SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Prowadzenie : Agnieszka Kusz
Grupa wiekowa : uczniowie klas I – III
Temat : Dzień Dentysty - zdrowy uśmiech.
Cele
Uczeń :
• wie, na czym polega praca stomatologa;
• rozumie, że wizyty u dentysty są ważne i potrzebne;
• potrafi integrować się z grupą i współpracować z kolegami;
Metody pracy :
• słowna;
• praktycznego działania;
• burza mózgów;
• stymulowania aktywności twórczej.
Formy pracy :
- zbiorowa;
- indywidualna;
- grupowa.
Środki dydaktyczne :
• dolna część butelki półlitrowej po napoju;
• klej ,,Magic''
• biała kartka papieru pocięta na kwadraty;
• pisaki
• nożyczki,
• mały zestaw dentysty dla każdej grupy;
• biała kartka papieru w kształcie prostokąta;
• kolorowe wstążki i tasiemki;
• kolorowe pisaki
• dziurkacz;
• piłeczki pingpongowe białe oraz z plamkami
Przebieg zajęć
1. Powitanie grupy
Prowadzący wita uczestników wprowadza ich w temat zajęć: ,,Dnia 5 marca obchodzimy Dzień Dentysty. Stomatolog , jak wszyscy dobrze wiemy, zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej i zębów. Pewnie większość z was boi się wizyty u dentysty, może dlatego, że nie wiecie , na czym dokładnie jego praca polega. Na dzisiejszych zajęciach będziemy mieli okazję poznać pracę dentysty wcielając się w jego postać ''.
2. Uśmiechnięte zęby mam - zajęcia plastyczne
Nauczyciel prosi, aby dzieci obkleiły przygotowane przez siebie butelki kawałkami papieru Po oklejeniu całej butelki należy poczekać, aż papier wyschnie. Na tak przygotowanych butelkach - zębach dzieci rysują uśmiechnięte buzie.
3. By szczerze się uśmiechać.
Osoba prowadząca czyta uczniom wiersz '' Dentysta'' Mieczysława Kielińskiego i zadaje pytania :
- Czy wiecie, dlaczego chodzimy do dentysty?
-Jak myślicie, czy dentysta jest nam potrzebny?
- Co by było, gdyby nie było dentysty ?
- Jak wtedy wyglądałyby nasze uśmiechy ?
- Jak należy dbać o zęby, żeby były zawsze zdrowe ?
4. Zabawa w dentystę.
Nauczyciel dzieli dzieci na grupy. Każda grupa otrzymuje mały zestaw dentysty. Zestaw składa się z :
- kilku zębów wykonanych z białej plasteliny z czarnymi kropkami;
- plomby - kulki żółtej plasteliny;
- kilku wykałaczek;
- rurki - słomki z soczku;
- plastikowego nożyka.
Zadanie uczniów polega na usunięciu dziur w zębach ( czarnych plamek plasteliny ) i założeniu plomb ( przyklejeniu żółtej plasteliny ).
5. Dentysta nie jest taki straszny.
Prowadzący wykorzystując metodę burzy mózgów, proponuje , by dzieci wymieniły cechy idealnego stomatologa. W tym celu umieszcza na tablicy postać lekarza a wokół niego zapisuje wymienione przez dzieci cechy dentysty, którego dzieci by się nie bały.
6. Zawsze uśmiechnięty dentysta.
Na białej kartce uczniowie rysują uśmiech, który chcieliby widzieć na twarzy swojego dentysty. Na rogach kartki robią dziurkaczem dziurki, przez które przewlekają wstążki, tak aby powstała niby - maseczka ochronna. Dzieci zakładają maseczkę na twarz i prezentują całej grupie ,, uśmiech swojego dentysty''.
7. Tylko białe zęby.
Uczniowie siadają na środku sali, nauczyciel rzuca białe piłeczki pingpongowe symbolizujące zdrowe zęby i piłeczki z czarnymi plamami udające chore zęby. Dzieci łapią tylko białe piłeczki. Wygrywa ten kto nazbiera najwięcej ,,zdrowych zębów''.
8. Zakończenie.
Prowadzący krótko podsumowuje zajęcia i na koniec zaprasza dzieci do wspólnego obejrzenia bajki ,,Reksio dentysta''.