X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 34443
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowe motyle - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć dla dzieci 3,4 -letnich
Temat:”Kolorowe motyle”
Grupa: „Biedronki”
Cele:

Doskonalenie umiejętności przeliczania i układania rytmów
Rozwijanie słownictwa i budowania poprawnych wypowiedzi
Zachęcanie do współdziałania w zabawie
Kształtowanie sprawności fizycznej
Aktywne uczestnictwo w zabawach ruchowych
Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania
Rozwijanie logicznego myślenia
Reagowanie na umówiony sygnał
Doskonalenie umiejętności rozpoznawania kolorów
Rozwijanie spostrzegawczości
Metody:
słowna, opowieści ruchowej, praktycznego działania
Forma:
zbiorowa, indywidualna, grupowa
Pomoce: Płyta CD z utworami: „.Motylem jestem”, „Cztery pory roku – Wiosna”, szablony kolorowych motyli, tekst wiersza Anny Edyk – Psut „Dzień na łące”, szarfy, obręcze, plastelina, cekiny, farby plakatowe, duże szablony motyli wycięte z bloku technicznego, obrazki z etapami rozwoju motyla, lina
Przebieg zajęć:
1. Powitanie w kole. Dzieci siedzą w kole, a nauczycielka mówi że ma na palcu małego motylka, którego sobie przekażemy, ale musimy uważać, żeby go nie spłoszyć, bo nam ucieknie. Wszyscy po kolei przekazują sobie motylka przez dotknięcie się palcami wskazującymi.
2. Słuchanie wiersza Anny Edyk-Psut „Dzień na łące” i rozmowa na temat tekstu:
- Jakie owady były na łące?
- Co sprawiło słonko, gdy pojawiło się nad łąką?
- O co pokłóciły się mieszkańcy łąki?
- Czym pochwalił się motyl?
3. Zabawa ruchowo – muzyczna: „Znajdź swój kwiatek”. Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymują kolorowe szarfy, które zakładają i obręcze w tym samym kolorze. W czasie muzyki (utwór „Motylem jestem”) dzieci – kolorowe motylki -” fruwają” po łące (wyznaczonym miejscu na sali). W czasie przerwy w muzyce „Motylki” odnajdują kwiatek czyli obręcz w tym samym kolorze co ich szarfa i siadają na swym „kwiatku”. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
4. Zabawa matematyczna: „Ile motyli jest na łące?”. Dzieci dostają po 9 szablonów papierowych motylków w trzech kolorach: niebieskim, żółtym i czerwonym. Zadaniem dzieci jest odliczanie i układanie motyli według wskazówek nauczycielki:
Na łąkę przyleciały dwa motylki żółte i jeden niebieski. Ile razem lata motyli?
Dołączył do nich jeszcze jeden motylek niebieski i jeden czerwony. Ile teraz jest motylków?
Wszystkie żółte motylki odleciały. Ile ich zostało?
Do motylków doleciały dwa motylki czerwone. Ile razem ich lata?
5. „Kolorowe rytmy” - dzieci mają za zadanie ułożyć i przykleić szablony motylków w kolejności: żółty, niebieski, czerwony, żółty, niebieski ...
6. Improwizacja ruchowa „Przebudzenie” przy utworze: „Cztery pory roku – Wiosna” Vivaldiego. Dzieci zamienione w motylki w przysiadzie podpartym powoli zaczynają się budzić, wstawać, a następnie latać na łące w rytm muzyki tańcząc i obracać wokół własnej osi. Na koniec utworu dzieci przyjmują postawę wyjściową. (Dzień kończy się, a motylki zasypiają).
7. „Jak powstaje motyl?” - nauczycielka opowiada etapy wykluwania się motylka pokazując na tablicy obrazki z jajeczkiem, larwą, gąsienicą i motylkiem. Następnie obrazki mieszamy, a chętne dziecko układa obrazki w odpowiedniej kolejności.
8. Zabawa ruchowa: „Barwy motyla”. Na środku sali leży rozłożona lina w kształcie koła, która jest kwiatkiem. Dzieci – motylki w rytm muzyki fruwają po sali we wspięciu na palcach. W czasie przerwy w muzyce nauczycielka mówi dowolny kolor, a zadaniem tych dzieci, których ubranie jest w danym kolorze, jest wskoczenie do „kwiatka”. Zabwę powtarzamy kilkakrotnie zmieniając nazwy kolorów.
8. Praca plastyczna „Kolorowe motylki”. Nauczycielka rozdaje szablony papierowych motyli wyciętych z białego bloku. Dzieci malują farbami jedną połowę motylka, a następnie składają szablon na pół i po rozłożeniu powstają symetrycznie kolorowe skrzydełka owada.Dzieci wyklejają brzuch motylka plasteliną i ozdabiają cekinami.
9. Ewaluacja zajęć. Dzieci dostają kółka w kolorze: zielonym, żółtym i czerwonym. Jeżeli zajęcia im się podobały, podnoszą kolor żółty, jeżeli nie podobały: kolor czerwony, jeżeli były bardzo ciekawe: kolor „zielony”.
 

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.