Scenariusz zajęć dla klasy II gimnazjum pt. "Gazety i czasopisma źródłem aktualnej wiedzy i informacji"
Cele ogólne:
- kształtowanie postawy świadomego i krytycznego użytkownika prasy
Szczegółowe cele edukacyjne:
- uporządkowanie wiedzy uczniów o prasie i czasopiśmiennictwie
- ukazanie mechanizmu komunikowania się poprzez prasę
- nabycie podstawowych informacji o prasie
Metody:
- pogadanka
- praca w grupach
- praca z tekstem
Środki dydaktyczne:
- pojedyncze numery różnego rodzaju gazet i czasopism
- kartki do pracy w grupach
- materiały piśmiennicze
- papier pakowy
Przebieg zajęć:
I.WPROWADZENIE
1. Sprawdzenie listy obecności i wpisanie tematu do dziennika lekcyjnego
2. Przeprowadzenie rozmowy z uczniami na temat:
- czy i jakie czasopisma czytają?
- co ich w nich interesuje, czego szukają?
- dlaczego sięgają po czasopisma i kiedy?
3. Krótki zarys historii prasy
4. Potrzeby czytelnicze odbiorców prasy
5. Wspólne tworzenie definicji "prasy", "gazety", "czasopisma"
6. Wskazanie różnic pomiędzy nimi
7. Podkreślenie zaistnienia kodu komunikacji
II.CZĘŚĆ ZASADNICZA
Rozdanie zespołom kilku egzemplarzy gazet i czasopism. Zwrócenie uwagi na pisownię tytułów. Przypomnienie zasady ortograficznej dotyczącej pisania tytułów gazet i czasopism.
1. Praca w grupach. Każdy zespół wykonuje określone zadania.
ZESPÓŁ I
1. Z "National Geographic" wypisz numer kolejny, datę wydania i adres internetowy
2. Do kogo gazeta jest adresowana?
3. Zareklamuj "National Geopraphic" zachęcając innych do jego kupna
4. Podaj tytuł i częstotliwość ukazywania się Twego ulubionego czasopisma. Określ tematykę.
ZESPÓŁ II
Porównaj kilka numerów "Victora"
1. Wypisz tytuły stałych działów "Victora"
2. Czym jest "Victor" biorąc pod uwagę częstotliwość jego ukazywania się?
3. Zareklamuj to czasopismo zachęcając innych do jego kupna
4. Podaj tytuł i częstotliwość ukazywania się Twego ulubionego czasopisma. Określ tematykę.
ZESPÓŁ III
1. Podaj nazwisko redaktora naczelnego "Zielonej Planety" oraz adres redakcji
2. Do kogo adresowana jest "Zielona Planeta"?
3. Zareklamuj to czasopismo zachęcając innych do jego kupna
4. Podaj tytuł i częstotliwość ukazywania się Twego ulubionego czasopisma. Określ tematykę.
ZESPÓŁ IV
1. Podaj numer kolejny, numer indeksu oraz cenę czasopisma "Świat Nauki"
2. Wypisz adres redakcji i skład zespołu redakcyjnego
3. Zareklamuj "Świat Nauki" zachęcając innych do jego kupna
4. Podaj tytuł i częstotliwość ukazywania się Twego ulubionego czasopisma. Określ tematykę.
2. Relacja przedstawicieli zespołów z wykonanego zadania
III. PODSUMOWANIE wiadomości
1. Podkreślenie roli prasy jako źródła informacji
Pytania kontrolne:
2. Co tworzy prasę?
3. Czym różni się gazeta od czasopisma?
O ile pozwoli na to czas, uczniowie rozwiązują przygotowane wcześniej krzyżówki.
Autorka Joanna Sztyma