Scenariusz lekcji plastyki w gimnazjum
dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną
Temat: "Owca"
czas trwania: 1 godz lekcyjna
Cele ogólne:
- Doskonalenie sprawności manualnej i percepcyjnej,
- Rozwijanie zainteresowań i zdolności plastycznych uczniów,
- Doskonalenie umiejętności obserwacji i zauważania piękna w przyrodzie,
- Utrwalanie gestów Makatonu dot. zwierząt domowych,
- Wspomaganie ucznia w zakresie jego funkcjonowania w zespole,
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna - zróżnicowana,
Pomoce dydaktyczne : ilustracje zwierząt domowych, płyta CD z odgłosami zwierząt domowych, tektura, masa solna, makaron świderki, popcorn, zielona farba, kawałek gąbki dla każdego ucznia (ew. plastikowe widelce).
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Przypomnienie i utrwalenie wiadomości o zwierzętach domowych:
- naśladowanie odgłosów zwierząt domowych połączone z pokazywaniem gestów Makaton (śpiewanki na melodię piosenki "Wszyscy są"),
- łączenie ilustracji zwierząt domowych z odgłosem z płyty CD,
- słuchanie odgłosów 3 zwierząt (krowa, pies owca) i zasygnalizowanie gestem Makatonu kiedy usłyszą głos owcy,
2. Przedstawienie właściwego tematu lekcji,
- Pokazanie ilustracji owcy, piktogramu i gestu Makaton ,
4. Tepowanie tektury farbą plakatową lub rozprowadzanie farby widelcem (trawa wokół owcy).
5. Pokazanie maskotki owcy, omówienie jej części ciała,
.........przerwa śródlekcyjna.............. (picie wody, śpiew i pokazywanie piosenki "Głowa, ramiona", ćwiczenia inspirowane metodą P. Dennisona)
6. Wylepianie konturu owcy masą solną.
7. Wciskanie w masę makaronu w kształcie świderków i popcornu jako imitacji owczej wełny.
8. Mycie rąk po zakończonej pracy.
9. Wystawa prac.