Numer: 3431
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przyjęcie dla lalek - scenariusz zajęć z zakresu pojęć matematycznych

Grupa wiekowa: 6 – latki

Temat kompleksowy:
„Wesoło bawimy się w przedszkolu”

Temat zajęć:
„Przyjęcie dla lalek”- przypomnienie zapisu cyfrowego liczb: 1,2,3,4.
Wprowadzenie liczby 5.
Stosowanie liczebników porządkowych, ćwiczenia w liczeniu i dopełnianiu do pięciu.

Cel główny:
- zapoznanie dzieci z wyglądem drukowanej i pisanej cyfry 5.
- organizowanie warunków do rozwijania logicznego myślenia, skupienia uwagi, pamięci
- ćwiczenie umiejętności prawidłowego liczenia, ustalania gdzie jest więcej - gdzie mniej,

Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi prawidłowo przyporządkować kartonik z cyfrą do odpowiedniej liczby elementów,
- rozpoznaje cyfry 1,2,3,4,
- potrafi odczytać imiona na kartonikach,
- potrafi ustalić których elementów jest więcej, których mniej,
- wie jak to sprawdzić (np. ustawić parami)
- wie jak wygląda cyfra 5,
- posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi,
- umie nazwać podstawowe kolory,
- potrafi dopełnić zbiór do 5,
- myśli logicznie,
- rozumie słowne polecenia nauczycielki,

Metody:
- rozmowa
- pokaz
- ćwiczenia praktyczne

Formy:
- z całą grupą
- indywidualna

Środki dydaktyczne:
- obręcze z zabawkami, kartoniki z cyframi, lalki, kartoniki z imionami lalek, talerzyki, filiżanki, kolorowe sylwety talerzyków i filiżanek dla każdego dziecka, karta pracy dla każdego dziecka, kredki, tamburyno, magnetofon.
Bibliografia:
„Moje 6 lat” – podręcznik, poradnik metodyczny, wydawnictwo MAC.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie. Dzieci siedzą na dywanie.
2. Liczenie do 4. Przypomnienie zapisu cyfrowego liczb: 1,2,3,4.
N. przygotowuje w obręczach określoną liczbę zabawek, np. 1 lalkę, 2 piłki, 3 samochody, 4 kręgle. Każde dziecko dostaje kartoniki z cyframi: 1,2,3,4.
N. wskazuje wybrany zbiór zabawek. Dzieci podnoszą do góry kartonik z odpowiednią cyfrą.
N. pokazuje kartonik z cyfrą. Wskazane dziecko podchodzi do zbioru zabawek z odpowiednią liczbą elementów.
N. klaszcze np. 3 razy. Dzieci podskakują tyle samo razy, a potem pokazują odpowiednią liczbę.
N. pokazuje cyfrę i mówi, jaką czynność mają wykonać dzieci. Dzieci wykonują czynność wskazaną przez nauczyciela tyle razy ile pokazuje kartonik z cyfrą.
3. Wprowadzenie liczby 5. Zajęcie odbywa się w kąciku lalek.
N. sadza przy stoliku 4 lale. Przygotowuje kartoniki z napisami: Ala, Ola, Ela, Ula, 4 filiżanki, 4 talerzyki. Dzieci odczytują imiona na kartonikach.
N. opisuje wygląd lalek podając ich imiona. Dzieci wskazują odpowiednie lalki i umieszczają przy nich odpowiednie kartoniki z imionami.
Chętne dzieci stawiają przed każdą lalką filiżankę i talerzyk i głośno je przeliczają.
N. pyta czego jest więcej? Jak to sprawdzić? (ustawić parami filiżankę i talerz; postawić filiżankę na talerzu; wymienić się: jedna filiżanka za jeden talerz) . Dzieci porównują czego jest więcej: filiżanek czy talerzyków? Czego jest mniej? Odpowiadają na pytanie jak to sprawdzić.
N. mówi dzieciom, że na przyjęcie przyszła jeszcze jedna lalka Inka. Nauczyciel przypina jej kartonik z imieniem i pyta dzieci - ile lal przybyło? Co trzeba zrobić żeby Inka miała się z czego napić herbaty? Dzieci dokładają filiżankę i talerzyk.
N. pyta dzieci:
- Ile filiżanek dołożyliście?
- Ile talerzy dołożyliście?
- Ile filiżanek jest teraz?
- Ile talerzy jest teraz? Dzieci odpowiadają na pytania nauczycielki.
4. Zapoznanie dzieci z wyglądem drukowanej i pisanej cyfry 5.
N. pokazuje dzieciom drukowaną i pisaną cyfrę 5 i daje każdemu dziecku kartonik z cyfrą 5.
- Powiedzcie jak wygląda cyfra 5?
- Narysujcie pisaną cyfrę 5 w powietrzu i na podłodze.
- Zbierzcie z półki tyle przedmiotów, aby można było je podpisać cyfrą 5.
5. Zabawa ruchowa.
N. objaśnia zasady zabawy. Gra dzieciom na tamburynie lub włącza muzykę z magnetofonu. Przy dźwiękach tamburyna dzieci swobodnie biegają po sali. Gdy usłyszą muzykę z magnetofonu, szukają dzieci w ilości podanej przez nauczycielkę (2 – 5) i tańczą w kółeczkach do muzyki.
6. Stosowanie liczebników porządkowych.
N. rozdaje dzieciom sylwety filiżanek i talerzy i podaje instrukcje do wykonania zadania. Pierwsza filiżanka jest żółta, druga filiżanka jest zielona, trzecia filiżanka jest czerwona, czwarta filiżanka jest niebieska, piąta filiżanka jest pomarańczowa.
Dzieci układają swoje filiżanki tak jak mówi nauczyciel. Następnie układają pod filiżankami talerzyki tego samego koloru. Określają w jakiej kolejności stoją talerzyki, mówiąc: pierwszy talerzyk jest żółty, itd.
7. Ćwiczenia w liczeniu i dopełnianiu do pięciu.
N. układa w obręczach różną liczbę zabawek (od 1 do 4). Dzieci dokładają tyle zabawek, aby w każdej obręczy było ich po 5.
8. Kształtowanie pojęcia liczby
N. rozdaje dzieciom karty pracy, objaśnia sposób wypełniania. Dzieci wykonują ćwiczenia w kartach pracy indywidualnie przy stoliku.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.