X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 34357
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zapoznanie dzieci ze sposobem segregowania śmieci - scenariusz zajęć

CEL GŁÓWNY : zachęcanie dzieci do segregacji śmieci.
CELE OPERACYJNE :
• dziecko rozumie sens segregowania odpadów
•dziecko skorzysta z pamięci odtwórczej(wiadomości już nabyte o segregacji śmieci)
•dziecko rozpoznaje materiał z jakiego wykonany jest odpad
•dziecko zna kolory pojemników do segregacji
•dziecko segreguje odpady do właściwych pojemników (makulatura, szkło, plastik, metal )
•dziecko wzbogaci czynny słownik o słowa związane z ekologią
•dziecko potrafi odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego należy segregować śmieci”.
•dziecko wie, że wszyscy ludzie muszą dbać o środowisko naturalne
METODA :
praca z całą grupą
FORMA:
praca z cała grupą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
papiery, puszki, kapsle, kubki po jogurtach, butelki plastikowe, butelki szklane, torebki foliowe, kolorowe pojemniki do segregacji


PRZEBIEG ZAJĘCIA :
I. Nauczycielka ma przed sobą duże tekturowe pudełko, z którego wyjmuje jego zawartość: papiery, puszki, kapsle, kubki po jogurtach, butelki plastikowe, butelki szklane, torebki foliowe. Następnie kieruje do dzieci następujące pytania:
1.Jak możemy nazwać te przedmioty?
2.Co to są śmieci?
3.Co robi się ze śmieciami i gdzie jest ich miejsce?
4.Czy wszystkie śmieci należy wrzucać do jednego kosza?
5.Dlaczego należy znać materiał z jakiego wykonany jest odpad?

II. Propozycja wykonania doświadczenia.

Wyjście do ogrodu i rozpalenie ogniska do , którego dzieci kolejno wrzucają: papier i obserwują jak szybko się pali. Następnie szkło , puszki, kapsle , które się nie spalają. Kolejno kubek po jogurcie, kartonik po soczku , torebki foliowe. Te odpady nie palą się , a topią wydzielając przy tym dużo nieprzyjemnego dymu. Dzieci wyciągają wniosek, że w taki sposób nie należy pozbywać się śmieci, gdyż zagraża to naszemu zdrowiu i całemu środowisku. Nauczycielka przynosi pojemniki w różnych kolorach . Pokazanie i omówienie do czego służą pojemniki i dlaczego mają różne kolory (każdy kolor oznacza inny rodzaj odpadów). Wyjaśnienie do którego pojemnika, jakie odpady należy wrzucać.

III. Dzieci segregują pozostałe odpady do odpowiednich pojemników i wyciągają wniosek.

Wniosek :
Najlepszym sposobem na walkę ze śmieciami jest segregacja odpadów a wokół nas będzie porządek i czyste świeże powietrze.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.