą osobą,
- nazywanie podstawowych barw.
Cele:
- nabywanie umiejętności poprawnego posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie trzech i większym,
- stosowanie określeń: duży, mały
- nabywanie kompetencji matematycznych,
- kształtowanie umiejętności płynnego poruszania się zgodnie ze słyszaną muzyką,
- doskonalenie sprawności manualnych,
- ćwiczenie koncentracji uwagi,
- doskonalenie procesów myślowych,
- tworzenie warunków sprzyjających różnorodnej aktywności.
Metody:
słowne: słuchanie opowiadania, rozmowa, instrukcja.
oglądowe: obserwacja, pokaz
praktyczne: kierowania własna działalnością, zadań stawianych dziecku, zabaw ruchowych, zabaw dydaktycznych, zabaw plastycznych.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
piosenka Pisanki, nagranie w formacie MP3 muzyki do układu rytmicznego, opowiadanie Bajeczka na Wielkanoc, obrazki pisanek, kurcząt, baranków, kolorowe chusty, jajka styropianowe, patyczki do szaszłyków, elementy ozdobne z kolorowego papieru, kolorowe piórka, klej.
Przebieg zajęć :
1. Powitanie.
2. Zabawa przy piosence Pisanki
Leżą w koszyku piękne pisaneczki
Kolorowe, malowane, pięknie układane
Pierwsza ma kropeczki, druga gwiazdki złote
A na trzeciej siedzi malowany kotek.
Dzieci śpiewają piosenkę.
- Ile było pisanek w piosence?
-Jak była pierwsza? (...druga? ...trzecia?)
3. Słuchanie opowiadania Bajeczka na Wielkanoc
Dostał Jaś od mamy
Farbki całkiem nowe
Wymalował na trzech jajkach
Wzorki kolorowe.
Ułożył pisanki w świątecznym koszyku
T e zaczęły się przechwalać
Narobiły krzyku
- Jestem w paski
- A ja w kropki
- Na mnie gwiazdka złota
Jakie wzory i kolory
Prześliczna robota
Ja piękniejsza, ja śliczniejsza
Wnet się posprzeczały
Każda ładna, każda zgrabna
Chociaż każda inna
Żadna z was się o pierwszeństwo
Kłócić nie powinna.
N. przyczepia 3 obrazki pisanek.
- Policzcie, ile pisanek pomalował Jaś.
- Jaki wzorek miała pierwsza? (...druga?, ...trzecia?)
4. Zabawa ruchowa Kolorowe pisanki z chustami przy układzie rytmicznym
Dzieci otrzymują chusty w kolorze niebieskim, czerwonym i zielonym.
Poruszają się marszem lub biegiem przy odpowiedniej muzyce. Na pauzę podbiegają dzieci z chustą w kolorze kółka podnoszonego przez N.
5. Zabawy dydaktyczne przy tablicy.
- Jakie kolory mają pisanki?
- Czy wszystkie mają taką samą wielkość? (duże, małe)
- Ile jest pisanek w każdym kolorze?
Dzieci grupują pisanki wg wielkości oraz barwy. Liczą pisanki w poszczególnych grupach.
6. Zabawa ruchowa z elementami liczenia
- Podskocz 3 razy
- Tupnij 1 raz
- Zaklaszcz 2 razy
7. Zabawa dydaktyczna Kurczątka i baranki
Dzieci liczą elementy przyczepione do tablicy.
8. Zabawa plastyczna Pisanki.
Dzieci ozdabiają styropianowe pisanki naklejając elementy z papieru kolorowego oraz piórka.
9. Podsumowanie zajęć
- Czy podobały wam się dzisiejsze zajęcia?
- Komu się podobały, podniesie swoją pisankę do góry.
10. Podziękowanie, pożegnanie
Opracowała: Lilianna Dąbrowska