Scenariusz lekcji plastyki w gimnazjum
dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną
Temat: "Kosz pełen owoców"
Czas trwania: 2 godz. lekcyjne
Cele ogólne:
- Rozwijanie zainteresowań i zdolności plastycznych uczniów,
- Wzbogacanie doświadczeń dzieci – poznawanie nowych technik plastycznych,
- Motywowanie do samodzielnych rozwiązań twórczych,
- Rozwijanie twórczej wyobraźni i wrażliwości estetycznej,
- Umacnianie wiary we własne możliwości.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna - zróżnicowana,
Pomoce dydaktyczne: kształty owoców wycięte z arkusza cienkiego styropianu, kawałki cienkiego styropianu, nożyki do tapet, drewniane deski kuchenne, kubki jednorazowe, woda, gazety, farby plakatowe, kawałki gąbki do naczyń, talerzyki plastikowe, kartki bloku technicznego, cienka tekturka, nożyczki, czarne grube flamastry, owoce i warzywa, klej magic, kulki żółtej bibuły.
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Przedstawienie uczniom tematu lekcji,
2. Omawianie barw i kształtów przyniesionych owoców i warzyw, smakowanie ich z zawiązanymi oczami, nazywanie smaku (słodki, kwaśny..,)
3. Tepowanie kartki gąbką i farba plakatową,- przygotowanie tła pod koszyk z owocami,
- Przerwa śródlekcyjna - picie wody z cytryną, ćwiczenia przy muzyce uaktywniające obie półkule mózgowe (w oparciu o metodę P. Dennisona).
4. Omówienie i zgromadzenie potrzebnych narzędzi do wykonania zadania - owoce ze styropianu,
5. Wycinanie owoców ze styropianowego arkusza nożykiem do tapet na drewnianej desce kuchennej, - malowanie ich farbami,
.........Przerwa międzylekcyjna (zjedzenie wybranego owocu)........
6. Wykonanie koszyków z tekturki wg podanego wzoru, rysowanie kratki grubym flamastrem, naklejanie ich na przygotowaną kartkę (tło),
7. Wkładanie owoców do koszyka, układanie kompozycji końcowej - kosza pełnego owoców.
Jeśli któryś z uczniów skończył szybciej swoje zadanie od innych, może wykleić kolbę kukurydzy kulkami żółtej bibuły.
8. Podsumowanie zajęć
9. Umieszczenie prac na gazetce szkolnej.
Opracowanie: Elżbieta Karczyńska