Scenariusz zabawy badawczej:
Data prowadzonych zajęć: 24.10.2016r.
Nazwisko prowadzącego : Iwona Sienkiewicz Gola
Grupa wiekowa : 4-latki
Temat kompleksowy :
Temat zajęć : „Zabawy i doświadczenia z wodą-tonięcie i pływanie ciał, łączenie kolorów, kolorowe bańki mydlane”.
Cel główny : - Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym,
przyrodniczym i technicznym,
- kształtowanie umiejętności działania w grupie.
Cele szczegółowe :
•Określenie niektórych właściwości (11.1)
•Aktywne uczestniczenie w zabawach badawczych (4.3)
•Poszukiwanie przyczyn tonięcia i utrzymywania się na powierzchni
wody różnych przedmiotów,
•Uważne obserwowanie wykonywanych doświadczeń celem wyciągania
wniosków (4.1)
•Aktywne i zgodne uczestniczenie w zabawach badawczych (1.2
•Wykonywanie poleceń nauczycielki /14.5/
Metody : podająca, eksponująca, czynnego działania.
Formy pracy : z całą grupą, w zespołach
Przebieg zajęć :
1.Dzieci siedzą przed tablicą.
Słuchanie i rozwiązanie zagadki.
2.Rozmowa z dziećmi: „Do czego woda jest potrzebna?”.
Dzieci wskazują na właściwe obrazki i przypinają na tablicę- mapa mentalna.
3.Zabawa orientacyjno-porządkowa „ Poszukaj kropelkę”.
Przy dźwiękach muzyki CD dzieci leciutko biegają między rozrzuconymi kropelki wody (z papieru ) na dywanie. Na przerwę w muzyce i na hasło „Poszukaj kropelkę” zatrzymują się przy znalezionej kropelce i wykonują polecenia nauczyciela, np.;
- stań prosto przy kropelce
- stań na jednej nodze na kropelce
- stań obok kropelki i podskocz jeden raz
- schowaj kropelkę w pudelku.
4. „Wodo jaka jesteś? – zapoznanie dzieci z niektórymi właściwościami wody.
Dzieci siedzą przy stolikach.
• Czy woda ma kolor?
• Czy woda ma zapach?
• Czy woda ma smak?
Dzieci sprawdzają, badają to przy stolikach. Każde dziecko ma przed sobą słoiczek z przegotowaną wodą. Po obserwacji odpowiadają na zadane pytania.
Po sprawdzeniu następuje wspólne wyciąganie wniosków.
Wniosek: woda nie ma koloru, jest bez zapachu i nie ma smaku.
• Czy woda ma kształt?
Nauczycielka wlewa wodę do naczyń o różnym kształcie (butelka, talerz, zakręcona rurka, dłoń).
Wniosek: woda przybiera kształt naczynia.
Podsumowanie obserwacji: woda jest bez koloru, bez zapachu, bez smaku i woda przybiera kształt naczynia.
5. „Co tonie w wodzie a co się unosi?”- eksperyment.
Dzieci na stolikach mają położone różne przedmioty (gwóźdź, piórko, papier, kamyk, korek, kasztan.....) oraz na każdym stoliku szklaną miskę wypełnioną wodą.
Dzieci wykonują doświadczenie: wrzucają jeden przedmiot do miski z wodą i obserwują czy ich przedmiot unosi się, czy tonie.
• Jak zachowuje się piórko w wodzie? Czy utonie, czy będzie się unosić? Jak myślicie?
Dzieci zastanawiają się nad odpowiedzią i odpowiadają –hipoteza.
Sprawdźcie to, zobaczcie co się z nim stanie – wrzucaja do wody.
Wniosek: piórko unosi się na wodzie. Itp.
Wniosek końcowy: ciężkie przedmioty toną w wodzie , a lekkie unoszą się na jej powierzchni.
Zagubione drzewo wiewiórek”- zabawa klasyfikowanie ze względu na kształt.
Każde dziecko otrzymuje kopertę z liściem. Dzieci mają pomóc wiewiórką znaleźć właściwe drzewo kierując się kształtem liścia.
6. Zakończenie
Umieszczenie wiewiórek w swoich dziuplach. Pochwala wszystkich dzieci.