Scenariusz zajęcia dla dzieci 5-6 letnich
Temat zajęcia: „Spotkanie z zającem” – wielkanocne zabawy z literkami
Cel ogólny: rozwijanie umiejętności czytania
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- integruje się grupą
- zna symbole świąt Wielkanocnych
- rozpoznaje i nazywa litery
- dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów o pisowni zgodnej z fonetyką
- czyta wyrazy i proste zdania
- wyszukuje słów rozpoczynających się na dana głoskę/literę
- układa wyrazy z rozsypanki literowej wg wzoru
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie przy piosence „Wszyscy są”...
2. Z czym kojarzą Wam się święta Wielkanocne: - burza mózgów/
nawiązanie do tematu zajęcia „Na co dzieci najbardziej czekają podczas tych świąt?
3. Prezenty od zająca. Nauczyciel przyczepia do tablicy sylwety 3 dzieci: przedszkolacy odczytują imiona. W woreczkach są prezenty od zająca (w 1 obrazki , w 2 napisy). Dzieci młodsze z zamkniętymi oczami losują obrazek i podają go n-lowi, który głoskuje jego nazwę. Po odgadnięciu nazwy przyporządkowują prezent do danej postaci. Dzieci starsze losują napis, czytają i podpisują obrazek.
4. „Mama i dziecko” – zabawa ruchowa. Dzieci dostają kartoniki z literami: małymi i dużymi. Podczas muzyki biegają po sali. Na przerwę dobierają się w pary: mała litera z dużą. Nazywanie liter.
5. Prawda – fałsz. Wybrane dzieci losują zdania, odczytują pozostałym, którzy stwierdzają czy jest ono prawdziwe, czy fałszywe. Reagują umownym znakiem: Prawda – klaskanie, fałsz – tupanie.
Teraz jest lato.
Banan jest biały.
Kot pije mleko.
Buda to dom dla psa.
Bocian ma długie nogi.
Pies ma 4 łapy.
Sałata to owoc.
6. Karty pracy: Indywidualizacja
poziom I – układanie wyrazów z rozsypani literowej wg wzoru
poziom II – nazywanie liter i rysowanie przedmiotów rozpoczynających się na dana literę
poziom III - dobieranie podpisów do obrazka