SCENARIUSZ ZAJĘĆ
„Kolorowe zwierzęta”
Grupa: 5 - latki
Temat: „Kolorowe zwierzęta”
Cel główny:
•Kształtowanie zainteresowań plastycznych
•Rozwijanie sprawności palców i dłoni, poprzez łączenie różnych materiałów plastycznych
•Swobodne wyrażanie własnych uczuć w pracy plastycznej
Cel szczegółowy (Dziecko):
•Rozwija swoją ciekawość, wie jak wyglądają zwierzęta
•Wymyśla sposoby wykorzystania materiałów
•Stara się utrzymać w ramach konturu
Metody:
•Aktywizująca,
•Podająca
Forma pracy:
•Indywidualna,
•Grupowa
Środki dydaktyczne: kuleczki z bibuły, nici, kasza, strużyny z kredek, tacki, klej, kawałki wełny.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
Dzieci siedzą na dywanie trzymając się za ręce. Na sygnał – uderzenie w bębenek – wstają. Nauczyciel mówi: z naszego koła wyskakuje czarny kotek. Dziecko na środku, na którym przygotowane są opaski ze zwierzętami – ubiera na głowę odpowiednią i naśladuje kota. Następnie po kolei, po uderzeniu bębenka dzieci wykonują tę samą czynność np. czarno – biały piesek, kolorowy kogut, różowa świnka itp.
2. Po zakończonej zabawie nauczyciel pokazuje dzieciom materiały plastyczne znajdujące się na tackach (kasza, strużyny z kredek, kuleczki z bibuły, nici, kawałki wełny). Zaprasza dzieci do stolików i omawia sposób wykonania pracy. Kontury zwierząt należy wykleić wybranym przez dziecko materiałem plastycznym np. kota kaszą, a kuleczkami z bibuły wypełnić tło czy koguta z kolorowych strużyn z kredek.
3. Praca indywidualna dzieci.
W trakcie pracy nauczyciel mówi, że można w jednej pracy wykorzystać wszystkie materiały plastyczne znajdujące się na stolikach. Dzieci z wybranych materiałów wypełniają wnętrze zwierząt i ozdabiają tło.
4. Po zakończonej pracy – porządkowanie sali.
5. Podsumowanie.
Po zakończonym zajęciu nauczyciel tworzy wystawkę prac. Zwraca uwagę na ciekawe rozwiązania i połączenie różnych materiałów.