SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Prowadzenie : Agnieszka Kusz
Grupa wiekowa : uczniowie klas I – III
Temat: Lubię czytać. Dzień Książki dla Dzieci.
Cele ogólne:
- kształtowanie właściwego stosunku do książek;
- zachęcanie do aktywnego czytelnictwa;
- umacnianie postaw koleżeńskich;
- pobudzenie aktywności
Cele operacyjne. Uczeń:
- tworzy logicznie powiązaną historyjkę obrazkową z wycinków gazet ;
- formułuje kilkuzdaniową wypowiedź na podstawie ilustracji;
- zgodnie współpracuje w grupie;
- przyporządkowuje nazwiska autorów do odpowiednich tytułów
Metody pracy:
- animacja, opowieści ruchowe;
- działaniowa;
- rozmowa kierowana
Środki dydaktyczne:
- tekst do zabawy fabularyzowanej ,,Kareta''
- kolorowe gazety;
- nożyczki ;
- klej;
- bibuła
- tekst wiersza Lokomotywa Juliana Tuwima;
- ołówki
- kartki papieru dla każdej grupy;
- karteczki z bohaterami bajek;
- szary papier
- wybrane książki dla dzieci
Przebieg zajęć
1. Nawiązanie do tematu zajęć. Krótka rozmowa o Dniu Książki dla Dzieci. Wypowiedzi uczniów na temat ich ulubionych pozycji książkowych i ukochanych autorów. Prezentacja przyniesionych przez uczniów i nauczyciela książek - odczytywanie autorów i tytułów.
2. Łączenie w pary. Praca grupowa polegająca na dopasowaniu tytułu książki bądź utworu do nazwiska autora.
Jan Brzechwa. Idzie niebo ciemną nocą.
Julian Tuwim. O krasnoludkach i sierotce Marysi.
Ewa Szelburg- Zarembina. Akademia Pana Kleksa.
Maria Konopnicka. Nasza mama czarodziejka.
Joanna Papuzińska. Królowa Śniegu.
Hans Christian Andersen. Chory kotek.
Czesław Janczarski. Lokomotywa.
3. Zabawa fabularyzowana ,,Kareta''. W zależności od liczby uczniów przydziela się im role ( koń prawy, koń lewy, woźnica, król, królowa, kareta - liczba koni jest dowolna, ale musi być parzysta, kareta to pozostali uczestnicy zabawy) i sadza, tak jak pokazano na schemacie :
król lewy koń prawy
woźnica
król królowa
kareta
Nauczyciel czyta powoli tekst opowiadania. Uczniowie z uwagą słuchają, a gdy zostanie wymieniona określona postać ( albo koń lub kareta), osoba grająca rolę wstaje, obiega wszystkich dookoła i siada z powrotem na swoim miejscu. Jeśli pada słowo ,,kareta'' to wszystkie osoby, które są karetą obiegają pozostałą grupę.
4. Lokomotywa. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy i czyta fragment wiersza Lokomotywa Juliana Tuwima. Po wysłuchaniu każda grupa ma za zadanie wypisać na kartce jak najwięcej przedmiotów i zwierząt, które znajdowały się w dziesięciu wagonach.
5.,,Szycie kostiumu'' Każda grupa losuje karteczkę z postacią z bajki. Dzieci z gazet i bibuły ,, szyją '' strój dla przedstawiciela grupy, który wciela się w wybraną postać.
6.Sami jesteśmy twórcami. Każda grupa na arkuszu szarego papieru przykleja wycięte z kolorowych pism ilustracje, następnie na podstawie tych ilustracji grupa tworzy spójne opowiadanie, które przedstawiciel grupy prezentuje pozostałym uczestnikom zajęć.
7.Podsumowanie zajęć i podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.