Scenariusz zajęć świetlicowych
„Dzień Psa”
Uczestnicy zajęć:
- uczniowie klas trzecich.
Cel główny:
- wzbudzenie sympatii do zwierząt.
Cele operacyjne – wychowanek:
- potrafi dbać o zwierzęta,
- poznaje obyczaje zwierząt,
- poznaje ciekawostki związane z hodowaniem psów,
- uczy się pracy zespołowej i indywidualnej.
Metody pracy:
- słowna,
- drama,
- działanie twórcze,
- pokaz.
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- bajki i filmy na DVD: „Czterej pancerni i pies”, „Przygody psa Cywila”, „Pies i kot”, „Hotel dla psów”, „Bethooven”, „Lassie”, „Piorun,
- płyta z nagraniem Natalii Kukulskiej „Puszek, okruszek”,
- odtwarzacz DVD,
- telewizor,
- magnetofon,
- kartki,
- kredki,
- książka Romana Pisarskiego „O psie, który jeździł koleją”.
I. Część wstępna
- Tydzień wcześniej przed tymi zajęciami wychowawca prosi aby wszystkie dzieci nagrały odgłos szczekania swoich psów. Przed rozpoczęciem zajęć zbiera podpisane telefony z nagraniami tych odgłosów. Wychowawca przedstawia temat zajęć.
II. Część właściwa
- Dzieci siadają przy stolikach. Mają przy sobie kartkę i długopis. Wychowawca włącza na krótką chwilę fragment filmu lub bajki, w której występuje pies. Zadaniem dzieci jest odgadniecie tytułów puszczanych fragmentów bajek i filmów. Wygrywa ten, który zapisze wszystkie tytuły prawidłowo. Przykładowe bajki i filmy: „Czterej pancerni i pies”, „Przygody psa Cywila”, „Pies i kot”, „Hotel dla psów”, „Bethooven”, „Lassie”, „Piorun”.
- Pokaz rzutnikiem różnych ras psów.
- Dzieci w ciszy i skupieniu słuchają po kolei nagranych odgłosów szczekania psów (telefony są tak zasłonięte aby dzieci ich nie widziały). Kto rozpozna odgłos swojego psa podnosi rękę do góry.
- Dzieci po kolei opowiadają zabawne historie związane ze swoimi pupilami.
- Wychowawca opowiada dzieciom jak należy dbać o psa, czym go karmić, gdzie się udać jak się rozchoruje.
- Podział dzieci na grupy. Poszczególne grupy układają puzzle z obrazkami przedstawiającymi psy.
- Głośne czytanie fragmentu książki Romana Pisarskiego pt.: „O psie, który jeździł koleją”.
- Dzieci rysują portret swojego psa.
- Zrobienie wystawy z wykonanych rysunków, która zostanie zaprezentowana rodzicom podczas najbliższego zebrania z rodzicami.
III. Część końcowa
- Podsumowanie zajęć. Dzieci opowiadają jak należy opiekować się swoim pieskiem. Na zakończenie wychowawca puszcza dzieciom piosenkę Natalii Kukulskiej „Puszek Okruszek”.
Opracował:
Arkadiusz Kołosiński