Numer: 34403
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Deszczowa piosenka" - instrumentacja piosenki z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych: bębenki, grzechotki, dzwonki diatoniczne. Scenariusz zajęcia umuzykalniającego w grupie czterolatków

Temat: „Deszczowa piosenka” – instrumentacja piosenki z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych: bębenki, grzechotki, dzwonki diatoniczne.
Cele:
• doskonalenie umiejętności gry na wybranym instrumencie perkusyjnym,
• rozwijanie twórczej aktywności dziecka za pomocą ruchu i muzyki,
• rozwijanie współdziałania dzieci w zabawach i w sytuacjach zadaniowych,
• rozwijanie wrażliwości muzycznej poprzez słuchanie muzyki.
Metody pracy: wg M. Kwiatkowskiej:
• słowne: rozmowa, objaśnienia, społecznego porozumiewania się;
• czynne: samodzielnych doświadczeń; kierowana własna działalnością, zadań stawianych dziecku;
• percepcyjne: obserwacja, pokaz,
oraz
• pedagogika zabawy;
• drama.
Forma muzyczna: ruch przy muzyce, gra na instrumentach, śpiew
Formy: zbiorowa, indywidualna jednolita, grupowa.
Pomoce: odtwarzacz Cd, płyty Cd, pendrive z utworami muzycznymi, nagranie z odgłosami deszczu, miseczka z wodą, gazety, instrumenty perkusyjne: bębenki, grzechotki, dzwonki diatoniczne; ilustracje zjawisk pogodowych: burza, wiatr, deszcz.


Przebieg zajęć:

1. „Powitanka” – zabawa itegracyjna / płyta Muzyczna pedagogika zabawy/
„Tą zabawą zaczynamy nowy dzień,
znajdź kolegę potem grzecznie ukłoń się.
Cztery razy podskocz w górę, klaśnij raz i dwa,
przybij piątkę, jedną, drugą, potem zrób pa pa”
2. „Deszczowe dźwięki” – zagadka słuchowa
Dzisiaj wybierzemy się do niezwykłej krainy, posłuchajcie nagrania i spróbujcie ją nazwać – dzieci słuchają odgłosów padającego deszczu i podają swoje propozycje, np. deszczowa kraina.
3. „Taniec deszczu” – improwizacja ruchowa
Dobierzcie się w pary, jedna osoba przychodzi po „zaczarowaną chmurę” – torebkę foliową. Dzieci w parach improwizują ruchem w rytm muzyki „wędrówkę kropelki wody”.
4. „Woda z deszczowej krainy” – ćwiczenie ciszy wg M. Montessorii
Dzieci bardzo ostrożnie podają sobie miseczkę z wodą, tak aby jej nie wylać.
5. „Kolorowy deszcz”- ćwiczenia artykulacyjne na podstawie wiersza I. Biśto
Od samego rana pada – kapu, kapu, kap
Za kropelką kropla spada – kapu, kapu, kap
Mokre domy, mokre drzewa – kapu, kapu, kap
Deszcz wesoło w rynnie śpiewa – kapu, kapu, kap
Gdy świat cały w deszczu moknie – kapu, kapu, kap
Dzieci nudzą się okropnie- kapu, kapu, kap
Każde z noskiem w oknie ziewa – kapu, kapu, kap
A deszcz wesoło sobie śpiewa – kapu, kapu, kap

Rozmowa na podstawie wiersza:
- Kto jest głównym bohaterem tego wiersza?
- Jaki jest świat kiedy pada deszcz?
- Co wy robicie kiedy pada deszcz?
- Jakie słowa powtarzały się w wierszu?
- Jakie jeszcze odgłosy wydaje padający deszcz?
6. „Kropelkowy rytm” – ćwiczenia rytmiczne
Nauczycielka wystukuje rytm na bębenku – odgłos spadających kropli – dzieci wystukują ten sam rytm uderzając palcami w gazetę.
7. „Gimnastyka buzi” – ćwiczenia emisyjne
- „Wąchamy kwiatki” – wdech i wydech
- „Wąż” – długi wydech z syczeniem
- „Wąż jedzie pociągiem” – wypuszczanie powietrza z ust z szybkim wypowiadaniem s-s-s-s-s
- „Zdenerwowany konik” – parskanie ustami
- „Koniki” – kląskanie
- „Echo” – śpiewanie znanej melodii na sylabach ko, ko, ko
8. „Deszczowa orkiestra” J. Bernat – śpiewanie piosenki
1.Kto nie lubi deszczu kto się boi burzy,
komu w niepogodę czas się dłuży
niechaj zagra z nami w deszczowej orkiestrze,
bo my gramy razem z deszczem.
ref. Bum, bum, bum, bum, bum – burza gra.
Szu, szu, szu, szu, szu – szumi wiatr.
Kap, kap, kap, kap, kap – kapie deszcz
i my razem z deszczem gramy sobie też.
Bum, bum, bum, bum, bum – burza gra.
Szu, szu, szu, szu, szu – szumi wiatr.
Kap, kap, kap, kap, kap – kapie deszcz
Baw się razem z nami, jeśli tylko chcesz.
2.Nasza roześmiana, deszczowa orkiestra
ciągle gra i grać nie może przestać.
Więc nie zwlekaj długo i zagraj dziś z nami,
do zabawy zapraszamy.

9. „Zaczarowane instrumenty” – gra na instrumentach perkusyjnych
Nauczycielka rozkłada na dywanie pudełka z instrumentami. Dzieci wybierają sobie jeden instrument i zastanawiają się jakie odgłosy można nim naśladować: burzę, wiatr czy deszcz. Omówienie danego wyboru, podział dzieci na trzy grupy według wybranych instrumentów. Granie zespołowo, instrumentacja refrenu piosenki. Zamiana instrumentu.
10. „Rysujemy pogodę” – zabawa logorytmiczna /Śpiewanki pokazywanki/
Pada, pada, pada, wieje, wieje, grzmi
Pada, pada, pada, wieje, wieje, grzmi
Szybko zamknij okno, szybko zamknij drzwi
W domu zostać trzeba, pada deszczyk z nieba
Burzę, wiatr i wodę narysować mogę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.