Konspekt lekcji języka angielskiego
Klasa VI
Temat: I should ask her now! –udzielanie rad.
Cele lekcji:
Cele główne:
•Wyrażanie opinii
•Uzyskiwanie i udzielanie informacji
•Udzielanie i przyjmowanie rad
•Opisywanie bezpiecznego zachowania w lunaparku
•Opisywanie ilustracji – określanie czy podane zdania są prawdziwe czy fałszywe
Cele szczegółowe:
Uczeń...
• tworzy zdania twierdzące, przeczące i pytające oraz krótkie odpowiedzi z czasownikiem modalnym should
• posługuje się słownictwem w zakresie następujących obszarów: SZKOŁA: przybory szkolne, PRACA: popularne zawody, ŚWIAT PRZYRODY: pogoda, ŻYWIENIE: artykuły spożywcze i posiłki, CZŁOWIEK: uczucia i emocje, DOM: miejsce zamieszkania, opis wyposażenia, ŻYCIE RODZINNE I TOWARZYSKIE: członkowie rodziny, koledzy, przyjaciele, formy spędzania czasu wolnego, czynności życia codziennego,
UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWE WG NOWEJ PODSTAWY PROGRAMOWEJ
Uczeń...
SŁUCHANIE
• Rozumie ogólny sensu tekstu słuchanego, wyszukuje w tekście słuchanym zarówno proste, jak i złożone informacje
• Reaguje na polecenia
CZYTANIE
• Rozumie wypowiedzi pisemne, wyszukuje podstawowe i złożone informacje
MÓWIENIE
• Przedstawia swoje upodobania i uczucia oraz opinie, opisuje ludzi, przedmioty i miejsca, opowiada o czynnościach dnia codziennego.
• Poprawnie wymawia dźwięki /ɪə(r)/ i /eə(r)/
REAGOWANIE
• Reaguje w prostych i złożonych sytuacjach: udziela rad, wyraża swoje emocje, prosi o informacje, wyraża prośby i podziękowania, podaje swoje upodobania, udziela pisemnie informacji na swój temat.
PISANIE
• Samodzielnie tworzy proste i bardziej złożone wypowiedzi pisemne (Prosi o radę i udziela rad, opisuje ludzi, uzupełnia zdania wyrazami z ramek)
PRZETWARZANIE TEKSTU
• Przetwarza tekst pisany i słuchany: przekazuje informacje uzyskane z tekstu słuchanego i czytanego
INNE
• Wykorzystuje techniki samodzielnej pracy nad językiem (korzysta ze słownika)
Materiały dydaktyczne:
- podręcznik Evolution3 Plus,
- oprogramowanie do tablicy interaktywnej Evolution3
- karty wyrazowe i obrazkowe ilustrujące słownictwo związane z lunaparkiem
Techniki pracy
-budowanie zdań w oparciu o wzór;
-dopasowywanie pytań do odpowiedzi;
- udzielanie odpowiedzi na pytania;
- rozsypanka literowa
-dopasowywanie słów do obrazków
- tłumaczenie zdań na język polski
Formy pracy :
- zbiorowa jednolita,
- praca w parach,
Przebieg lekcji:
- Powitanie, sprawdzenie obecności,
- Zapisanie tematu i objaśnienie o czym będzie lekcja.
Rozgrzewka językowa
Uczniowie w parach zapisują na kartkach słownictwo związane z parkiem rozrywki oraz formami spędzania czasu wolnego.
Wprowadzenie nowego materiału
Uczniowie ćwiczą wymowę słów związanych z lunaparkiem powtarzając je po lektorze.
Uczniowie odgadują znaczenie nowego słownictwa poprzez dopasowywanie odpowiednich wyrazów do obrazków.
Uczniowie zapisują wyrazy w zeszytach.
Uczniowie słuchają i czytają tekst opisujący bezpieczne zachowanie się w lunaparku. Nauczyciel sprawdza zrozumienie tekstu poprzez zadawanie pytań szczegółowych.
Uczniowie odnajdują w tekście i odczytują na głos zdania zawierające czasownik should.
Uczniowie oglądają krótką prezentację na temat tworzenia zdań twierdzących , przeczących, pytań i krótkich odpowiedzi z czasownikiem modalnym should.
Utrwalenie poznanego materiału:
Uczniowie wykonują ćwiczenia utrwalające w podręczniku ucznia. Tworzą zdania z czasownikiem modalnym should.
Zapisują w zeszytach zdania z czasownikiem should na temat bezpiecznego zachowania się w lunaparku.
Przeprowadzają dialog, w którym pytają o rady i udzielają rad.
Układają wyrazy związane z lunaparkiem z rozsypanki wyrazowej.
Opisują obrazek przedstawiający lunapark– określają czy podane zdania są prawdziwe czy fałszywe.
Zakończenie lekcji:
Nauczyciel ocenia aktywność uczniów i informuje ich o tym, co po dzisiejszej lekcji powinni umieć.
Nauczyciel zadaje pracę domową.